آب بندهای بتنی

آب بندی بتن چیست؟

آب بندی بتن چیست؟

اگر تصمیم دارید از بتن معمولی برای ساختمان جدید خود استفاده کنید، یا اگر سطح بتنی دارید که باید در برابر آب مقاوم باشد، سیلیس کردن و آب بندهای بتنی بهترین روش انتخاب است. کف های بتنی جدید و موجود و همچنین دیوارها و سقف های ساخته شده از مصالح ساختمانی کامپوزیت دارای زبری میکروسکوپی در سطح هستند. بتن هر روز فرسوده می‌شود و باعث ایجاد گرد و غبار می شود و منافذ سطح در معرض آلودگی، رطوبت، میکروارگانیسم ها و سایر تأثیرات مضر قرار می‌گیرند.

آب بندهای بتنی باعث می‌شود سطح بتن صاف و بدون گرد و غبار باشد. علاوه بر این، آب بندی با سیلیسی کردن و فناوری میکروفرمولا منجر به پرداخت عمیق مصالح ساختمانی می‌شود.

عوامل استفاده شده به عمق یک سانتی متر نفوذ کرده و سازه را به حدی سخت می‌کنند که بتن ضد آب و مقاوم در برابر روغن ها و مایعات دیگر باشد. علاوه بر این، فرسودگی و احتمال تکه تکه شدن به حداقل می‌رسد، خزه ها، گلسنگ ها و جلبک ها نمی‌توانند ته نشین شوند و در نهایت، تمیز کردن به طور قابل توجهی ساده شده است.

خصوصیات آب بندها

خصوصیات آب بندها

آب بندهای بتنی بر روی بتن اعمال می‌شوند تا سطح را تا حد امکان از آسیب، خوردگی و لکه محافظت کنند. آن ها همچنین منافذ روی سطح را می‌بندند تا از ورود آب و نمک های معدنی که به سطح آسیب می‌رسانند و یا لایه ای غیر قابل نفوذ ایجاد می‌کنند، جلوگیری کنند.

تحقیقات انجام شده توسط مقامات بزرگ بین المللی بتن مانند مؤسسه بتن آمریکا، انجمن سیمان پرتلند و بتن آماده ملی تأیید می‌کند که بیشتر آسیب های بتن ناشی از نفوذ رطوبت در قسمت سطح است.

رایج ترین شکل آسیب بتن، پوسته پوسته شدن سطح با انجماد یا ذوب شدن با انبساط و انقباض سطح است. سایر اشکال متداول آسیب بتن عبارتند از: واکنش قلیایی – سیلیس (ASR)، حمله شیمیایی و خوردگی آرماتور فولادی بتن مسلح.

انواع آب بندهای بتنی

انواع آب بندهای بتنی

امروزه آب بندهای بتنی با کیفیت بالا می‌توانند رطوبت سطح را تا 99 درصد به حداقل برسانند. دو دسته اصلی وجود دارد:

  1. آب بندهای موضعی (پوششی)
  2. آب بندهای نفوذی (واکنشی)

آب بندهای بتنی سطحی می‌توانند محافظت موضعی در برابر لکه ها و مواد شیمیایی را ارائه دهند. برای اطمینان از چسبندگی، سطح خشک و تمیز در طول اجرا مورد نیاز است. درزگیرهای موضعی می‌توانند ضریب اصطکاک را تغییر دهند که می‌تواند باعث لغزنده شدن بسترها در هنگام خیس شدن شود که با افزودن مواد ضد لغزش می توان با آن مقابله کرد.

درزگیرهای نفوذی را می‌توان بر روی سطوح خشک یا مرطوب اعمال کرد. آن ها باید با تخلخل زیر لایه مطابقت داشته باشند تا بتوانند به سطح نفوذ کنند و واکنش نشان دهند. واکنش شیمیایی مواد فعال درون بستر را به هم متصل می‌کند و رطوبت سطح را به حداقل می‌رساند. درزگیرهای نفوذی معمولاً ظاهر یا کشش زیر لایه را تغییر نمی‌دهند.

موارد و مزایای استفاده از آب بندهای بتنی

موارد و مزایای استفاده از آب بندهای بتنی

آب بندهای بتنی رزین های اکریلیک مقرون به صرفه و به طور کلی برای استفاده آسان هستند. ثابت شده است که آن‌ها می توانند محافظت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش برای لایه های رنگی ایجاد کنند. رزین‌های اکریلیک علیرغم اینکه نرم‌ترین و کم‌دوام‌ترین در بین دسته‌های اصلی درزگیر هستند، از نظر قیمت مقرون‌به‌صرفه هستند.

همچنین یک انتخاب محبوب برای بتن‌های تزئینی، بتن مهر و سنگدانه‌های قابل مشاهده هستند. سیستم های اپوکسی/اورتان به دلیل نیازهای نصب پیچیده تر، سطح عملکرد و طول عمر بالاتری دارند و به نسبت گران تر هستند.

به طور خلاصه، تمام مواد شیمیایی اصلی آب بندهای بتنی می‌توانند کاربردهای ارزشمند و کاربردی داشته باشند. درزگیرهای موضعی اغلب به استانداردهای بالاتری در کاربرد و نگهداری نیاز دارند، اما جذابیت تزئینی و مقاومت در برابر لکه و مواد شیمیایی آن‌ها می تواند یک انتخاب خوب باشد. درزگیرهای نافذ باید با تخلخل زیرلایه ترکیب شوند تا از مزیت هزینه نگهداری کم و محافظت طولانی مدت برخوردار شوند.

انواع روش های آب بندی بتن

انواع روش های آب بندی بتن

  • نوع 1: کاملا خشک است که در اتاق های نشیمن و مطالعه، اتاق های بایگانی، اتاق سرور و غیره استفاده می‌شود.
  • نوع 2: خشک یا کمی مرطوب که نگهداری برای محصولات حساس به رطوبت، زیرزمین ها، دیگ بخار نیاز دارد.
  • نوع 3: نم که در ساختمان ها و اتاق هایی با کاربری کمتر یا کوتاه مدت، مانند پارکینگ های زیرزمینی استفاده می‌شود.
  • نوع 4: مرطوب که در ساختارها یا سالن هایی که به عنوان پناهگاه های ساده استفاده می‌شوند.

چسب آب بندی بتن

چسب آب بندی بتن

چسب آب بندهای بتنی به عنوان ملات بنایی برای اتصال بلوک های بتن هوادهی به یکدیگر استفاده می‌شود. مقدار مصرف تقریباً 15 کیلوگرم بر متر مکعب محاسبه می‌شود. در کیسه های 25 کیلویی به بازار عرضه می‌شود.

قیمت انواع آب بندهای بتنی

قیمت انواع آب بندهای بتنی

آب بندهای بتنی

آب بندهای بتنی مایع اصولا در بسته های 25 کیلویی در بازار موجود می‌باشند. قیمت آن بر حسب نوسانات بازار متفاوت می‌باشد. همچنین برای اطلاعات دقیق از قیمت ها می‌توانید با یکی از شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید. اما اصولا این قیمت از 164000 تومان شروع می‌شود. این آب بندها همچنین به صورت پودری نیز در بازار عرضه می‌شوند.

قیمت مواد آب بندی

قیمت مواد آب بندی

آب بندهای بتنی

قیمت مواد آب بندی بتنی براساس نوسانات بازار متفاوت است. قیمت این مواد بر حسب ماده های نفوذی، رزین اکریلیک، سیستم های اپوکسی/اورتان، سیلان، سیلیکات، سیلیکون ها، سیلوکسان تعیین می‌شود. یعنی قیمت بر حسب نوع متفاوت است.

کاربرد آب بند کننده بتن

کاربرد آب بند کننده بتن

آب بندهای بتنی

برای یک عایق رطوبتی صحیح، عایق رطوبتی ساختمان ها باید با ساپورت از داخل و خارج کامل شود. لازم است ساختمان ها را برای جلوگیری از نفوذ آب از داخل و خارج به داخل ساختمان با محصولات مناسب برای هر منطقه و کاربرد از سطح زمین تا سقف ساختمان، ضد آب کرد. محصولات عایق رطوبتی را می‌توان بر روی بتن در ساختمان ها اعمال کرد.

همچنین در هنگام ریختن بتن به سیمان و ملات آب اضافه کرد و به عنوان افزودنی استفاده کرد. مواد عایق رطوبتی که در مرحله ساخت به بتن تازه اضافه می‌شود بتن را کاملا ضد آب می‌کند.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما