قیمت و خرید الیاف بتن

الیاف بتن

الیاف بتن چیست؟

الیاف بتن چیست؟

رشد علم و صنعت در زمینه ساختمان سازی باعث شده مواد اولیه متنوعی طراحی و تولید شود. الیاف بتن در واقع یکی از جدیدترین محصولات مورد استفاده داخل بتن های معمولی محسوب می‌شوند. الیاف های بتنی به مهندسان و فعالان ساخت و ساز کمک می‌کند تا مقاومت و استحکام بتن ها را افزایش دهند.

در حقیقت با روی کار آمدن الیاف های بتنی، مقاومت ساختمان ها تا حد زیادی افزایش یافت. الیاف بتن در مدل های مختلف توسط شرکت نانو بتن آیریک تولید شده است. شما می‌توانید به صورت آنلاین هم اقدام به خرید این نوع از الیاف ها نمایید.

کاربرد الیاف در بتن چیست؟

کاربرد الیاف در بتن چیست؟

شاید بپرسید اصلا چرا الیاف های بتنی تولید شده اند؟؟ این محصولات چه کاربردی دارند؟ در چه محیط هایی می‌توان از الیاف بتن استفاده کرد؟

الیاف های بتنی کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارند. این الیاف ها با توجه به متریال سازنده، می‌توانند در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی سه مورد از کاربردهای کلی از کاربرد الیاف در بتن را بررسی می‌کنیم:

 • افزایش دوام بتن ها

زمانی که در داخل بتن ها از الیاف استفاده می‌شود، بتن دوام بیشتری پیدا می‌کند. چون الیاف ها طوری در داخل آن قرار می‌گیرند که می‌توانند فشارها و نیروهای بیرونی را به خود جذب کنند. بنابراین بتن در مدت زمان طولانی تری سالم می‌ماند. بنابراین یک کاربرد بسیار مهم الیاف های بتن، بالا بردن میزان دوام این محصولات است.

 • جایگزین میلگرد و آرماتورهای حرارتی

در زمان های قدیم، استفاده از میلگرد و آرماتور بندی آن در بتن ها یک راهکار ساده برای بالا بردن میزان مقاومت بتن حساب می‌شد. اما حالا با طراحی و تولید انواع الیاف بتن نه تنها به این موارد نیازی نیست بلکه، نیازی به پرداخت هزینه برای انجام خدمات آرماتور بندی میلگرد هم وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب از نظر هزینه هم خیلی صرفه اقتصادی خواهد داشت.

 • افزایش سرعت عمل در ساختمان سازی

هنگام ساخت یک ساختمان، زمان زیادی به آرماتور بندی و قرار دادن میلگرد درون بتن ها اختصاص داده می‌شود. اما زمانی که الیاف بتن به عنوان متریال جایگزین استفاده شود، این زمان حفظ می‌شود. بدین ترتیب ساختمان ها با سرعت بیشتری آماده خواهند شد.

شایان ذکر است الیاف های بتنی علاوه بر ساختمان، در ساخت پیاده رو، جدول، خاکریز و حتی سد هم کاربرد گسترده ای دارند.

ویژگی های استفاده از الیاف بتن

ویژگی های استفاده از الیاف بتن

دو مورد مقاومت کششی و فشاری برای بررسی عملکرد بتن ذکر می‌شوند. در واقع برای آن که عملکرد یک بتن در داخل ساختمان را بررسی نمایند، به این دو مورد توجه می‌کنند. طبق اندازه گیری ها و بررسی های انجام شده، بتن دارای مقاومت فشاری بسیار زیاد است. در حقیقت بتن در برابر نیروی فشاری مقاومت بیشتری نسبت به نیروی کششی از خود نشان می‌دهد.

مهندسان عمران طبق بررسی هایی که انجام دادند، یک راه حل بسیار مناسب برای این مشکل ارائه شد. طبق این راه حل، بکارگیری بتن های مسلح در ساخت یک ساختمان می‌تواند به بالا رفتن مقاومت فشاری آن بیفزاید.

قرار دادن الیاف بتن بین اجزای ساختمان یکی از نمونه های بتن مسلح محسوب می‌شود. چون الیاف ها می‌توانند مقاومت کششی را بالاتر ببرند.

تاثیر استفاده الیاف در مقاومت بتن

تاثیر استفاده الیاف در مقاومت بتن

زمانی که الیاف بتن در ساخت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقاومت کششی و فشاری به یک اندازه زیاد می‌شوند. همچنین نیازی به استفاده از میلگرد وجود ندارد. الیاف های بتنی مقاومت بسیار زیادی از خود در برابر انواع نیروها نشان می‌دهند. این امر به دلیل پخش شدن نیرو و توان الیاف ها در جهات مختلف است که می‌تواند هر نوع نیرو را خنثی کند.

قیمت الیاف بتن

قیمت الیاف بتن

قیمت الیاف بتن چقدر است؟ از کجا می‌توان الیاف بتن ارزان خرید؟ چه مواردی بر قیمت الیاف های بتنی تاثیرگذار هستند؟

قیمت الیاف به نوع آن، حجم مورد نیاز، سطح مقطع و همچنین مواد تشکیل دهنده ی آن ها وابسته است. در ضمن شایان ذکر است برند تولید کننده و فروشگاه ارائه دهنده این الیاف ها هم می‌توانند بر قیمت نهایی الیاف اثرگذار باشند.

خرید الیاف بتن ارزان را می‌توانید در فروشگاه آنلاین نانو بتن آیریک تجربه کنید.

خرید الیاف بتن

خرید اینترنتی الیاف برای آن دسته از مهندسان و معماران محترم که فرصت حضور در بازارهای صنعتی را ندارند، یک فرصت استثنایی است.

برای آن که بتوانید انواع مدل های الیاف بتنی را برای کاربردهای مختلف خریداری کنید، باید حتما نوع آن را دقیق بشناسید. در ضمن بررسی حجم کافی و غلظت مناسب الیاف های بتنی هم می‌تواند موضوع مهمی محسوب شود.

انواع الیاف بتن

انواع الیاف بتن

آیا با انواع الیاف بتن آشنا هستید؟ چند نوع از الیاف های بتنی در ساختمان سازی کاربرد دارد؟ هر کدام از آن ها چگونه تولید شده اند؟

الیاف بتن در مدل ها و انواع متنوعی تولید شده است. از این رو در شرایط مختلف می‌توانید از آن ها برای آماده سازی انواع ساختمان استفاده نمایید. در این بخش مهم ترین انواع الیاف های بتنی تولید شده در کارخانه های صنعتی را معرفی خواهیم کرد.

 • الیاف شیشه
 • الیاف پلی پروپیلن
 • الیاف آرامید
 • الیاف کربن
 • الیاف سلولزی
 • الیاف ماکروسنتتیک
 • الیاف میکروسنتتیک

خصوصیات انواع الیاف بتن

خصوصیات انواع الیاف بتن

هر کدام از الیاف های بتنی، ویژگی ها و خصوصیات خاصی دارند. در این مقاله به طور خلاصه ویژگی های مدل های مختلف الیاف بتنی را بررسی خواهیم کرد:

 • الیاف شیشه به دلیل قطر کم، قیمت ارزان، سازگاری با محیط زیست و همچنین مقاومت در برابر حرارت می‌تواند در موارد مختلف کاربرد داشته باشد.
 • الیاف پلی پروپیلن دارای ویژگی های همچون سبک بودن، کاربرد زیاد، استحکام سایشی و کششی بالا، انعطاف پذیری و آب گریز بودن هستند. در ضمن کاربرد بسیار زیاد الیاف pp در صنعت ساختمان سازی یکی از مهم ترین ویژگی های آن محسوب می‌شود.
 • الیاف آرامید که در چندین نوع مختلف تولید شده است، می‌تواند با مقاومت حرارتی بسیار زیاد خود به عنوان متریال اصلی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار گیرد. الیاف های آرامید فرار نیستند. این امر به علت وجود حلقه سنتتیک در داخل آن ها است. طبقه بندی های متنوعی از الیاف های آرامید و متا آرامید در شرکت نانو بتن آیریک تولید می‌شود.
 • الیاف کربن به کمک مواد اولیه مصنوعی و قیر تولید می‌شود. این مدل از الیاف های بتنی در سه مرحله و با وجود دما و حرارت بسیار بالا آماده می‌گردند. وزن پایین، شکنندگی، مقاومت خستگی، کششی و خوردگی بسیار بالا هم از دیگر ویژگی های این نوع از الیاف های بتنی محسوب می‌شود.
 • الیاف های سلولزی را از طریق گیاهان آماده می‌کنند. در حقیقت لینگو و دیگر مواد سلولزی به دست آمده از گیاهان مختلف، می‌توانند در آماده سازی الیاف های سلولزی تاثیرگذار باشند.
 • الیاف ماکرو سنتتیک را از پلی یورتان، نایلون و اکریلیک می‌سازند. از این رو به این الیاف، الیاف پلاستیکی گفته می‌شود. در محیط هایی که احتیاج به یک مواد مقاوم در برابر ضربه است، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایا انواع الیاف بتن

مزایا انواع الیاف بتن

الیاف بتن بر اساس نوع خود می‌تواند مزیت های بسیار زیادی داشته باشد. به طور کلی چندین مزیت مهم را به تمام مدل های الیاف های بتنی نسبت می‌دهند. در این بخش به معرفی این مزایا می‌پردازیم.

 • استحکام در برابر ضربه

الیاف های بتنی می‌توانند در برابر انواع ضربه های داخلی و خارجی از خود مقاومت کافی نشان دهند.

 • انعطاف پذیری در برابر تغییر شکل

یکی از جالب ترین مزایای الیاف های بتنی مربوط به میزان انعطاف پذیری آن ها است. چون این الیاف ها می‌توانند تا حد زیادی در برابر تغییر شکل از خود انعطاف نشان دهند.

 • مقاومت سایشی بالا

حفظ استحکام و پایداری در برابر سایش یکی دیگر از مزایای الیاف های بتنی محسوب می‌شود. در واقع این مدل بتن ها، حتی در مقابل انواع نیروهای سایشی هم می‌توانند مقاومت خود را حفظ کنند.

 • ترک می‌خورد ولی ترمیم می‌شود!

شاید برای شما هم جالب باشید بدانید به دلیل پخش شدن نیروی الیاف های بتنی در چندین جهت و راستا، حتی پس از ترک خوردگی هم می‌تواند مقاومت خود را حفظ کند. در بسیاری از موارد دیده شده که حتی بخش زیادی از ترک خوردگی بتن های الیافی به صورت خود به خود جوش می‌خورد.

میزان مصرف الیاف در بتن

میزان مصرف الیاف در بتن

چقدر الیاف باید در بتن بکار برد؟ میزان مصرف الیاف در بتن چقدر است؟ چه چیزهایی در انتخاب میزان صحیح الیاف در بتن تاثیر دارند؟

میزان مصرف الیاف در بتن به موارد گسترده ای مرتبط است. در واقع برای آن که میزان مورد نیاز الیاف برای بتن را تشخیص دهید، باید به چندین مورد توجه کنید این موارد عبارتند از:

 1. نوع سطح زیرین بتن و کیفیت آن
 2. سطح مقطع بتن
 3. نوع الیاف بتنی
 4. نوع کاربری سطح مورد نظر
 5. حجم ضخامت بتن
 6. حجم بار وارد شده به سطح زیرین

فروش الیاف بتنی در کرج

فروش الیاف بتنی در کرج

فروش الیاف بتن در چند سال اخیر به دلیل افزایش تقاضا بیشتر شده است. الیاف در مدل های مختلف توسط شرکت های تولیدی مثل نانو بتن آیریک آماده و عرضه می‌شود. فروش مستقیم الیاف بتنی در کرج توسط این شرکت معتبر انجام می‌گیرد. از این رو می‌توانید با کارشناسان فروش این شرکت در تماس باشید.

دلیل استفاده از الیاف بتن

الیاف یا فیبرهای بتنی به عنوان یکی از اجزای مهم بتن در ساختمان ها و پروژه های ساختمانی استفاده می‌شوند. با نانو بتن آیریک تا انتهای مقاله همراه باشید. دلایل استفاده از الیاف بتن گسترده است که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر خواهد بود:

 • افزایش مقاومت بتن: افزودن الیاف به بتن می‌تواند مقاومت بتن در برابر فشار، کشش و خمش را افزایش دهد. الیاف بتن می‌توانند نقاط ضعف در بتن را کاهش داده و مانع از ترکیدگی بتن شوند.
 • افزایش دوام بتن: افزودن الیاف به بتن می‌تواند دوام بتن را افزایش دهد. به عنوان مثال، الیاف می‌توانند جلوی ایجاد ترک های ریز را بگیرند که باعث افت کیفیت بتن شده و دوام آن را کاهش می‌دهند.
 • کاهش انقباض و ترکیدگی بتن: الیاف بتن می‌توانند کمک کنند تا انقباض و ترکیدگی بتن کاهش یابد. به عنوان مثال، الیاف می‌توانند تلاش کنند تا ترک هایی که در سطح بتن به وجود می‌آیند را به هم بچسبانند و از ایجاد ترک های بزرگتر جلوگیری کنند.
 • کاهش وزن بتن: استفاده از الیاف بتن می‌تواند کمک کند تا وزن بتن کاهش یابد. این موضوع در سازه هایی که بار زنده بالایی دارند، مانند پل ها، بسیار نیاز به کنترل و کاهش وزن دارند.

الیاف بتن کفسازی چه کاربردی دارد؟
الیاف بتن کفسازی چه کاربردی دارد؟

استفاده از الیاف در کفسازی، می‌تواند خواصی از جمله افزایش مقاومت بتن در برابر ضربه و خمش را به کفسازی بدهد. همچنین، الیاف می‌توانند از انقباض و ترکیدگی بتن جلوگیری کرده و دوام کفسازی را افزایش دهند.برای استفاده از الیاف در کفسازی، می‌توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • الیاف بتن به عنوان جایگزین برای فولاد پیچیده: الیاف می‌توانند به عنوان جایگزین برای فولاد پیچیده در کفسازی استفاده شوند. با استفاده از الیاف، می‌توانید وزن کفسازی را کاهش دهید و در عین حال مقاومت و دوام آن را افزایش دهید.
 • الیاف بتن به عنوان پرکننده: الیاف می‌توانند به عنوان پرکننده در کفسازی استفاده شوند. با اضافه کردن الیاف به مخلوط بتن، می‌توانید از انقباض و ترکیدگی بتن جلوگیری کنید و دوام کفسازی را افزایش دهید.
 • الیاف بتن به عنوان تسکین دهنده صدا: الیاف می‌توانند به عنوان تسکین دهنده صدا در کفسازی استفاده شوند. با استفاده از الیاف، می‌توانید سطح صدا را کاهش دهید و کفسازی را به یک محیط آرام و دلپذیر تبدیل کنید.

آشنایی با انواع الیاف بتن

آشنایی با انواع الیاف بتن

امروزه الیاف مقاومتی و کششی جایگاه بسیار خوبی را در ساخت سازه های مختلف ایفا می‌کنند به نوبه ای که اکثر مهندسین از انواع الیاف برای ساخت سازه‌های خود بهره می‌گیرند. الیاف بتن نوعی از الیاف هستند که با افزوده شدن آن به بتن باعث مقاومت کششی و استحکام بالای بتن خواهند شد. در نتیجه از خرابی، فرسایش و خوردگی بتن سازه در بلند مدت جلوگیری می‌‌کند. همین دلایلی است که امروزه خرید و فروش الیاف نسبت به دیگر انواع الیاف‌ها افزایش پیدا کرده است.

الیاف بتن انواع مختلفی دارد که هر یک از انواع این نوع الیاف، کاربرد ها و مصارف مختلفی را به خود اختصاص داده‌ اند. در ادامه به بررسی، معرفی و شناخت انواع بتن و کاربرد های آن پرداخته شده است. پس اگه علاقمند به افزودن دانش خود در حوزهٔ الیاف بتنی هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

 الیاف بتن چیست؟

 الیاف بتن چیست؟

اولین سوالی که برای هر فردی می‌‌تواند پیش بیاید سوالی با مضمون، الیاف بتن چیست؟ می‌باشد. یکی از انواع موادی که برای ساخت سازه‌های مختلف از جمله فرودگاه‌ها، ساختمان‌ها، بیمارستان‌ها، مکان‌های نظامی و… از آن استفاده می‌شود، بتن است. بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از زمان های قدیم تا کنون بشر از آن استفاده کرده است و بر اساس تجربیاتی که به دست آورده، متوجه‌ی مشکلاتی از قبیل خوردگی بتن، فرسایش بتن، نفوذ پذیری آب، یک دست نبودن سطح بتن، ترک خوردگی پس از خشک شدن بتن و… در بتن شده است. حالا پس از مدت زمان طولانی استفاده از بتن به شکل نوین و جدیدی با پیشرفت رو به رو شده است.

امروزه برای اینکه از تمام مشکلاتی که درباره بتن گفته شد جلوگیری شود، از الیاف مختلف در بتن استفاده می‌کنند. یکی از انواع الیاف به الیاف معروف می‌باشد، البته الیاف بتن نام کلی این نوع از الیاف است. الیاف دارای انواع مختلفی با کارکرد ها و کاربرد های متنوعی می‌باشد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

 بهتر است با این الیاف بیشتر آشنا شوید. الیاف بتنی رشته هایی با طول 10 الی 80 سانتی ‌متر می‌باشند. این نوع الیاف در کنار موادی چون آب، سیمان، شن و ماسه دارای الیاف مسلح کننده نیز هستند، که برای افزایش مقاومت، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت کششی و… بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهنمای انتخاب الیاف بتنی

راهنمای انتخاب الیاف بتنی

انتخاب الیاف بتنی باید با توجه به نوع کاربرد و خواص مورد نیاز انجام شود. در ادامه، مراحلی که در انتخاب الیاف باید دنبال شوند، ذکر می‌شوند:

 • بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی الیاف

در انتخاب الیاف ، خواص فیزیکی و مکانیکی آن ها باید مورد بررسی قرار گیرند. به عنوان مثال، می‌توانید از الیاف بتنی با خواص مقاومت بالا در برابر کشش، خمش و شکست استفاده کنید.

 • تعیین اندازه و شکل الیاف

اندازه و شکل الیاف نیز در انتخاب الیاف بتن مهم است. الیاف بتن با اندازه و شکل مناسب، می‌توانند به دوام و مقاومت بتن کمک کنند. به عنوان مثال، الیاف بتن با اندازه و شکل مناسب می‌توانند در پیشگیری از ترک ها و کاهش انقباض بتن مؤثر باشند.

 • بررسی ترکیب و نسبت الیاف

ترکیب و نسبت الیاف نیز باید در انتخاب الیاف مدنظر قرار گیرد. برخی الیاف بتنی می‌توانند با هم ترک خوردگی بتن را کاهش دهند و دوام آن را افزایش دهند. به عنوان مثال، الیاف پلی پروپیلن و الیاف فولادی با ترکیب مناسب می‌توانند این خواص را در بتن بهبود بخشند.

تأمین الیاف برای بتن با کیفیت

تأمین الیاف با کیفیت نیز در انتخاب الیاف مهم است. الیاف با کیفیت باید دارای خواص فیزیکی و مکانیکی مطلوب و همچنین آزمون های کیفیت بررسی شده باشند.

استفاده از الیاف بتنی در ساختمان سازی می‌تواند بهبود خصوصیات بتن و افزایش مقاومت آن را فراهم کند. برخی از خواص الیاف عبارتند از:

 1. افزایش مقاومت بتن در برابر کشش: الیاف بتنی به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر کشش، می‌توانند مقاومت بتن را در برابر ترکیدگی و شکست افزایش دهند.
 2. کاهش ترک ها و انقباض بتن: الیاف بتنی باعث کاهش ترک های بتن و کاهش انقباض آن می‌شوند. به عبارت دیگر، این الیاف می‌توانند جلوی ترک ها و انقباض بتن را بگیرند و به دوام و مقاومت آن کمک کنند.
 3. افزایش مقاومت بتن در برابر ضربه: الیاف بتنی می‌توانند مقاومت بتن در برابر ضربه را افزایش دهند و در برابر ضربه های مکرر نیز مؤثر باشند.
 4. افزایش ضریب اصطکاک بتن: الیاف بتنی باعث افزایش ضریب اصطکاک بتن و بهبود خواص ضد لغزش آن می‌شوند.
 5. مقاومت به خوردگی: برخی از الیاف بتنی مانند الیاف فولادی مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند و می‌توانند مانع از خرابی و ضعف بتن در برابر خوردگی شوند.
 6. کاهش وزن و افزایش سهولت در حمل و نقل: استفاده از الیاف بتنی در ساخت بتن سبک باعث کاهش وزن کلی یک پروژه و استفاده آسان تر از مصالح می‌شود.

قوانین نظام مهندسی درباره الیاف بتن

قوانین نظام مهندسی درباره الیاف بتن

در بسیاری از کشورها، شامل ایران، نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان، استفاده از الیاف بتنی در ساختمان ها مورد تأیید است و شرایط مورد نیاز برای استفاده از آن ها تعیین شده است. در ایران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران مشخصات فنی و استاندارد برای الیاف تأیید شده را ارائه کرده اند.

همچنین، برخی از قوانین و مقررات مربوط به الیاف بتن و مبنای استفاده از آن ها به شرح زیر خواهد بود:

 1. استاندارد ASTM C1116 / C1116M-10: این استاندارد به تعریف و تجزیه و تحلیل الیاف و الیاف فولادی و طرز تهیه نمونه های آن اختصاص دارد.
 2. استفاده از الیاف در کد برنامه ریزی ساختمان: استفاده از الیاف بتن در کد برنامه ریزی ساختمان نظیر ASCE 7-10 ، ACI 318-14 و IBC 2015 در ایالات متحده تأیید شده است.
 3. نحوه تولید و استفاده از الیاف بتن در ساختمان ها: استفاده از الیاف بتن در ساختمان ها با توجه به نوع الیاف و مصالح دیگری که در ساختمان استفاده می‌شوند مشخص می‌شود و برای استفاده از آن، باید شرایط لازم و ضوابط فنی رعایت شود.
 4. بررسی روش های تست و اندازه گیری خواص الیاف بتن: مانند استاندارد ASTM C1399 / C1399M-10 که به روش های تست کشش الیاف بن می‌پردازد.

شرایط و نحوه استفاده از الیاف بتن

شرایط و نحوه استفاده از الیاف بتن

استفاده از الیاف در بتن می‌تواند به بهبود خصوصیات مکانیکی و عملکرد بتن کمک کند. در زیر نحوه استفاده از الیاف در بتن را می‌توانید مشاهده کنید:

1. انتخاب نوع الیاف

ابتدا نوع الیاف مورد نظر را بر اساس نیازها و خواص مورد انتظار انتخاب کنید. الیاف متداول شامل پلی پروپیلن، فولادی، شیشه ای و نایلونی است.

2. تهیه مخلوط بتن

مخلوط بتن را بر اساس طراحی و مشخصات مورد نیاز تهیه کنید. مقادیر دقیق بتن و الیاف باید با رعایت استانداردهای مربوطه تعیین شوند.

3. افزودن الیاف به بتن

الیاف را به مخلوط بتن اضافه کنید. در صورتی که الیاف به صورت تک تک استفاده می‌شوند، آنها را به تدریج به مخلوط بتن اضافه کنید و در هنگام مخلوط کردن با سرعت پایین بتن را مخلوط کنید.

4. مخلوط کردن بتن

پس از افزودن الیاف، مخلوط بتن را به مدت کافی مخلوط کنید تا الیاف به طور یکنواخت در بتن توزیع شوند. مدت زمان مخلوط کردن باید به طور کامل انجام شود.

5. ریختن و فرم دهی بتن

بتن حاوی الیاف را در قالب یا فرم های مورد نظر ریخته و فرم دهی کنید. مطمئن شوید که بتن به طور یکنواخت در قالب توزیع شده و الیاف در سراسر ماسه و سیمان پخش شده اند.

6. رفع هواگیری

با استفاده از ویبراتور یا روش های دیگر، هواگیری را از بتن حاوی الیاف برطرف کنید. این کار باعث می‌شود الیاف به طور یکنواخت در بتن توزیع شوند و از تشکیل خلاء جلوگیری شود.

7. پردازش و خشک شدن

بعد از ریختن بتن، به طور معمول نیازی به پردازش و خشک شدن خاصی برای الیاف نیست. از این رو خیلی راحت سازه مقاوم سازی می‌شود.

اهمیت استفاده از الیاف بتن در کفسازی ها و بتن سقف ها

White And Black Modern Logistics Transportation Facebook Cover 2

استفاده از الیاف بتن در کفسازی ها و بتن سقف ها می‌تواند به تقویت و بهبود خصوصیات مکانیکی و عملکرد بتن کمک کند. در زیر مزایای استفاده از الیاف در کفسازی و ساخت سقف را بررسی خواهیم کرد:

 1. مقاومت بالا: الیاف در بتن مانند ترمیمی در عمل می‌کنند و می‌توانند مقاومت بتن را در برابر تنش های کششی و خمشی افزایش دهند. این به معنای کاهش ترک خوردگی و ترکیدگی بتن در کفسازی و ساخت سقف است.
 2. کاهش ترک خوردگی: الیاف در بتن موجب توزیع یکنواخت تنش ها در سطح بتن می‌شوند و باعث کاهش ترک خوردگی ناشی از تنش های غیر یکنواخت می‌شوند.
 3. افزایش انعطاف پذیری: الیاف در بتن باعث افزایش انعطاف پذیری آن می‌شوند و می‌توانند به جذب انرژی ترکیدگی و تغییر شکل های الاستیک کمک کنند. این موضوع به کاهش خطر ترکیدگی و ترک خوردگی در سطح کف و سقف بتنی منجر می‌شود.
 4. بهبود مقاومت در برابر ضربه: الیاف به بتن انعطاف پذیری می‌بخشند و می‌توانند مقاومت بتن در برابر ضربه ها و لرزش ها را افزایش دهند. این مزیت برای سقف های بتنی و کفسازی هایی که به نیروهای ضربه اعمال می‌شوند بسیار حائز اهمیت است.
 5. کاهش تغییر اندازه: الیاف به بتن کمک می‌کنند تا در برابر تغییرات حرارتی و رطوبتی مقاومت بیشتری داشته باشد و تغییرات ابعادی ناشی از این تغییرات را به حداقل برساند.

مقایسه بتن الیافی با الیاف فلزی

مقایسه بتن الیافی با الیاف فلزی

الیاف معمولاً به منظور افزودن مقاومت و توانایی تحمل فشار و کشش به بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو نوع اصلی الیاف مورد استفاده در بتن عبارتند از الیاف بتن و الیاف فلزی. در زیر، الیاف بتن و الیاف فلزی را به طور کلی مقایسه می‌کنیم.

الیاف بتن

 1. نوع الیاف : الیاف بتن معمولاً از پلی ‌پروپیلن یا گیاهی مثل الیاف گیاهی، الیاف کنف و … تولید می‌شوند.
 2. مقاومت در برابر ترک خوردگی ‌ها : الیاف بتن معمولاً مقاومت به ترک ‌ها را افزایش می‌‌دهند و می‌توانند جلوی گسترش ترک ‌ها را بگیرند.
 3. افزایش مقاومت کششی : الیاف بتن می‌توانند مقاومت کششی بتن را افزایش دهند و در کاهش ترک خوردگی ناشی از کشش به کار می‌‌روند.
 4. مقاومت به خوردگی : الیاف بتن مقاوم به خوردگی هستند و به کاهش مشکلات خوردگی و زنگ زدگی در بتن کمک می‌‌کنند.

الیاف فلزی

در این بخش از مقاله نانو بتن آیریک می‌خواهیم تا شما را بیشتر با خواص الیاف فلزی آشنا کنیم. تا راحت تر بتوانیم این الیاف را با الیاف بتن مقایسه کنیم.

 1. نوع الیاف : الیاف فلزی معمولاً از فولاد (فولاد ضدزنگ)، آهن، آلومینیوم، یا مواد دیگر مشابه تولید می‌‌شوند.
 2. مقاومت به ترک خوردگی : الیاف فلزی به خصوص فولادی می‌توانند مقاومت به ترک خوردگی ‌ها را به شدت افزایش دهند.
 3. افزایش مقاومت کششی : الیاف فلزی به شدت مقاومت کششی بتن را افزایش می‌دهند و می‌توانند بتن را در مقابل نیروهای کششی مؤثر کنند.
 4. مقاومت به دما و آتش : الیاف فلزی به دلیل مقاومت به دما و آتش، در بتن ‌های مقاوم در برابر حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 5. مصرف انرژی در تولید : تولید الیاف فلزی ممکن است نیاز به مصرف انرژی بالا داشته باشد.

انتخاب بهترین الیاف

الیاف بتن معمولاً ارزان ‌تر از الیاف فلزی هستند، اما الیاف فلزی به دلیل قدرت تقویت بالا و مقاومت به ترک خوردگی ممکن است در پروژه‌ هایی با نیازهای خاص مورد استفاده قرار گیرند.

الیاف بتن به دلیل سبک‌ تر بودن معمولاً تأثیر کمتری در افزایش وزن نهایی محصول دارند، در حالی که الیاف فلزی ممکن است وزن نهایی را افزایش دهند.

الیاف بتن در مقابل مواد شیمیایی و خوردگی مقاومت کمتری دارند، در حالی که الیاف فلزی به خصوص فولادی مقاومت به این عوامل را ارتقاء می‌دهند.

الیاف فلزی معمولاً در افزایش عمر مفید و مقاومت سازه‌ ها موثرتر هستند و ممکن است در سازه‌ هایی با نیاز به مقاومت بالا مورد استفاده قرار گیرند.

در نهایت، هر کدام از این نوع الیاف مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب بین الیاف بتن و الیاف فلزی بستگی به نوع پروژه، نیازهای مکانیکی، محیطی و مالی دارد.

به عنوان مثال، الیاف بتن معمولاً برای کاربردهای غیرسازه‌ای مانند پوشش‌ های زمینی و تخته ‌های معادن مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که الیاف فلزی به خصوص در ساختمان‌ ها و پل‌ ها به عنوان تقویت‌کننده‌ های سازه‌ ای مفید هستند.

همچنین، می‌توان الیاف بتن و الیاف فلزی را با یکدیگر ترکیب کرد تا ویژگی‌ های بهینه در بتن حاصل شود. در هر صورت، مهمترین موضوع این است که انتخاب الیاف مناسب با توجه به نیازهای خاص پروژه و اهداف نهایی آن صورت گیرد.

انواع الیاف بتن

انواع الیاف بتن

از دیرباز برای ساخت سازه‌ های بتنی از انواع الیاف استفاده می‌شد‌ یکی از الیافی که برای مقاوم سازی و استحکام سازه‌ های بتنی مورد استفاده قرار می‌گرفت الیاف بتن بود.

امروزه الیاف بتن در انواع مختلفی تولید شده است که شما مصرف کنندگان می‌توانید هر یک از این الیاف را بر اساس نیاز خود خریداری و از آن استفاده کنید. در ادامه به معرفی انواع الیاف بتن می‌پردازیم تا ضمن شناخت بیشتر، شما بتوانید نمونه مورد نیاز خود را به راحتی انتخاب و آن را خریداری نمایید‌.

توجه داشته باشید الیاف بتن جز آن دسته از الیافی محسوب می‌شود که خیس بودن بتن را افزایش داده و همین مورد باعث افزایش کیفیت بتن خواهد شد. در نتیجه زمانی که از الیاف بتن در سازه استفاده می‌شود سازه طول عمر مفیدتری خواهد داشت.

 • الیاف پلی پروپیلن (PP)

الیاف پلی پروپیلن (PP)

یکی از انواع الیاف بتن که کاربرد و مصارف بسیار زیادی دارد الیاف پلی پروپیلن است. این الیاف جز الیاف عمومی به شمار می‌رود که اکثراً در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل به عنوان یکی از پرفروش‌ترین انواع الیاف بتن نیز شناخته می‌‌شود. الیاف پلی پروپیلن مقاومت کششی و خمشی بتن را افزایش می‌دهد و باعث انعطاف پذیری بیشتر آن خواهد شد.

لازم است بدانید که نه تنها در بتن بلکه در گچ و فرآورده ‌های آن نیز از این الیاف پروپیلن استفاده می‌‌شود. این الیاف باعث ته نشین شدن و سنگین شدن بتن نشده و باعث می‌شود که بتن وزن سبک‌ تری داشته باشد تا سازه بتواند در برابر هر نوع عاملی از جمله رطوبت، گرما، ضربه و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

 • الیاف پلی استر

الیاف پلی استر

نوعی دیگر از انواع الیاف بتن وجود دارد که با نام الیاف پلی آستر شناخته می‌‌شود. این نوع از الیاف ها در نوع مایع خود تولید شده و بوی بسیار تندی دارند؛ بدین جهت اگر قصد استفاده از الیاف پلی استر را دارید حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید. این الیاف نسبت به دیگر مواد افزودنی قیمت مناسبی داشته، به همین جهت شما می‌توانید با کمترین هزینه باعث شوید سازه شما طول عمر مفیدتری داشته باشد.

 • الیاف آرامید

الیاف آرمید را نیز می‌توان یکی دیگر از انواع الیاف بتن دانست. این الیاف بیشتر برای افزایش مقاومت حرارتی بتن کاربرد دارد، در نتیجه برای ساخت سازه‌ هایی که در آن حرارت بسیار زیادی وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • الیاف شیشه

الیاف شیشه

الیاف دیگری که امروزه تولید شده است الیاف شیشه می‌‌باشد. این نوع الیاف ‌ها وزن بسیار سبکی داشته که ضخامت آن‌ها نیز بسیار کم است. در نتیجه زمانی که آن ها را در بتن استفاده می‌کنید باعث چسبندگی بیشتر بتن در سازه خواهند شد؛ از این رو در طولانی مدت از ترک خوردن و حباب برداشتن بتن جلوگیری خواهد کرد.

همین موضوع باعث خواهد شد سازه مقاومت بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید الیاف شیشه نسبت به دیگر انواع الیاف‌ ها قیمت اقتصادی ‌تری دارد به همین جهت خریداران آن نسبت به دیگر انواع الیاف بتن بیشتر است.

افزودنی های جدید برای بهبود خواص بتن

افزودنی های جدید برای بهبود خواص بتن

الیاف بتن به عنوان یکی از مهم‌ ترین مواد ساختمانی به شمار می‌رود واز گذشته های دور تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. با پیشرفت فناوری، افزودنی های مختلفی برای بهبود خواص بتن مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. یکی از این افزودنی ها، الیاف نانو سیمان است که به عنوان یک جدیدترین افزودنی در عرصه مهندسی مواد و ساختمان شناخته می‌‌شود. در این بخش از متن، به معرفی الیاف نانو سیمان و اثرات آن بر خواص بتن می‌پردازیم.

 • مفهوم الیاف نانو سیمان

الیاف نانو سیمان، به نوعی الیاف بتن گفته می‌‌شود که از نانوذراتی تشکیل شده‌اند و به صورت فیبرهایی با ابعاد نانو به بتن افزوده می‌‌شوند. این الیاف معمولاً از موادی مانند کربن نانوتیوب، نانوذرات اکسید فلزی یا نانوسیلیس تشکیل شده است و می‌‌توانند به شکل تک‌ الیاف یا مخلوطی از الیاف در بتن حضور داشته باشند.

اثرات الیاف نانو سیمان بر خواص بتن

اثرات الیاف نانو سیمان بر خواص بتن

 • بهبود مقاومت کششی

الیاف نانو سیمان به عنوان یک افزودنی تقویت‌ کننده، مقاومت کششی بتن را افزایش می‌‌دهند. این الیاف با توزیع یکنواخت در ماتریس بتن، از پخش شدن ترک‌ ها و افزایش مقاومت در برابر تنش‌ های کششی جلوگیری می‌‌کنند.

 • افزایش مقاومت فشاری

مطالعات نشان داده‌ اند که افزودن الیاف نانو سیمان به بتن می‌‌تواند مقاومت فشاری آن را افزایش دهد. این افزایش معمولا بهبودی در توزیع تنش‌ های فشاری در ماتریس بتن و افزایش میزان تراکم بتن مربوطه دارد.

 • کاهش انقباض و ترک‌ های شکل‌ پذیری

الیاف نانو سیمان به عنوان عوامل تثبیت‌ کننده در بتن عمل می‌‌کنند و می‌‌توانند به طور قابل توجهی انقباض و ترک‌ های شکل‌ پذیری را کاهش دهند، که این امر منجر به افزایش پایداری بتن در برابر انقباض می‌‌شود.

 • کاربرد های الیاف نانو سیمان در صنعت ساختمان

 1. استفاده در سازه‌ های الیاف بتن با انعطاف پذیری بالا مانند پل‌ ها و پیچ‌ های بتنی.
 2. بهبود خواص بتن در سازه‌ هایی که به مقاومت بالا در برابر زلزله نیاز دارند.
 3. استفاده در بتن‌ های خود تراکم و خود ترمیمی
 • الیاف بازیافتی در بتن

الیاف بتن، یک ماده ساختمانی پرکاربرد است که از ترکیب سیمان، آب، ماسه، شن و آهک ساخته شده است. با توجه به استفاده گسترده از بتن در ساخت و ساز، مدیریت پسماند های ناشی از تولید، استفاده و دور انداخت بتن، به یک چالش جدی تبدیل شده است. در این راستا، بازیافت الیاف بتنی یکی از راهکارهای موثر برای کاهش اثرات منفی بتن بر محیط زیست و مدیریت پسماندهای بتنی است.

 مزایای بازیافت الیاف های بتنی

 مزایای بازیافت الیاف های بتنی

 • کاهش مصرف منابع طبیعی

با استفاده مجدد از الیاف بتنی، می‌‌توان از مصرف منابع طبیعی مانند ماسه و شن کاست.

 • کاهش آلودگی محیط زیست

بازیافت نمودن الیاف بتنی به معنای کاهش مقدار پسماند بتنی و کاهش آلودگی هوا، آب و خاک است.

 • افزایش دوام و استحکام بتن

الیاف بازیافتی می‌‌توانند به قدرت تسلیح بتن کمک کنند و در نتیجه، دوام و استحکام آن را افزایش دهند.

 روش‌ های بازیافت الیاف بتنی

 روش‌ های بازیافت الیاف بتنی

 • جمع ‌آوری و جداسازی

در این روش، الیاف بتنی از پسماندهای بتنی جمع ‌آوری و سپس از آنها جدا می‌‌شوند.

 •  شستشو و پاکسازی

الیاف بتنی پس از جداسازی، شسته و پاکسازی می‌‌شوند تا از ذرات بیگانه و آلودگی‌ های موجود خالی شوند.

 • خرد کردن و آسیاب کردن

 پس از شستشو، الیاف بتنی خرد یا آسیاب می‌‌شوند تا برای استفاده مجدد آماده شوند.

کاربردهای الیاف بازیافتی در بتن

کاربردهای الیاف بازیافتی در بتن

 • بتن در پیشگیری از ترکیدگی

الیاف بازیافتی می‌‌توانند به بتن کمک کنند تا در برابر ترکیدگی مقاوم تر باشد.

 • بتن مقاوم در برابر ضربه

 الیاف بازیافتی می‌‌توانند استحکام و مقاومت بتن را در برابر ضربه‌ های مکانیکی افزایش دهند.

 • بتن مقاوم در برابر انقباض

 الیاف بازیافتی می‌‌توانند به بتن کمک کنند تا در برابر انقباض و تغییر حجم مقاومت بیشتری داشته باشد.

استفاده از الیاف بازیافتی در بتن، علاوه بر مدیریت پسماندهای بتنی، می‌‌تواند به بهبود خواص مکانیکی و محیط زیستی بتن کمک کند. این روش نه تنها به اقتصاد منابع و کاهش هدررفت منابع طبیعی کمک می‌‌کند، بلکه به کاهش آلودگی محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ ها نیز کمک می‌‌کند.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما