قیمت انواع بلوک سبک بتنی

بلوک سبک بتنی

بلوک سبک چیست؟

سبک چیست؟

آیا بلوک سبک بتنی را می‌شناسید؟ بلوک سبک بتنی در واقع ساخته شده از هوا و بلوک های سیمانی است! این مدل از بلوک ها با کمک ورود هوا به داخل بلوک های سیمانی بزرگ ساخته می‌شوند. بلوک های سبک کاربرد بسیار زیادی در ساخت ساختمان ها دارند. آشنایی با بلوک سبک بتنی می‌تواند در کاهش هزینه های ساختمان سازی به افراد کمک کند.

انواع بلوک سبک

انواع بلوک سبک

آیا می‌دانید بلوک سبک در چند نوع تولید شده است؟ بلوک سبک بتنی در چندین مدل تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بخش به معرفی مهم ترین نمونه های بلوک سبک می‌پردازیم:

بلوک سبک لیکا

بلوک سبک لیکا

پوکه های صنعتی ماده اصلی تشکیل دهنده‌ی بلوک سبک لیکا هستند. در واقع این مدل از بلوک ها با نام صنعتی هم شناخته می‌شوند. بلوک سبک لیکا وزن خیلی کمی دارد. به همین دلیل استفاده از آن در ساخت ساختمان می‌تواند مزیت های بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. وزن این مدل از بلوک ها کمتر از هزار کیلوگرم است.

بلوک سبک هابلکس

بلوک سبک هابلکس

آلومینیوم و آهک دو عضو مهم تشکیل دهنده‌ی بلوک سبک هابلکس هستند. آلومینیوم به تشکیل سلول هوایی در بلوک کمک می‌کند و آهک هم در بالاتر رفتن میزان مقاومت بلوک سبک نقش بسزایی ایفا کرده است. هر چه آهک موجود در این مدل بلوک سبک بتنی بیشتر باشد، مقاومت بالاتری در مقابل گرما و صدا از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل گزینه مناسب تری برای استفاده در ساختمان ها محسوب می‌شود.

بلوک سیپورکس

بلوک سیپورکس

تولید این مدل از بلوک سبک بتنی در شرایط خاصی انجام می‌گیرد. وجود فشار بالا در مراحل ساخت این بلوک باعث افزایش چشمگیر مقاومت سطحی آن شده است.
با استفاده از بلوک بتنی سیپورکس، هزینه های شما در ساختمان سازی کاهش می‌یابد. چون به حذف مراحل گچ و خاک کمک می‌کند. در ضمن باعث افزایش سرعت دیوارچینی می‌شود. یعنی با کمک این مدل از بلوک ها، در مدت زمان کمتری می‌توانید دیوار بچینید.

بلوک سبک لیپر

بلوک سبک لیپر

ماده کروی شکل به نام پرلیت، در تشکیل بلوک سبک بتنی لیپر نقش دارد. این ماده غیر قابل اشتعال است. یعنی هنگام استفاده در صنایع مختلف ساختمان سازی و غیره، نگران آتش گرفتن آن نخواهید بود. به علاوه وزن پایین آن باعث می‌شود وزن نهایی ساختمان کمتر باشد.

بلوک سبک لیپر فقط 28 کیلوگرم وزن دارد اما رنگ آن را به راحتی می‌تواند تغییر داد. همچنین امکان برش دادن در ابعاد دلخواه را دارند. به همین دلیل هنگام ساختمان سازی می‌توانید بلوک لیپر را با توجه به نقشه ساختمان خود، در اندازه دلخواه برش بزنید.

بلوک سبک بتنی ارزان قیمت

قیمت بلوک سبک بتنی

هزینه خرید بلوک سبک بتنی چقدر است؟ عوامل موثر بر قیمت بلوک های بتنی چه چیزهایی هستند؟ چه مواردی می‌توانند قیمت بلوک های سبک را تعیین کنند؟ قیمت بلوک سبک هابلکس را از کجا بررسی کنیم؟

قیمت بلوک سبک بتنی را با توجه به ابعاد این محصولات تعیین می‌کنند. طبیعی است که هر چه بلوک ابعاد بزرگتری داشته باشد، هزینه بالاتری برای خرید آن باید پرداخت کنید. بلوک ۲۰ جزو محبوب ترین مدل های بلوک سبک از نظر اندازه است.

تولید کننده بلوک های سبک هم می‌توانند به بالا و پایین رفتن قیمت این محصولات ارتباط داشته باشند. خرید مستقیم بلوک سبک بتنی از تولید کننده های معتبر می‌تواند در کاهش هزینه ها تاثیر زیادی بگذارد.

 وجود واسطه باعث بالا رفتن قیمت هر محصول می‌شود.نوع بلوک و مواد تشکیل دهنده‌ی آن هم در قیمت نهایی بلوک سبک بتنی تاثیرگذار است. هر چه اجزای تشکیل دهنده بلوک سبک گران تر باشد، قیمت خرید بلوک سبک هم بالاتر خواهد رفت.

روش های تولید بلوک سبک

روش های تولید بلوک سبک

بلوک سبک بتنی با چه روش هایی تولید می‌شود؟ هر کدام از روش های آماده سازی بلوک بتنی چه ویژگی هایی دارند؟

برای آماده سازی بلوک های سبک بتنی، از روش ها و ترفندهای مختلفی استفاده می‌شود. یعنی هر کارخانه و کارگاه تولیدی بلوک سبک، ممکن است یک روش خاص را برای ساخت بلوک بکار گیرد.

بطور کلی، سه مرحله کلی در هر شیوه تولید بلوک سبک بتنی وجود دارد. یعنی تمام دستگاه های تولید بلوک سبک هم این مراحل را پشت سر می‌گذارند.
این سه مرحله عبارتند از:

 1. مخلوط کردن مواد اولیه
 2. قالب زنی مواد اولیه

عمل آمدن مواد و تولید محصول نهایی(این فرآیند به روش مختلف با آب، بخار آب یا با افزایش دمای مواد اولیه انجام می‌شود).

دستگاه تولید بلوک سبک

دستگاه تولید بلوک سبک

از چه دستگاه هایی برای آماده سازی بلوک های سبک استفاده می‌شود؟ چند مدل از این دستگاه ها را می‌شناسید؟
مدل های مختلفی از دستگاه ها در خط تولید بلوک سبک بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماشین های بلوک زنی در کارخانجات تولیدی نصب می‌شوند تا بتوان انواع مدل های بلوک سبک بتنی را آماده‌ی استفاده کرد.
از مهم ترین دستگاه های تولید بلوک سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دستگاه بلوک سبک ثابت
 2. دستگاه بلوک سبک پوکه ای
 3. دستگاه تولید بتن فوم
 4. دستگاه مخلوط کننده‌ی مواد بلوک
 5. دستگاه جدا کننده‌ی بلوک

مزایای استفاده از بلوک سبک در ساخت و ساز

مزایای استفاده از بلوک سبک در ساخت و ساز

بلوک سبک بتنی چه مزیتی دارد؟ چرا استفاده از بلوک های سبک در ساختمان سازی توصیه می‌شود؟ در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی مزایای بلوک سبک در آماده سازی ساختمان ها و برج های مسکونی و اداری بپردازیم.

وزن پایین بلوک

وزن پایین بلوک min

بلوک سبک بتنی وزن کمی دارد. به همین دلیل باعث ایجاد تعادل در وزن ساختمان می‌شود.

قیمت مناسب بلوک

قیمت مناسب بلوک

در مقایسه با دیگر مصالح و تجهیزات ساختمانی، قیمت بسیار مناسبی دارد. از این رو می‌تواند پیشنهاد شگفت انگیزی برای ساختمان سازان به نظر برسد.

مقاومت بالای ساختمان

مقاومت بالای ساختمان

مواد و مصالح مورد استفاده برای ساخت هر ساختمان، می‌توان ازبلوک بتنی استفاده کرد که مقومت بالایی دارند.

به چه دلیلی از بلوک سبک بتنی استفاده می کنند؟

به چه دلیلی از بلوک سبک بتنی استفاده می کنند؟

امروزه مصالح ساختمانی دارای تنوع بالایی است. یکی از انواع مصالح ساختمانی که در ساخت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد،‌ بلوک سبک بتنی است. افراد می‌توانند برای ساخت سازه از انواع مصالح سفالی، چوبی، بتنی و… استفاده کنند، اما بهترین انتخاب بلوک سبک بتنی است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که چرا باید از بلوک سبک بتنی برای ساخت سازه استفاده کنند. لازم است بدانید این نوع مصالح ساختمانی دارای مزیت ها و ویژگی هایی است که آن را از سایر محصولات متمایز نموده است. از جمله دلایلی که در ساخت سازه از بلوک سبک بتنی استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • راحتی اجرا و سرعت بخشیدن به کار از جمله دلایلی است که از بلوک سبک بتنی استفاده می‌شود. برای استفاده از این بلوک‌ ها ملات کمی نیاز است.
 • به جهت وزن سبکی که بلوک‌ های بتنی به خود اختصاص داده‌ اند بار کلی ساختمان کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه ساختمان در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث شده است خرید و فروش بلوک سبک بتنی افزایش پیدا کند، قیمت مناسب این نوع محصول است که از دیگر مصالح ارزان تر است.

روش های ساخت بلوک سبک بتنی

روش های ساخت بلوک سبک بتنی

برای ساخت این نوع از مصالح ساختمانی از دو روش سنتی و روش پرسی استفاده می شود.

 1. روش سنتی: در این روش تمامی مراحل با کمک دست انجام می‌شود. تمام انواع مواد اولیه را با هم مخلوط کرده و پس از مخلوط در قالب های آماده می‌ریزند. در همین مرحله انواع رقیق کننده ها را نیز به مواد اضافه می‌کنند. در نهایت پس از زمان مشخصی بلوک ها را از قالب خارج کرده و عمل تولید به پایان می‌رسد.
 2. روش پرسی: در این روش تمام مراحل به واسطه ی دستگاه انجام می‌شود. مواد داخل دستگاه ریخته شده و دستگاه به صورت پرسی لایه اول از مواد را ریخته و فشار ۱۰ تنی به مواد وارد می‌کند و سپس لایه دو را اضافه می‌کند. این روش مزیت‌هایی چون کاهش هزینه‌ها، راحتی کار و تولید انبوه بلوک سبک بتنی را به خود اختصاص داده است.

عوامل موثر بر قیمت بلوک سبک بتنی

عوامل موثر بر قیمت بلوک سبک بتنی

قیمت یکی از مهم ترین نکات در خرید مصالح ساختمانی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد در حین خرید مصالح ساختمانی برای بازسازی یا ساخت سازه به دنبال مصالحی هستند که در کنار داشتن کیفیت مطلوب، قیمت مناسبی نیز داشته باشد.

بلوک سبک بتنی جز مصالحی به شمار می‌رود که قیمت اقتصادی داشته و کیفیت آن نیز بسیار مطلوب است. در راستای قیمت گذاری این محصول عواملی وجود دارند که باعث کاهش یا افزایش قیمت بلوک سبک بتنی می‌شوند.

از فاکتورهای اصلی که در قیمت گذاری بلوک سبک موثر است می‌توان به کیفیت، وزن، ابعاد، دو یا سه جداره بودن، نرخ ارز، قانون تقاضا و عرضه اشاره کرد.

از قانون تقاضا و عرضه غافل نشوید. زمانی که تقاضای خرید محصولی چون بلوک سبک بتنی افزایش پیدا کند، تعداد عرضه محصول کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه قیمت خرید این محصول با افزایش رو به رو می‌شود‌.

نرخ ارز از شایع ترین مواردی است که در قیمت بلوک سبک موثر است. امروزه به جهت نوساناتی که بر روی نرخ ارز به وجود آمده است قیمت این محصول ثابت نبوده و به صورت مداوم در حال تغییر است.

انواع بلوک سبک بتنی

انواع بلوک سبک بتنی

یکی از انواع موادی که برای ساخت سازه‌ ها و صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیار زیادی دارد بلوک سبک بتنی است. بسیاری از افراد برای افزایش مقاومت و طول عمر مفیدتر ساختمان و سازه خود سعی می‌کنند از بلوک سبک بتنی استفاده کنند. از آنجایی که این محصول توانسته طرفداران زیادی داشته باشد امروزه در انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده است. در نتیجه برای آشنایی بیشتر لازم است موارد زیر را مطالعه فرمایید. از جمله انواع بلوک سبک بتنی می‌‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

بلوکسبک بتنی تو خالی

بلوک سبکی بتنی توخالی یکی از انواع بلوک سبک بتنی به شمار می‌‌رود که از سنگدانه ‌های سبک وزن تولید شده و اغلب در صنعت ‌های ساخت و ساز استفاده می‌‌شود. بیشترین استفاده از این سنگ ‌ها در مناطق شمالی کشور بوده و به دو نوع بلوک دسته باربر و غیر باربر تقسیم می‌شود.

امروزه دلایل مختلفی وجود دارد که به این بلوک‌ ها بلوک ‌های توخالی گفته می‌شود. یکی از دلایل عمده ای که به این بلوک ‌ها، بلوک سبک بتنی توخالی گفته می‌شود این است که یک چهارم حجم این بلوک ‌ها را حفره‌ هایی تشکیل داده‌ اند که این حفره ‌ها با مواد سبک پر می‌شوند. توجه داشته باشید این نوع از بلوک ‌ها نیز نسبتا سبک هستند و کاربرد های زیادی دارند.

بلوکبتنی سبک توپر یا سالید

نوعی دیگر از انواع بلوک ‌های بتنی با نام بلوک بتنی سبک توپر یا سالید تولید می‌‌شوند که در دیوار های باربر کاربرد داشته و از سنگدانه ‌های متراکم طبیعی ساخته می‌‌شوند. در نتیجه کیفیت بهتر، قوی‌تر و وزن سنگین‌تری دارند. توجه داشته باشید مقاومت، وزن و قیمتی که این نوع از بلوک‌ های بتنی سبک دارند شبیه به آجر های بتنی هستند.

بلوک سبک بتنی اتوکلاو هوادهی شده (AAC)

بلوک سبک بتنی اتوکلاو هوادهی شده از بهترین، مناسب‌ترین و اقتصادی‌ ترین انواع بلوک ‌های ساختمانی شناخته می‌شوند. این نوع از بلوک ‌ها توسط دستگاه‌ های اتوکلاو هوادهی در دمای بسیار بالا حرارت داده می‌شود و بلوک‌ هایی صاف یک دست و یک اندازه هستند. لازم است بدانید که این بلوک ‌های سبکی بتنی نسبت به سایر بلوک‌ ها مزایا و ویژگی‌ های منحصر به فرد زیادی دارند. از جمله این ویژگی‌ ها می‌توان به وزن سبک، انعطاف پذیری بالا، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در بر رطوبت، مقاوم در برابر زلزله، کمک کننده به حفظ محیط زیست و… اشاره داشت.

بلوکسبک بتنی لیکا

بلوک سبک بتنی لیکا نمونه دیگر از انواع بلوک‌ های سنگی است که نسبتا جنس و بدنه قوی دارد و زمانی که از آن در سازه استفاده می‌کنند، می‌‌تواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد. این نوع از سنگ سبک بتنی قیمت مناسب و اقتصادی نیز دارد.

خرید و قیمت بلوک سبک بتنی

خرید و قیمت بلوک سبک بتنی

اگر شما نیز در حال ساخت یک سازه هستید استفاده از بلوک سبکی بتنی می‌‌تواند مقاومت سازه شما را در برابر رطوبت، زلزله، سیل، گرما و… افزایش دهد و باعث افزایش طول عمر سازه شما شود. قیمت بلوک سبک بتنی نسبت به سایر انواع مصالح ساختمانی پایین‌تر می‌‌باشد در نتیجه شما می‌‌توانید تعداد بیشتری از آن را تهیه و همچنین هزینه کمتری برای خرید این محصول صرف کنید.

هر آنچه که باید در مورد آب بندی بتن بدانید

هر آنچه که باید در مورد آب بندی بتن بدانید

امروزه برای ساخت سازه‌ های مختلف از بتن استفاده می‌‌شود‌ یکی از مهم‌ترین سازه ‌هایی که در آن از مواد بتنی استفاده می‌‌کنند ساخت کف انواع محیط ها از جمله باند فرودگاه‌ ها، کارخانه‌ های صنعتی، خانه‌ ها، فروشگاه‌ ها و… می‌باشد. در نتیجه لازم است برای ساخت کف سازه بتنی از موادی استفاده شود که باعث شود بتن بتواند مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و آب داشته باشد.

 امروزه برای اینکه کیفیت بتن را در سازه ‌ها افزایش دهند آب بندی های بتنی را انجام خواهند داد آب بندی های بتنی باعث خواهد شد رطوبت بتن کاهش پیدا کند تا بتن در کف سازه بتواند از نفوذ آب و رطوبت به داخل جلوگیری کند. می‌‌توان گفت با آب بندی بتنی سازه در برابر رطوبت و آب مقاومت بیشتری از خود نشان داده و دچار ترک خوردگی نخواهد شد و می‌‌تواند طول عمر مفیدتری داشته باشد.

انواع روش آب بندی بتن

انواع روش آب بندی بتن

روش‌ های آب بندی های بتنی بسیار متعدد است شما می‌توانید با روش ‌های ثانویه و اولیه روش آب بندی بتن را انجام دهید. از زمان‌ های دیرباز تا کنون از ورقه ‌های مختلف برای آب بندی بتن استفاده می‌‌شد؛ بدین جهت می‌‌توان گفت دو روشی که کاربرد زیادی برای آب بندی های بتنی دارد روش پوسته های مایع و روش ورقه است که در ادامه با این روش ها بیشتر آشنا خواهید شد.

سیستم آب بندی بتن به روش ورقه

ورق‌ های آب بندی از جمله ورق ‌هایی هستند که متشکل از موادی چون قیر، پلی اتیلن و مواد پلیمری می‌‌باشند. این مواد زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‌‌گیرند باعث خواهند شد ورق‌ ها در برابر تغییرات دمایی حساسیت کمتری داشته باشند و تغییرات کمتری به خود ببینند.

همچنین از وجود مواد شیمیایی و سموم شیمیایی خطرناک جلوگیری کرده و باعث افزایش مقاومت کششی سازه بتنی خواهد شد.‌ یکی از روش‌ آب ‌بندی‌ های بتنی با استفاده از پوسته ‌های مایع اتفاق می‌افتد زمانی که از این روش آب‌ بندی استفاده می‌شود سازه شما انعطاف پذیری، مقاومت و همچنین توانایی پیوند بیشتری خواهد داشت. استفاده از ورقه ها در آب بندی‌ های بتنی یکی از روش ‌های معمول و کم هزینه است که از آن استفاده فراوانی می‌شود.

سیستم آب بندی بتن به روش پوسته های مایع

روش دیگری که برای آب بندی های بتنی از آن استفاده می‌‌شود استفاده از پوسته های مایع می‌‌باشد با استفاده از یک قلمو، غلطک یا اسپری سعی می‌‌کنند موادی نظیر پلی استر، پلی اورتان، پلی پروپیلن و… را بر روی سطح بتن بکشند که به این روش پوسته‌ های مایع گفته می‌شود.

توجه داشته باشید که از این روش برای آب‌ بندی سطح سازه استفاده می‌‌کند تا سطح خارجی بتن دچار مشکل یا ترک خوردگی نشود. البته امروزه با تکنولوژی‌ های جدیدی که به وجود آمده است بخش آب‌ بندی کردن بخش داخلی بتن نیز عملی شده و موفقیت خوبی از این کار به دست آمده است که باعث می‌شود بتن مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و آب داشته باشد.

هزینه آب بندی های بتنی چگونه محاسبه میشود؟

هزینه آب بندی های بتنی چگونه محاسبه می‌ شود؟

اگر سوالات زیادی درباره هزینه آب بندی‌ های بتنی دارید باید بدانید که هزینه این آب بندی‌ ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. از پارامتر های موثر در محاسبه هزینه آب بندی ‌های بتنی می‌ توان به مواردی چون مقدار مواد استفاده شده، مساحت و متراژ محیطی که قصد دارید آن را آب بندی کنید، ضخامت آب بندی، کیفیت آب ‌بندی برند و تولید کننده و همچنین شخصی که آب بندی را انجام می‌‌دهد متفاوت است.

نحوه تولید بلوک سبک بتنی و کاربرد های آن در صنعت

نحوه تولید بلوک سبک بتنی و کاربرد های آن در صنعت

 

در دهه‌ های اخیر، با توسعه فناوری‌ های جدید در حوزه‌ ی ساخت و ساز، استفاده از مواد ساختمانی نوین به منظور بهبود عملکرد و کارایی سازه‌ ها رو به افزایش است. یکی از این مواد که توانسته است به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فرد خود جلب توجه کارشناسان صنعت ساخت و ساز را به خود اختصاص دهد، بلوک سبک بتنی است. در این بخش به نحوه تولید بلوک سبک بتنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز پرداخته خواهد شد.

این نوع بلوک‌ها به دلیل وزن کمتر خود نسبت به بلوک‌های سنتی، به عنوان بلوک سبک شناخته می‌‌شوند. این ویژگی باعث کاهش وزن نهایی سازه‌ ها و در نتیجه کاهش هزینه‌ ها و افزایش سرعت ساخت و ساز می‌‌شود.

نحوه تولید بلوک سبک بتنی

 

How to produce light concrete blocks 2

مواد اولیه

مواد اولیه برای تولید بلوک شامل سیمان، ماسه، آب، و سبک سازنده است. انتخاب دقیق و به تناسب مواد، برای به دست آوردن خواص مکانیکی و حرارتی مناسب بلوک ضروری است.

ترکیب مواد

مواد اولیه با ترکیب دقیق به مخلوط کن اضافه شده و به خوبی مخلوط می‌‌شوند. افزودن سبک سازنده به ترکیب، ویژگی‌ های سبک بلوک را تضمین می‌‌کند.

فرآیند تولید

مخلوط به صورت قالب‌های استاندارد برای تولید بلوک‌ها وارد می‌‌شود. سپس، با استفاده از فشار و ارتفاع مناسب، بلوک‌ها تشکیل می‌‌شوند. پس از اعمال فشار، بلوک‌ها به مدت خاصی در محیط خشک قرار می‌‌گیرند تا خواص نهایی به دست آید.

بلوک سبک بتنی با توجه به ویژگی‌ های منحصر به فرد خود، به یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است. نحوه تولید آن و کاربردهای متعدد در صنعت ساخت و ساز، باعث جلب توجه بیشتری به این محصول می‌شود.

بلوک سبک بتنی و محیط زیست

بلوک سبک بتنی و محیط زیست

بلوک های سبک بتنی یکی از مواد ساختمانی محبوب در صنعت ساخت و ساز هستند که به دلیل ویژگی‌ های زیبا، مقاومت در برابر زلزله و عایقی مناسب، به ‌طور گسترده‌ ای استفاده می‌‌شوند. اما آیا این محصولات واقعا سازگار با محیط زیست هستند؟ به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

اولین نکته در خصوص بلوک سبک بتنی، این است که اغلب از موادی مانند سیمان، شن، ماسه، و پلی‌ استایرن تشکیل شده ‌اند. این مواد به طور مستقیم از منابع طبیعی استخراج می‌‌شوند و فرآیند تولید آن‌ ها نیازمند مصرف انرژی زیادی است که می‌‌تواند منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ ای و آلودگی هوا شود.

اما در عین حال، بلوک‌های سبک بتنی نسبت به سایر مواد ساختمانی مانند بتن مسلح یا آجر، دارای وزن کمتری هستند که منجر به کاهش مصرف سوخت در حمل و نقل و کاهش آلودگی محیطی می‌‌شود. همچنین، از جنبه مقاومت در برابر زلزله و سایر فاکتورهای محیطی، بلوک‌های سبک بتنی به دلیل وزن کمتر و انعطاف پذیری بیشتر خود می‌‌توانند ساختمان‌ ها را در برابر خطرات طبیعی حفاظت کنند، که این امر نیز به محیط زیست کمک می‌‌کند زیرا می‌‌تواند موجب کاهش خسارت‌ های زیست محیطی شود.

علاوه بر این، در سال‌ های اخیر، تلاش ‌های زیادی برای بهبود فرآیند تولید بلوک سبک بتنی انجام شده است تا مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ ای کاهش یابد. از جمله این تلاش‌ها می‌‌توان به استفاده از مواد معدنی جایگزین، بهبود کارایی سیستم‌ های تولید، و استفاده از فناوری‌ های پایدار اشاره کرد.

 می‌‌توان اشاره کرد که بلوک سبک بتنی، با توجه به ویژگی‌ های منحصر به فرد خود، اگرچه در فرآیند تولید خود ممکن است برخی از مشکلات محیط زیستی را ایجاد کنند، اما با توجه به کارایی و کاربرد آن‌ ها در صنعت ساختمان، می‌‌توانند به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی کمک کنند. بنابراین، توسعه و بهره‌ برداری از فناوری‌ های جدید و روش‌ های بهینه‌ سازی می‌‌تواند این اثرات مخرب را به حداقل برساند و به سازگاری بلوک‌ های سبک بتنی با محیط زیست کمک کند.