مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی و تشخیص بهترین آنها

مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی

مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی در ساختمان سازی

مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی در ساختمان سازی

مهندسانی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت می‌کنند، نیاز دارند تا ابتدا در مورد انواع بلوکها اطلاعات کسب کرده و با مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی بهترین بلوک را انتخاب کنند. جهت مشاهده بتن سخت و اپوکسی و پلی یورتان کلیک کنید.

در ساختمان‌سازی یکی از اصلی‌ترین مصالح مورد استفاده بلوک‌های بتنی هستند. برای مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی لازم است در ابتدا اطلاعاتی درباره انواع بلوک ها بدست آورد. بلوک بتنی به طور معمول از سیمان، شن، ماسه، آب و مواد افزودنی دیگر ساخته می‌شود. موادهای افزودنی به دلایلی مانند کنترل کردن مقاومت بلوک، کاهش خاصیت رطوبت‌پذیری، تولید بلوک‌های بتنی رنگی و دیگر موارد به بلوک اضافه می‌شوند.

با مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی می‌توان به این مهم دست یافت، که تمامی بلوک های بتنی همچون عایق عمل می‌کنند. آنها استقامت سازه را افزایش داده و به کاهش صدا در ساختمان ها کمک می‌کنند. همچنین استفاده از این نوع بلوک‌ها، روشی مناسب و مقرون به صرفه برای ساختن دیوارهای اصلی ساختمان است، که بار اصلی ساختمان را متحمل می‌شوند.

انواع بلوک های بتنی کدامند؟

انواع بلوک های بتنی کدامند؟

امروزه تنوع بسیار زیادی در تولید بلوک‌های بتنی مشاهده می‌شود. از این میان ما به چند مورد پرکاربرد اشاره نموده ایم:

  • بلوک متراکم

بلوک‌های متراکم معمولا از بتن، شن، ماسه و سنگ ساخته می‌شوند. با مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی می‌توان دریافت که این نوع بلوک ها از استقامت و سختی بیشتری نسبت به نمونه های دیگر برخوردارند. در حالت معمول این نوع بلوک را در صنعت ساختمان‌سازی برای دیوارهای اصلی ساختمان استفاده می‌کنند تا بتوانند بار اصلی ساختمان را بر دوش بلوک های مقاوم قرار دهند.

  • بلوک متراکم سبک

این بلوک معمولا در هر دو دیوار داخلی و خارجی ساختمان که تقریبا فشار بیشتری روی آن است استفاده می‌شود. می‌توان آن را به عنوان بلوک‌های پرکننده در کف‌پوش بتنی ساختمان هم مورد استفاده قرار داد.

  • بلوک اسفنجی

بلوک اسفنجی جز سبک‌ترین بلوک‌ها به شمار می‌آید. این نوع بلوک از سیمان، آهک، شن و ماسه، خاکستر حاصل از سوخت و همچنین آب ساخته می‌شود. می‌توان از این بلوک در اجرای عملکرد عایق‌بندی ساختمان استفاده کرد. با توجه به محدودیت‌های این بلوک در کاربرد ساختاری در سازه‌های ارتفاع کم، این نوع بلوک می‌تواند مانند بلوک متراکم و متراکم سبک دارای ساختار مشابه باشد.

مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی مناسب ساختمان سازی 

مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی مناسب ساختمان سازی 

همانطور که اشاره نمودیم، پرکاربردترین نوع بلوک هایی که در ساختمان سازی استفاده می‌شوند، بلوک های متراکم، اسفنجی و متراکم سبک هستند. بلوک های متراکم معمولا دارای استحکام بالا و تحمل گرمای زیادی هستند. از این رو می‌توان آنها را مجددا در صورت ساخت با ملات آهک، مورد استفاده قرار داد. در حالی که بلوک های متراکم سبک از مقاومت کمتری برخوردارند.

با مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی می‌توان دریافت که بهتر است در بیشتر ساختمان ها از بلوک متراکم استفاده شود. زیرا این بلوک ها از درجه عایق بندی بالایی برخوردار هستند، در حالی که وزن آنها سبک است. در حالی که ساخت دو نوع بلوک متراکم سبک و اسفنجی نیاز به صرفه هزینه بالایی دارد. لازم است برای ساخت بلوک های متراکم سبک از منابع دست نخورده شن و ماسه و سنگ‌ها استفاده کرد.

این مسئله منجر به وارد شدن آسیب به منابع زمینی می‌شود. همچنین این نوع بلوک ها قابلیت تجدید پذیری نداشته و تنها می‌توان یک بار از آنها استفاده کرد. در حالی که بلوک های متراکم چنین نیستند. البته لازم به ذکر است که بلوک های متراکم سبک به دلیل ابعاد بزرگی که دارند، مقرون به صرفه هم هستند. اما باز هم استفاده از بلوک های متراکم بیشتر توصیه می‌شود.

در نهایت نیز با مقایسه انواع بلوک‌ های بتنی می‌توان به برخی مزایا و معایب استفاده از هر نمونه بلوک اشاره کرد. مثلا باید بگوییم بلوک های متراکم سبک انرژی زیادی برای تولید نیاز دارند. همچنین باید برای تولید آنها از خاک رس دست نخورده استفاده شود که این مسئله هم برای منابع زمینی و هم برای منابع طبیعی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

در حالی که بلوک های اسفنجی عایق های ایده آلی هستند و با استفاده از آنها می‌توان میزان مصرف انرژی را 25% کاهش داد. این نمونه بلوک ها هم سبک هستند. اما به راحتی آسیب دیده و به دلیل استفاده از آلومینیوم و سیمان در آنها، هم کربن تولید می‌کنند و هم منجر به گرم شدن زمین می‌شوند. پس از میان این سه نوع بلوک بهترین انتخاب همان بلوک های متراکم خواهند بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت نانوبتن آیریک تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما