قیمت و خرید الیاف فلزی بتن در 1402

الیاف فلزی بتن

الیاف فلزی فولادی چیست؟

الیاف فلزی فولادی چیست؟

در پاسخ به پرسش الیاف فولادی چیست؟ می‌توان چنین گفت که الیاف فلزی بتن در واقع سیم های فولادی با طول کوتاه و یا ورق های نازک فولادی هستند. از این الیاف به منظور مسلح کردن بتن و به عنوان جایگزین میلگردها استفاده می‌شود. با یکی دیگر از مقالات نانو بتن آیریک همراه ما باشید.

مطابق استانداردهای موجود در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، نسبت طول به قطر در الیاف فلزی بتن در بازه‌ای مابین 50 تا 100 قرار می‌گیرد. همچنین الیاف فلزی بتن آجدار بوده و عموما دارای مقطع دایره‌ای به قطر 0.4 تا 1.3 میلی متر و طولی ما بین 25 تا 63 میلی متر می‌باشند. این الیاف به اندازه کافی کوچک هستند که می‌توان آنها را به طور تصادفی در یک مخلوط بتن سخت نشده با استفاده از روش های اختلاط معمولی پراکنده نمود.

انواع الیاف فولادی

انواع الیاف فولادی

در صنعت ساختمان سازی با توجه به شکل ظاهری و خواص هندسی الیاف از انواع الیاف فولادی استفاده می‌شود. از رایج ترین الیاف مورد استفاده در بتن های مسلح به الیاف فولادی می‌توان: الیاف مستقیم، دو سر قلاب، یک سر قلاب، سینوسی و موج دار را نام برد.

الیاف فولادی از نوع دو سر قلاب در اشکال 3 بعدی، 4 بعدی و 5 بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نتایج آزمایشات انجام شده بر روی بتن های مسلح به الیاف فولادی دو سر قلاب نشان دهنده آن است که مقاومت بتن مسلح به الیاف 5 بعدی از مقاومت بتن مسلح شده به الیاف 4 بعدی و 3 بعدی بیشتر می‌باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از الیاف فولادی دو سر قلاب، منجر به افزایش گیرداری مابین مخلوط بتن و الیاف می‌شود. در نتیجه با افزایش گیرداری مخلوط بتن و الیاف سیمان کاری، از گسترش ترک در بتن جلوگیری به عمل می‌آید.

تاثیر الیاف فلزی بر روی خواص بتن

تاثیر الیاف فلزی بر روی خواص بتن

تاثیر الیاف فلزی در بتن بستگی به عوامل متعددی از قبیل مقدار الیاف، شکل، طول، نسبت طول به قطر الیاف و مقاومت کششی الیاف دارد.

تاثیر الیاف فلزی در بتن بسیار گسترده بوده و از جمله تاثیرات این الیاف می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • افزایش مقاومت خمشی بتن
 • کاهش ترک خوردگی ناشی از جمع شدگی پلاستیک
 • افزایش مقاومت در برابر خستگی و ضربه
 • افزایش مقاومت در برابر بارهای ناشی از انفجار
 • کاهش نیاز به آرماتور در سازه .

 همچنین تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که به طور کلی با افزودن الیاف فلزی به مخلوط بتن، مقاومت فشاری از 1% تا 32% افزایش می‌یابد.

تاثیر الیاف فلزی بر روی طرح اختلاط بتن

تاثیر الیاف فلزی بر روی طرح اختلاط بتن

از آنجایی که الیاف فلزی بتن بر روی کارایی مخلوط بتن تاثیر می‌گذارند، هنگام تعیین نسبت مخلوط بتن های مسلح به الیاف فولادی می‌بایست به برخی از موارد مهم توجه لازم داشت. استفاده از الیاف فولادی باعث کاهش کارایی مخلوط بتن می‌شود. هر چه قدر میزان الیاف به کار برده شده و طول آن بیشتر باشد کارایی بتن تولید شده کمتر خواهد بود. برای اصلاح طرح مخلوط بتن در چنین شرایطی استفاده از روش های زیر پیشنهاد می‌شود:

 • کاهش میزان شن مخلوط بتن (موثرترین روش)
 • افزایش میزان سیمان در طرح اختلاط
 • افزایش میزان ماسه مصرفی
 • استفاده از مواد فوق روان کننده
 • کاهش حداکثر اندازه اسمی‌مواد شنی

شایان ذکر است که برای اندازه گیری کارایی بتن های مسلح به الیاف فولادی می‌بایست از مخروط اسلامپ معکوس و یا آزمایش زمان وی­بی استفاده شود.

انواع کاربرد الیاف فلزی بتن

انواع کاربرد الیاف فلزی بتن

بزرگترین کاربرد بتن های مسلح به الیاف فولادی ساخت دال بتنی (کف) در سازه‌ها است. استفاده از الیاف فولادی در ساخت دال بتنی در مقایسه با سایر روش ها می‌تواند منجر به کاهش هزینه های ساخت و ساز شود.

دیگر موارد کاربرد الیاف فلزی در بتن عبارت اند از:

 • باند فرودگاه
 • پارکینگ هواپیما
 • روسازی جاده ها
 • پوشش تونل ها
 • پل ها کاربرد
 • سد سازی
 • دیوارها
 • طبقات انبارها

روش مصرف انواع الیاف فلزی در بتن

روش مصرف انواع الیاف فلزی در بتن

برای ساخت بتن های مسلح به الیاف فولادی از سیمان، آب، ماسه، شن و الیاف فولادی استفاده می‌شود. مهم ترین مساله هنگام اضافه کردن انواع الیاف فولادی به مخلوط بتن، توزیع یکنواخت الیاف فولادی است. اهمیت روش مصرف انواع الیاف فلزی در بتن به این دلیل است که به طور کلی هنگام اختلاط بتن با الیاف فولادی، این الیاف تمایل دارند که در یکدیگر قفل شده و به شکل گلوله درآیند.

بنابراین چنانچه در مخلوط بتن مقدار الیاف کمی‌مورد نیاز باشد، برای پراکندگی و توزیع یکنواخت الیاف مذکور، الیاف فلزی بتن به صورت دستی به داخل میکسر اضافه می‌گردند. در صورتی که مقدار زیادی از الیاف فولادی مورد نیاز باشد، این الیاف پس از قرار گرفتن بر روی یک سرند ارتعاشی داخل مخلوط کن اضافه خواهند شد.

یکی دیگر از نکات مهم به هنگام استفاده از انواع الیاف فولادی، توجه به مقاومت پیوستگی بین الیاف و خمیر سیمان است. مقاومت پیوستگی موجود ما بین الیاف فلزی بتن و خمیر سیمان نباید به اندازه ای کم باشد که در بارگذاری های کم، الیاف به سادگی از خمیر سیمان بیرون کشیده شوند.

لازم به ذکر است که مطابق استانداردهای موجود در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، حداقل مقدار الیاف فولادی مورد نیاز برای هر متر مکعب بتن 60 کیلوگرم می‌باشد.

نوع بسته بندی الیاف فلزی

نوع بسته بندی الیاف فلزی

بسته بندی الیاف فلزی بتن با توجه به سفارش و درخواست کارفرمای پروژه انجام می‌گردد. در ایران عموما بسته بندی الیاف فلزی بتن در کیسه های 15، 20 و 25 کیلوگرمی‌صورت می‌پذیرد. نوع بسته بندی الیاف فلزی می‌بایست به گونه‌ای باشد که الیاف در برابر رطوبت و یا آلودگی شیمیایی کاملا محافظت شوند.

قیمت الیاف فلزی در بتن

قیمت الیاف فلزی در بتن

یکی از فاکتورهای مهم به هنگام خرید الیاف فولادی، قیمت الیاف مورد نظر می‌باشد. قیمت الیاف فلزی بتن با توجه به نوع و مقدار الیاف به کار برده شده تعیین می‌گردد. با توجه به نوسانات قیمت ها در بازار، الیاف فلزی بتن دارای قیمت ثابتی نمی‌باشد. از این روی پس از تعیین نوع و وزن الیاف مورد استفاده می‌‍توان قیمت نهایی این الیاف را تعیین نمود.

معایب استفاده از الیاف فلزی بتن

معایب استفاده از الیاف فلزی بتن

از جمله معایب استفاده از الیاف فلزی بتن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بر اثر بارش باران احتمال نمایان شدن الیاف فولادی وجود دارد.
 • در صورتی که الیاف در مخلوط بتن به صورت یکنواخت پخش نشده باشند، کیفیت بتن تولید شده کاهش می‌باید.
 • مشکل گلوله شدن الیاف فولادی در حین اختلاط وجود دارد.
 • استفاده از الیاف فلزی بتن می‌تواند منجر به کاهش کارایی مخلوط بتن شود.
 • به دلیل استفاده از الیاف فولادی، خطر خوردگی نیز وجود دارد.
 • بتن های مسلح به الیاف فولادی نسبت به بتن معمولی وزن بیشتری دارند.

  میزان مصرف الیاف فلزی بتن

  میزان مصرف الیاف فلزی بتن
  مصرف الیاف فلزی بتن بستگی به نوع بتن و کاربرد آن دارد. الیاف فولادی می‌توانند به بتن کمک کنند تا مقاومت شکستگی و مقاومت به خمش آن را افزایش دهند و همچنین خواص زیادی نظیر افزایش مقاومت به خوردگی و انعطاف پذیری را به بتن ببخشند.

  در برخی کاربردها، نظیر ساخت سازه های پل، تونل و تونل های آبرسانی، میزان مصرف الیاف فلزی در بتن نسبتاً بالا است. در این حالت، معمولاً حدود 1 تا 3 درصد حجم بتن را الیاف فولادی تشکیل می‌دهد. اما در برخی کاربردهای دیگر، مانند صفحات بتنی و پوشش های بتنی، از مقدار کمتری الیاف فولادی استفاده می‌شود، مثلاً در حدود 0.5 درصد حجم بتن.

  مقدار دقیق مصرف الیاف فلزی در بتن باید با توجه به نوع بتن، خواص مورد نظر و نیز شرایط کاربرد آن مشخص شود و بهتر است با مهندسان معماری یا مهندسین عمران مشورت شود.

  ویژگی های الیاف فلزی بتن

  ویژگی های الیاف فلزی بتن
  استفاده از الیاف فلزی بتن، می‌تواند خواص بتن را بهبود بخشد. برخی از ویژگی های الیاف فلزی در بتن عبارتند از:

  • افزایش مقاومت شکستگی بتن: الیاف فولادی باعث افزایش مقاومت شکستگی بتن می‌شود. این ویژگی مهم است در کاربردهایی که بتن با نیروهای کششی و برشی بالا روبرو می‌شود.
  • افزایش مقاومت به خمش بتن: الیاف فولادی باعث افزایش مقاومت به خمش بتن می‌شود. این ویژگی مهم است در ساخت سازه های پل، تونل و ساختمان های بلند.
  • افزایش مقاومت به خوردگی: الیاف فولادی می‌توانند بهبود مقاومت به خوردگی بتن را فراهم کنند. این ویژگی به خصوص در سازه هایی که با مواد شیمیایی در تماس هستند و در شرایط مرطوب قرار دارند مهم است.
  • افزایش انعطاف پذیری: الیاف فولادی باعث افزایش انعطاف پذیری بتن می‌شود که در کاربردهایی نظیر ترمیم سازه ها و پل ها، بسیار مفید است.
  • کاهش ترک های سطحی: الیاف فولادی می‌توانند کاهش ترک های سطحی بتن را بهبود بخشند و بتوانند به طول عمر بیشتر بتن کمک کنند.

  جایگزین های الیاف فلزی در بتن

  جایگزین های الیاف فلزی در بتن
  با نانو بتن آیریک همراه باشید. عبارتند از:

  • الیاف شیشه ای: این الیاف ساختاری شبیه به الیاف پلیمری دارند و می‌توانند به مقاومت بتن در برابر ضربه و ترکیدگی کمک کنند. همچنین، الیاف شیشه ای دارای ویژگی هایی نظیر مقاومت بالا در برابر حرارت و شیمیایی بودند.
  • الیاف پلیمری: این الیاف از پلیمرهای مختلف ساخته شده اند و می‌توانند به مقاومت بتن در برابر ضربه، شکستگی و کاهش ترک های سطحی کمک کنند. همچنین، الیاف پلیمری دارای وزن سبک تری نسبت به الیاف فولادی هستند.
  • الیاف سنگ یابی: این الیاف از پودر سنگ های مختلف مانند گرانیت، برلیانت و … ساخته شده اند و می‌توانند به مقاومت بتن در برابر فشار و خمش کمک کنند.
  • الیاف کربنی: این الیاف به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش و فشار، استحکام و مقاومت بتن را افزایش می‌دهند. همچنین، دارای ویژگی هایی نظیر وزن سبک و مقاومت بالا در برابر حرارت و شیمیایی هستند.
  • الیاف بسیار بلند و سبک مانند الیاف پلی پروپیلنی: این الیاف به خاطر طول بلند و سبکی آنها، می‌توانند به مقاومت بتن در برابر ترکیدگی کمک کنند.

  نحوه محاسبه قیمت الیاف فولادی در آهن
  نحوه محاسبه قیمت الیاف فولادی در آهن

  محاسبه قیمت الیاف فولادی در آهن به تعداد و وزن الیاف، قیمت هر واحد الیاف، هزینه حمل و نقل الیاف و سایر هزینه های مربوط به استفاده از الیاف فولادی در آهن بستگی دارد. در ادامه روش های محاسبه قیمت الیاف فولادی در آهن آورده شده است:

  • محاسبه قیمت الیاف به تعداد:
   در این روش، تعداد الیاف فولادی مورد نیاز برای تولید یک تن آهن محاسبه می‌شود و با قیمت هر الیاف ضرب شده تا قیمت کل الیاف بدست آید.
  • برآورد قیمت الیاف بر اساس وزن:
   در این روش، وزن الیاف فولادی مورد نیاز برای تولید یک تن آهن محاسبه می‌شود و با قیمت هر کیلوگرم الیاف ضرب شده تا قیمت کل الیاف بدست آید.
  • محاسبه قیمت الیاف بر اساس حجم:
   در این روش، حجم الیاف فولادی مورد نیاز برای تولید یک تن آهن محاسبه می‌شود و با قیمت هر متر مکعب الیاف ضرب شده تا قیمت کل الیاف بدست آید.
  • هزینه حمل و نقل:
   هزینه حمل و نقل الیاف فولادی به محل تولید آهن و سایر هزینه های مربوط به استفاده از الیاف فولادی در آهن نیز باید محاسبه شود. در نهایت، با جمع کردن هزینه های فوق، قیمت کل الیاف فولادی در آهن به دست می‌آید.

  وزن مخصوص الیاف فلزی در بتن

  وزن مخصوص الیاف فلزی در بتن به میزان وزن الیاف فلزی در بتن بر واحد حجم بتن یا به عبارت دیگر به تعداد کیلوگرم الیاف فلزی در هر متر مکعب بتن می‌گویند. وزن مخصوص الیاف فلزی در بتن بستگی به نوع الیاف، قطر و طول آنها دارد. برای مثال، وزن مخصوص الیاف فولادی در بتن می‌تواند بین 40 تا 200 کیلوگرم بر متر مکعب باشد. در حالی که وزن مخصوص الیاف پلیمری ممکن است بین 0.5 تا 2.5 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

  در محاسبه وزن مخصوص الیاف فلزی در بتن، باید مقدار وزن الیاف فلزی مورد استفاده در بتن و حجم بتن مورد نظر برای تولید بتن را محاسبه کرد. سپس با تقسیم وزن الیاف بر حجم بتن، وزن مخصوص الیاف فلزی در بتن به دست می‌آید.

  فولاد مورد استفاده در الیاف فلزی بتن چیست؟

  فولاد مورد استفاده در الیاف فلزی بتن چیست؟
  فولاد مورد استفاده در الیاف فلزی بتن باید دارای ویژگی های خاصی باشد که از جمله آنها می‌توان به مقاومت کششی بالا، انعطاف پذیری مناسب، مقاومت در برابر خوردگی و همچنین توانایی تحمل اثرات ضربه اشاره کرد. برای این منظور، فولادهایی با آلیاژهای مختلف و با ضخامت و قطر متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  فولادهای کربنی با مقاومت کششی بالا و قابلیت انعطاف پذیری مناسب می‌توانند برای تولید الیاف فلزی بتن استفاده شوند. همچنین، فولادهای ضد زنگ نیز به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خوردگی و خوردگی ایجاد می‌کنند، به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای الیاف فلزی بتن شناخته می‌شوند. همچنین، فولادهای با ضخامت ها و قطرهای متفاوت نیز برای تولید الیاف فلزی بتن استفاده می‌شوند و هر کدام از آنها برای موارد خاص خود مزایا و معایبی دارند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

الیاف فلزی بتن چیست؟

الیاف فلزی نیز یکی دیگر از انواع الیاف‌هایی هستند که برای مقاوم سازی بتن ها در کف سازی از آن استفاده می‌شود. الیاف فلزی بتن با عنوان الیاف فولادی نیز در بازار ها شناخته می‌شوند، این الیاف به واسطه ویژگی‌ها و مزایایی که به خود اختصاص داده است بیش از زمان های گذشته از آن استفاده می‌شود، همچنین استفاده از الیاف فلزی در بتن باعث می‌‌شود بتن مقاومت بیشتری در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی از خود نشان دهد؛ از جهتی نسبت به سایر روش‌های موجود از جمله آرماتوربندی کم هزینه تر و آسان تر می‌باشد.

الیاف فلزی بتن دارای مفتول‌های فولادی هستند، از آن جایی که متشکل از کربن پایین می‌باشند در برابر هر عاملی از جمله خوردگی مقاوم هستند. الیاف فلزی بتن به جهت کششی که دارد زمانی که از آن برای مقاوم سازی بتن استفاده می‌شود به صورت کاملا منظم روی سطح سازه پخش می‌شود. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

تاثیر الیاف فلزی در بتن

 • مقاومت بالای بتن در برابر انبساط و انقباض
 • مقاوم در برابر عوامل شیمیایی و فیزیکی
 • مقاوم شدن در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 • کاهش نفوذ پذیری آب و دیگر مایعات
 • افزایش دوام و ماندگاری بتن
 • مقاومت در برابر خوردگی و فرسایش

موارد کاربرد الیاف فلزی بتن

موارد کاربرد الیاف فلزی بتن

الیاف فلزی بتن نمونه جدیدی از انواع بتن ها می‌باشند که در سازه هایی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند، به کار برده می‌شوند. از آن جایی که از بتن در ساخت انواع سازه ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و در حال حاضر الیاف فلزی بتن جای بتن‌های معمولی را گرفته است به همین جهت کاربرد ها و مصارف این محصول نیز بسیار گسترده می‌باشد.

 1. یکی از پر کاربرد ترین مصارف و کاربرد های الیاف فلزی بتن به بتن ریزی و کف سازی سالن های صنعتی برمی‌گردد.
 2. الیاف فلزی بتن یا الیاف فولادی بتن دارای مقاومت بسیار بالایی است که در برابر هر فشار و سایشی شکل اولیه خود را حفظ می‌کند؛ لذا برای کف سازی باند فرودگاه از الیاف فلزی بتن استفاده می‌کنند.
 3. پس از ساخت یک سازه امکان اینکه بخشی از سازه دچار آسیب و مشکل شود بسیار زیاد است، در نتیجه برخی از بخش‌های یک سازه نیاز به ترمیم دارند. در اکثر مواقع برای ترمیم بخش‌های آسیب دیده یک سازه از الیاف فلزی بتن استفاده می‌شود تا زین پس از خوردگی آن جلوگیری شود.
 4. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای احداث سازه‌هایی که به نیاز نظامی‌و هسته ای وابسته هستند نیز از الیاف مقاوم و مستحکمی‌چون الیاف فلزی بتن استفاده می‌‌شود تا در برابر آسیب‌های احتمالی، سازه دچار مشکل یا آسیب نشود.
 5. یکی دیگر از کاربرد هایی که می‌توان آن را به الیاف فلزی بتن اختصاص داد، جایگزین کردن این نوع الیاف به جای میلگرد های حرارتی می‌باشد، چرا که الیاف فلزی هم مستحکم هستند و هم مقاومت کششی بالایی دارند.

شرایط نگهداری الیاف فلزی بتن چیست ؟

شرایط نگهداری الیاف فلزی بتن چیست ؟

یکی دیگر از نکات مهم در خرید الیاف فلزی بتن شرایط نگهداری آن است که می‌بایست به آن توجه داشته باشیم. برای نگهداری الیاف فلزی بتن می‌بایست به نکات زیر توجه نمایید:

 • حفظ خشکی الیاف فلزی بتن

اولین و مهم ترین نکته برای نگهداری الیاف فلزی بتن خشک بودن محل نگهداری است. برا اینکه الیاف های فلزی دچار زنگ زدگی و خوردگی نشوند می‌بایست آنها را در محیطی خشک و به دور از رطوبت نگهداری کرد.

 • دور نگه داشتن الیاف با مواد ناخالص

نکته ی مهم بعدی که از زنگ زدگی و خوردگی الیاف فلزی جلوگیری می‌کند دور بودن آنها از مواد ناخالص نظیر: گرد و غبار و روغن است.

 • جلوگیری از تماس الیاف با مواد شیمیایی

قرار گرفتن الیاف فلزی بتن در معرض مواد شیمیایی مانند: قلیا ها و اسید ها که حاوی کلرید هستند سبب خوردگی و زنگ زدگی می‌شود. به همین علت توجه داشته باشید که الیاف فلزی با مواد شیمیایی تماس نداشته باشند.

 • جلوگیری از تماس با آب

بدیهی است که هر شئ آهنی در صورتی که در تماس با آب باشد دچار زنگ زدگی می‌شود. در نتیجه الیفا فلزی بتن را به هیچ وجه در معرض رطوبت و آب قرار ندهید.

 • نگهداری الیاف های فلزی در محیط خنک

و در آخر توجه داشته باشید که دمای محیطی که الیاف فلزی در نگهداری می‌شوند نباید گرم باشد. و این الیاف همواره باید در محیط خنک قرار گیرند.

با در نظر داشتن نکات ذکر شده در این قسمت الیاف فلزی شما آسیب نخواهد دید و حتی پس از گذر زمان نیز می‌توانید از آنها استفاده کنید.

الیاف فلزی بتن چگونه و چه زمانی به بتن اضافه می شوند؟

الیاف فلزی بتن چگونه و چه زمانی به بتن اضافه می شوند؟

همانطور که می‌دانید الیاف فلزی را به عنوان ماده ی افزودنی به بتن اضافه می‌کنند تا مقاومت بتن افزایش یابد و خواص مکانیکی آن را نیز بهبود ببخشند. از این الیاف های بتنی می‌توان به جای میلگرد های آهنی نیز استفاده کرد.

تاثیراتی که اضافه کردن الیاف فلزی بتن به بتن دارد شامل مواردی مانند: افزایش مقاومت بتن در برابر خوردگی، جلوگیری از شکستگی و ترک در بتن و افزایش عمر بتن می‌باشد.

و اما این مقدار الیاف فلزی اضافه شده به بتن بستگی به اندازه و نوع الیاف بتن و همچنین هدف استفاده از بتن دارد. این الیاف فلزی را در دو مرحله می‌توان به بتن اضافه کرد.

روش اول اضافه کردن الیاف در زمان تولید بتن است و روش دوم اضافه کردن الیاف فلزی در زمان مخلوط کردن بتن با مواد افزودنی است. شای ذکر است برخی نیز این الیاف را در زمان های دیگری مانند پس از ریختن بتن در قالب و یا پس از مرحله ی تراکم بتن اضافه می‌کنند.

در بین این روش ها روش دوم یعنی اضافه کردن الیاف فلزی در زمان مخلوط کردن بتن با مواد افزودنی بهترین روش می‌باشد. میزان الیف فلزی مورد نیاز در بتن ها متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال در بتن های معمولی این میزان حدود 0.5 تا 1.5 درصد وزن بتن می‌باشد. و در بتن هایی که پیشرفته تر باشند میزان الیاف فلزی تا حدود 5 درصد وزن بتن نیز می‌تواند اضافه شود.

مروری بر الیاف فلزی بتن

مروری بر الیاف فلزی بتنالیاف فلزی بتن، به عنوان یکی از تکنولوژی ‌های پیشرفته در صنعت ساختمان، به مخلوط بتنی اضافه می‌شوند تا به خصوصیات مکانیکی و عمر مفید بتن افزوده شود.

این الیاف معمولاً از فولاد، فیبر کربن، فایبرگلاس و یا مواد فلزی دیگر ساخته می‌‌شوند. در زیر به برخی از جنبه‌ های مرتبط با الیاف فلزی بتن اشاره می‌کنیم.

تقویت مکانیکی

الیاف فلزی به عنوان عناصر تقویتی به مخلوط بتن افزوده می‌شوند تا مقاومت کششی، مقاومت به فشار و انعطاف‌ پذیری بتن را افزایش دهند. این الیاف می‌توانند به کاهش ترک‌ ها در بتن کمک کنند و در نتیجه، عمر مفید سازه را افزایش دهند.

کنترل ترک ‌ها

یکی از مزایای مهم الیاف فلزی بتن، توانایی کنترل و تشکیل ترک ‌های میکروسکوپی است. این الیاف به‌صورت توزیع ‌شده در مخلوط بتن، ترک ‌ها را متوقف یا حداقل کاهش می‌دهند.

انعطاف‌پذیری و زبری

الیاف فلزی به بتن انعطاف‌پذیری و زبری بیشتری می‌بخشند.

استفاده در سازه ‌های پیچیده

الیاف فلزی به دلیل ویژگی ‌های مکانیکی خود معمولاً در سازه‌ های پیچیده مانند پل‌ ها، بنادر، ساختمان ‌های بلند و سازه ‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

الیاف فلزی نسوز (Non-Corrosive Fibers)

برخی از الیاف فلزی تا حد زیادی مقاوم در برابر خوردگی و تغییرات شیمیایی هستند که باعث می‌‌شود در محیط‌ های خورنده یا معرض به شرایط خاصی مانند تماس با مواد شیمیایی یا محیط ‌های آبی نیز قابل استفاده باشند.

نصب آسان‌ تر

تراکم الیاف فلزی در بتن ممکن است باعث نصب آسان ‌تر بتن در محل‌ های مختلف شود.

تاثیر بر خواص مقاومتی بتن

نوع و مقدار الیاف مورد استفاده می‌تواند بر مقاومت فشاری، مقاومت کششی و تغییرات انعطاف‌ پذیری بتن تأثیر بگذارد.

مصرف انرژی و پایداری

استفاده از الیاف فلزی می‌‌تواند در بهبود پایداری سازه ‌ها و کاهش مصرف انرژی به عنوان نتیجه ی طول عمر بلند‌تر بتن مؤثر باشد.

انواع الیاف فلزی بتن

هر نوع جنس الیاف دارای ویژگی‌ ها و مزایای خاص خود می‌باشد. به عنوان مثال، فیبرکربن به دلیل مقاومت بسیار بالا به کشش و وزن سبک خود، معمولاً در سازه‌ هایی که نیاز به وزن کم و مقاومت بالا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاوم نسبت به خوردگی

این مزیت به دلیل مقاومت الیاف فلزی به خوردگی و تأثیرات زیست محیطی است.با نانو بتن آیریک تا انتهای مقاله همراه باشید.

طراحی مخلوط الیاف فلزی بتن

طراحی مخلوط بتن با الیاف فلزی نیاز به مطالعه و آزمایش‌ های دقیق دارد تا نسبت مناسب الیاف، نوع بتن، انواع الیاف و ویژگی‌ های مکانیکی مورد نظر تعیین شود. تراکم الیاف، توزیع آن‌ ها و نسبت به بتن مهم است.

نیاز به تست ‌های مکانیکی

برای ارزیابی و تأیید ویژگی ‌های مکانیکی مخلوط الیاف فلزی بتن، تست ‌های مکانیکی مانند آزمایش کششی، فشاری و انعطاف‌ پذیری باید انجام شود. این تست ‌ها به تنظیم مقادیر مناسب الیاف و پارامترهای مخلوط کمک می‌کنند.

استفاده در سازه‌ های بتن آرمه

الیاف فلزی معمولاً به‌صورت مکمل در سازه‌ های بتن آرمه اضافه می‌شوند. این کار باعث افزایش عمر مفید سازه ‌ها، کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری و بهبود ایمنی می‌شود.

استفاده در سازه‌ های پیش‌ ساخته

الیاف فلزی به خصوص در سازه‌ های پیش‌ساخته می‌توانند به تقویت اتصالات بین اجزا و سازه‌ ها کمک کنند و سبب کاهش ایجاد ترک در فرآیند حمل و نقل شوند.

توسعه فناوری

تکنولوژی الیاف فلزی بتن به طور مستمر در حال توسعه است. تحقیقات بر روی جنس ‌های جدید الیاف، بهینه ‌سازی تراکم و توزیع آن ‌ها در بتن، و بهبود ویژگی‌ های مکانیکی ادامه دارد.

با توجه به تمام این جنبه ‌ها، استفاده از الیاف فلزی در بتن یک انتخاب هوشمندانه برای بهبود خواص مکانیکی، دوام و پایداری سازه‌ ها و ساختمان‌ ها است. این تکنولوژی می‌تواند در بهینه‌ سازی طراحی سازه‌ ها و افزایش ایمنی و کارایی آن ‌ها نقش مهمی‌ایفا کند.

تکنولوژی الیاف فلزی بتن

الیاف فلزی یکی از انواع الیاف‌ هایی است که برای صنعت ساخت و ساز مختلف مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. توجه داشته باشید که در زمان‌ های نه چندان دور سازه‌ های بتنی در مدت زمان کوتاهی دچار خوردگی، خرابی و ترک خوردگی می‌شدند همین عامل باعث می‌شد که پس از مدت زمان کوتاهی سازه دچار مشکل و خرابی شود. در نتیجه امروزه با تکنولوژی الیاف فلزی بتن دیگر خبری از خوردگی و ترک خوردگی نبوده و سازه طول عمر با دوام‌تر و مفیدتری خواهد داشت.

الیاف فلزی بتن برای چه مواردی استفاده می شود؟

الیاف فلزی بتن برای چه مواردی استفاده می‌ شود؟

الیاف فلزی بتن نوعی الیاف مقاومتی است که برای افزایش مقاومت و استحکام بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در ابعاد، اشکال و اندازه‌ های مختلفی تولید و مورد استفاده مصرف کنندگان قرار می‌گیرند. با مزیت‌ ها و ویژگی ‌هایی که الیاف فلزی بتن به خود اختصاص داده ‌اند، می‌‌توان گفت کاربرد ها و موارد استفاده از این الیاف امروزه بسیار افزایش پیدا کرده و برای ساخت سازه ‌های مختلف بتنی از آن استفاده می‌شود. قصد داریم در ادامه به چند مورد از موارد استفاده از الیاف فلزی بتن اشاره کنیم.‌ از جمله کاربرد‌ ها و موارد استفاده از الیاف فولادی بتن می‌‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • یکی از کاربرد های اصلی که الیاف فلزی بتن دارد استفاده از آن در فرودگاه‌ ها و ساخت بزرگراه‌ ها و باند فرودگاه می‌باشد. از آنجایی که در باند فرودگاه‌ ها، هواپیماهایی با وزن بسیار سنگین قرار می‌‌گیرند به همین دلیل باند باید مقاومت بالایی داشته باشد، در نتیجه از این الیاف فلزی استفاده می‌کنند تا مقاومت این باند ها افزایش پیدا کند تا به مرور زمان این باند خراب یا فرسوده نشود.
 • از این نوع الیاف مقاوم و منعطف در ساخت سقف های عرشه نیز استفاده می‌شود.
 • یکی از مهم‌ترین کاربرد ‌های این الیاف در ساخت و ساز می‌باشد. در کف سازی بتنی کاربرد دارد تا بتواند در طولانی مدت کف سازه را مقاوم بدون خرابی و ترک خوردگی نگه‌دارد‌.
 • تولید بتن با قابلیت تحمل گرمای شدید و دمای بالا در برابر آتش سوزی نیز اهمیت زیادی دارد؛ بدین جهت از الیاف فلزی در تولید بتن استفاده می‌شود تا این الیاف بتواند در برابر آتش سوزی و دمای بالا مقاومت خوبی از خود نشان دهد. بنابراین امروزه در ساخت خانه‌ ها و سازه ‌های مختلف از الیاف فلزی بتن استفاده می‌شود..

تاثیر الیاف فلزی در بتن در چیست؟

تاثیر الیاف فلزی در بتن در چیست؟

مقدار تاثیر مفید الیاف فلزی و فولادی بتن می‌تواند متاثر از عوامل مختلفی چون طول، سطح، کیفیت، مقاومت الیاف، نوع الیاف، نحوه مخلوط شدن بتن و… است. زمانی که الیاف فلزی را به بتن اضافه می‌کنند این مواد می‌تواند مزیت‌ ها، تاثیرات و ویژگی‌ های مختلفی داشته باشد که از این موارد می‌توان به گزینه‌ های زیر اشاره داشت:

 • یکی از تاثیرات الیاف فلزی در بتن این مورد می‌‌باشد که این الیاف می‌تواند باعث افزایش مقاومت کششی سازه شود.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث شده از الیاف فلزی در بتن بیش از گذشته استفاده شود، بهبود دوام بتن است.
 • از دیگر تاثیرات و مزیت ‌های استفاده از الیاف فلزی می‌توان به بهبود مقاومت خمشی بتن اشاره داشت.
 • زمانی که از الیاف فلزی در بتن و سازه استفاده می‌شود همین عامل باعث خواهد شد که سازه در برابر ترک خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و همین موضوع باعث می‌شود بتن در طولانی مدت ترک نخورد.

روش‌ های افزودن الیاف فلزی بتن

روش‌ های افزودن الیاف فلزی بتن

افزودن الیاف فلزی بتن یک روش موثر برای بهبود خواص مکانیکی و ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در سازه‌ های بتنی است. این روش از جنبه‌ های مختلفی مانند مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر خرد شدن، افزایش مقاومت کششی و افزایش مقاومت ضربه‌ ای بتن را بهبود می‌‌بخشد. در ادامه به برخی از روش‌ های معمول افزودن الیاف فلزی به بتن اشاره خواهیم کرد.

 • الیاف فولادی

الیاف فولادی

الیاف فولادی یکی از محبوب ‌ترین انواع الیاف فلزی بتن است. این الیاف به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش و انعطاف پذیری مناسب شان، خواص مکانیکی بتن را بهبود می‌‌بخشند.

 • الیاف آلومینیومی

الیاف آلومینیومی

الیاف آلومینیومی به دلیل سبکی و مقاومت در برابر خوردگی، به عنوان یک جایگزین مناسب برای الیاف فولادی مطرح شده‌ اند. این الیاف می‌‌توانند بهبود قابل ملاحظه‌ ای در خواص بتن ایجاد کنند.

 • الیاف مسی

الیاف مسی

الیاف مسی نیز از جمله گزینه‌ های مناسب برای افزودن به بتن هستند. آن‌ ها از مزایای همچون مقاومت خوب در برابر خراش و خوردگی برخوردار هستند که باعث بهبود مقاومت و عمر مفید بتن می‌‌شوند.

افزودن الیاف فلزی به بتن نیازمند نگرانی‌ های خاصی در مورد توزیع یکنواخت آن ها در ماتریس بتنی است. استفاده از روش‌ های مناسب برای افزودن و مخلوط کردن الیاف از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است تا از بهره‌ وری بیشتر و بالا بردن کیفیت نهایی بتن اطمینان حاصل شود.

اضافه کردن الیاف فلزی بتن می‌‌تواند به عنوان یک راهکار موثر برای بهبود عملکرد سازه‌ ها و افزایش عمر مفید آنها مورد استفاده قرار گیرد. این روش‌ ها به طور گسترده در ساخت و سازهایی که به مقاومت بالا و انعطاف ‌پذیری نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند.

با توجه به اینکه افزودن الیاف فلزی به بتن می‌‌تواند خواص مکانیکی بتن را بهبود دهد، استفاده از این روش در پروژه‌ های ساختمانی و عمرانی با در نظر گرفتن شرایط خاص هر پروژه، توصیه می‌‌شود.

مزایا و معایب استفاده از الیاف فلزی در بتن

مزایا و معایب استفاده از الیاف فلزی در بتن

مزایا

 • افزایش استحکام و مقاومت

الیاف فلزی بتن همانند فیبرهای فولادی یا فیبرهای مسی انعطاف ‌پذیری و استحکام بتن را افزایش می‌‌دهند.

 • کاهش ترک خوردگی

الیاف فلزی باعث می‌‌شوند تا ترک‌ های ناشی از شوک و ضربه ‌های خارجی در بتن کاهش یابد و از گسترش آن ها جلوگیری کند.

 • افزایش ایمنی

با اضافه کردن الیاف فلزی به بتن، ایمنی بهتر در برابر اثرات جانبی مختلف مانند حرارت، آتش، و شوک‌های مکانیکی فراهم می‌‌شود.

 • کاهش انقباض و ترک‌ ها

الیاف فلزی در بتن باعث کم تر شدن ترک‌ ها و انقباض و بنابراین ایجاد بتن با کیفیت‌ تر می‌‌شوند.

 • افزایش دوام

الیاف فلزی باعث افزایش دوام و عمر مفید بتن می‌‌شوند و به تعویق پیشرفت ترک ‌ها کمک می‌‌کنند.

معایب

 • هزینه بیشتر

استفاده از الیاف فلزی می‌تواند هزینه ساخت بتن را نسبت به بتن ساده افزایش دهد.

 • مشکل در توزیع یکنواخت الیاف

در صورتی که الیاف فلزی به صورت نامنظم و یا نه یکنواخت به بتن اضافه شوند، ممکن است عملکرد بتن تحت تاثیر قرار گیرد.

 • مشکلات در انجام تعمیرات

وجود الیاف فلزی بتن ممکن است در انجام تعمیرات و تغییرات معمول بر روی بتن مشکلاتی ایجاد کند.

 • اندازه الیاف

اندازه و نوع الیاف فلزی موجود در بتن باید به گونه‌ ای باشد که تاثیر مثبت بر روی خواص مکانیکی بتن داشته باشد.

 • بررسی دقیق نیاز

ممکن است برای سازه‌ ها و پروژه‌ های مختلف نیاز به الیاف فلزی متفاوت باشد و این نیاز باید با دقت بررسی شود.

بنا به این موارد، استفاده از الیاف فلزی بتن با مزایا و معایب خودش همراه است و باید با توجه به شرایط و نیازهای مختلف مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گیرد.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما