الیاف پلی پروپیلن بتن

آشنایی با الیاف پلی پروپیلن بتن

آشنایی با الیاف پلی پروپیلن بتن

در این محتوا به آشنایی با الیاف پلی پروپیلن بتن و ویژگی ها و کاربرد های آن در تولید محصولات گوناگون خواهیم پرداخت. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

الیاف پلی پروپیلن بتن چیست؟

الیاف پلی پروپیلن بتن چیست؟

به منظور تقویت و افزایش مقاومت مخلوط بتن، از الیاف پلی پروپیلن بتن (PP FB) استفاده می‌شود. اگرچه این ماده در اندازه های گوناگونی تولید می‌شود، اما انواع 12 و 18 میلی متری آن به منظور استفاده در مخلوط های بتنی و نوع 6 میلی متری آن جهت تقویت ملات های ساختمانی به کار گرفته می‌شود.

استفاده از الیاف پلی پروپیلن بتن را می‌توان با اطلاعات درج شده در استاندارد ASTM C1116 مطابقت داد. معمولا این ترکیب می‌بایست در بسته بندی مناسب و دور از شرایط نامناسب جوی قرار بگیرد. با رعایت چنین شرایطی می‌توان این ترکیب را در انبار برای مدت 5 سال نگه داشت.

به طور معمول، الیاف پلی پروپیلن بتن را در کیسه های 20 یا 25 کیلوگرمی بسته بندی می‌کنند.

رنگرزی الیاف پلی پروپیلن بتن در گذشته امکان پذیر نبود. اما امروزه این قابلیت وجود دارد. هر چند هزینه‌ی رنگرزی الیاف پلی پروپیلن بتن بالا است. به همین دلیل، بسیاری از تولید کنندگان سعی می‌کنند تا از روش توده ای (Mass Corrolation) به این منظور بهره بگیرند.

روش تولید الیاف پلی پروپیلن

روش تولید الیاف پلی پروپیلن

تولید الیاف پلی پروپیلن بتن با پیاده سازی روش های از پیش آزمایش شده به صورت مصنوعی انجام می‌شود. اگرچه تردیدی نیست که الیاف پلی پروپیلن در طبیعت وجود ندارد، اما با استفاده از روش های موجود می‌توان آن را به صورت مصنوعی تولید کرد.

اگر پروپیلن مورد بسپارش (Polymerization) قرار گیرد، می‌توان از طریق آن به این ماده دست یافت.

کاربرد در بتن

کاربرد در بتن

در محصولاتی که بنیان تولید آن‌ها را سیمان تشکیل می‌دهد، از الیاف پلی پروپیلن بتن استفاده می‌شود تا از بروز ترک در محصول جلوگیری به عمل آید.

در ارتباط با کاربرد الیاف پلی پروپیلن در بتن باید گفت که زمان افزودن الیاف پلی پروپیلن به بتن موضوعیت ندارد. آن چه در تهیه‌ی مخلوط نهایی اهمیت دارد، یکنواخت سازی الیاف پلی پروپیلن در مخلوط های بتنی است. برای ایجاد یک مخلوط بتنی همگن، پس از افزودن این ترکیب، می‌بایست آن را بین 3 الی 5 دقیقه هم زد. در این حالت است که می‌توان توقع تولید شدن یک مخلوط بتنی آماده و کاربردی را داشت.

کاربرد های استفاده از الیاف پلی پروپیلن در مخلوط های بتنی به شرح زیر است:

 • افزایش مقاومت سازه هایی که آب را نگه می‌دارند.
 • از بین بردن لکه ها
 • افزایش استحکام سازه هایی از قبیل سیلو ها، تونل ها، مخزن های نگهداری آب و سد ها
 • جلوگیری از بروز ترک در مخلوط های بتنی
 • هزینه‌ی استفاده از این ترکیب در محصولات و سازه های گوناگون مناسب است.
 • به صورت یکنواخت در مخلوط بتن پخش می‌شود.
 • به عنوان ضد زنگ عمل می‌کند.
 • استفاده از این ترکیب در مخلوط های بتنی باعث افزایش مقاومت بتن در برابر تخریب های ناشی از تغییرات ناگهانی دما می‌شود.
 • الیاف پلی پروپیلن بتن می‌تواند مواردی از قبیل مقاومت کششی و خمشی بتن را به میزان زیادی فزونی بخشد.
 • تغییرات ناگهانی دما می‌تواند باعث انبساط و انقباض مکرر بتن شود. در صورت بروز چنین رخدادی به صورت مکرر، ممکن است بتن ترک های ریز بردارد. این پیشامد میزان استحکام بتن را کاهش خواهد داد.
 • کفپوش های بتنی را می‌توان با استفاده از این ترکیب تقویت کرد.
 • استفاده از این ترکیب علاوه بر افزایش مقاومت مکانیکی بتن به میزان بسیار زیاد، مقاومت شیمیایی بتن را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • از این ترکیب می‌توان در بسیاری از صنایع از قبیل صنایع مبلمان، صنعت بسته بندی، تولید مواد پلاستیکی، تولید تجهیزات آزمایشگاهی، تولید قطعات خودرو و دیگر موارد اشاره کرد.
 • در ملات های ساختمانی، استفاده از این ترکیب می‌تواند مقاومت به خوردگی را افزایش دهد، از بروز و رشد ترک ها در ملات ساختمانی جلوگیری کند، مقاومت کششی و خمشی سازه را افزایش دهد و از بروز خسارات سازه جلوگیری به عمل آورد.
 • بهره گیری از این ترکیب در سطوح بتنی غیر مسلح، می‌توان به یک دست و یکنواخت سازی ساختار مخلوط بتنی مورد نظر و نیز کاهش دادن میزان رطوبت و گسترش یافتن ترک های کوچک اشاره کرد.
 • یکی از مسائل مهم در ارتباط با سازه‌ی سد، حفظ آب در قسمت تعبیه شده‌ی سد است. استفاده از الیاف این بسپار باعث کاهش عمق میزان آب نفوذ پیدا کرده به بدنه‌ی اصلی سد می‌شود. در این صورت است که سازه به میزان طبیعی خود عمر خواهد کرد.
 • شاید برای شما شگفت انگیز باشد که از این ترکیب می‌توان در تولید کاغذ نیز استفاده کرد. استفاده از الیاف پلی پروپیلن بتن در راستای جلوگیری از پاره شدن کاغذ، افزایش استحکام آن و نیز افزایش صاف بودن و ماندگاری کاغذ، تاثیر قابل توجهی دارد.
 • ساختن جاده ها و تونل ها به استفاده از مخلوط های بتنی مقاوم و مستحکم وابسته است. استفاده از این ترکیب، مقاومت و استحکام بتن را در ساخت جاده ها و تونل ها به میزان بسیار زیادی تضمین می‌کند.
 • استفاده از این ترکیب می‌تواند بتن را در برابر حریق مقاوم تر کند.

نکته های فوق، تاثیر الیاف پلی پروپیلن در مقاومت بتن را نشان می‌دهد.

تاثیر الیاف پلی پروپیلن بتن در مقاومت بتن

تاثیر الیاف پلی پروپیلن بتن در مقاومت بتن

الیاف پلی پروپیلن بتن از سازگاری بسیار بالایی در قبال بتن برخوردار است. خنثی بودن الیاف پلی پروپیلن از نظر شیمیایی، مخلوط های بتنی را در برابر حمله های شیمیایی قوی تر می‌سازد. در چنین حالتی است که می‌توان محصول را با خاطری آسوده تولید کرد.

مقاومت الیاف پلی پروپیلن بتن در برابر مواد شیمیایی به قدری بالا است که در صورتی که مواد شیمیایی به میزان زیاد و با شدت بالایی به بتن حمله کنند، بتن صدمه می‌بیند ولی الیاف پلی پروپیلن دچار تغییرات نمی‌شوند و سالم باقی می‌مانند.

در نظر داشته باشید زمانی که مخلوط بتن آماده می‌شود، استفاده از الیاف پلی پروپیلن بتن از توپی شدن مخلوط بتن جلوگیری خواهد کرد.

استفاده از این ترکیب در مخلوط های بتنی باعث می‌شود که بتن هیچ گاه مرطوب نشود. مقدار مصرف الیاف پلی پروپیلن در بتن نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

یکی از ویژگی های فنی که در مواد گوناگون مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد، وزن مخصوص است. وزن مخصوص هر ماده از حاصل ضرب شتاب گرانشی در چگالی ماده‌ی مورد نظر حاصل می‌شود.

در میان مواد پلاستیکی، الیاف پلی پروپیلن پایین ترین مقدار موجود را دارد. به همین دلیل می‌توان با استفاده از الیاف پلی پروپیلن بتن، آن هم با کمترین میزان ممکن، نسبت به ایجاد محصول مورد نظر با بالاترین کیفیت اقدام نمود.

خرید و فروش الیاف پلی پروپیلن بتن

خرید و فروش الیاف پلی پروپیلن بتن

در ارتباط با خرید الیاف پلی پروپیلن بتن باید گفت که بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، قیمت هر بسته‌ی 20 کیلوگرمی از این ترکیب، 2 میلیون تا 2 میلیون و 200 هزار تومان است. با این حساب قیمت هر کیلو الیاف PP، حدودا 100 هزار تومان خواهد بود.

به طور کلی استفاده از این ماده‌ی بسیار ارزشمند قابلیت های متعددی را برای محصول مورد نظر به ارمغان می‌آورد. قیمت الیاف بتن پلی پروپیلن، زمانی که کاربرد های بی نظیر آن را در نظر بگیرید، مناسب خواهد بود.

هزینه کردن برای تهیه‌ی این ماده‌ی ارزشمند به منظور استفاده از آن در محصولات و افزایش کیفیت آن‌ها، نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

در ارتباط با تهیه‌ی این ترکیب کاربردی، پیشنهاد ما به شما این است که با افراد با تجربه و صاحب نظر در این خصوص مشورت نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما