قیمت الیاف سنتتیک

الیاف سنتتیک

الیاف سنتتیک چیست؟

الیاف سنتتیک چیست؟

الیاف سنتتیک یکی از انواع الیاف‌های مصنوعی است که در صنعت ساختمان‌سازی جایگزین میلگرد در ساخت بتن مسلح شده است. این الیاف یکی از بهترین الیاف‌های موجود در بازار بوده که در بتن به‌کاررفته و دارای خواص پلیمری است. جهت مشاهده الیاف پلی پروپیلن بتن و الیاف فلزی بتن و پلی یورتان کلیک کنید.

استفاده از الیاف سنتتیک سال‌های متمادی است که در سایر کشورها مورداستفاده بوده و در حال حاضر نیز وارد بازار ایران شده و توانسته جایگاه خود را در سازه‌های بتنی به دست بیاورد.

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که الیاف چگونه در سازه‌های بتنی به کار می‌رود و باعث مستحکم شدن آن می‌شود. الیاف بتن از نوع سنتتیک با ایجاد اتصال مونومرها به پلیمر، طی روندی به نام پلیمریزاسیون تولید شده و در ترکیب با بتن خواص مخصوصی برای آن ایجاد می‌کند.

مواد پلیمری که در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد، از نظر کاربرد و ویژگی‌های فیزیکی به چهار دسته لاستیک، پلاستیک، الیاف و رزین تقسیم می‌شود. الیاف به‌خاطرداشتن درجه بالایی از کریستال خواص کششی بیشتری پیدا کرده و در افزایش استحکام بتن مؤثر است.

مزیت استفاده از الیاف سنتتیک در بتن به‌خاطر حالت کششی آن است که مانع از ترک خوردن بتن شده و دلیل محبوبیت آن نیز در ساختمان‌سازی همین مزیت است.

چنانچه می‌دانید بتن از سه ماده سنگ، سیمان و آب تشکیل شده است. استفاده از این نوع بتن در دوران جدید به‌خاطر عملکرد پایین در برابر فشار زیاد و شکننده بودن تقریباً کارایی خود را ازدست‌داده است.

در واقع کاربرد الیاف سنتتیک در مسلح‌سازی بتن برای پوشش دادن این معایب در بتن است. دست‌کاری خواص بتن با الیاف منجر به بهبود کارایی بتن شده و یکی از بهترین شیوه‌های توسعه فیزیکی این ماده است.

خواص الیاف سنتتیک چیست؟

خواص الیاف سنتتیک چیست؟

الیاف سنتتیک دارای خواص و مزیت‌های فراوانی است. از نظر تأثیرات مکانیکی این الیاف آن‌چنان با تغییر روبه‌رو نمی‌شود، اما از نظر شیمیایی بر بتن اثربخشی بالایی دارد. از جمله می‌توان به مقاوم بودن در برابر ضربات و فشار بالا، جلوگیری از سایش بتن، مقاومت کششی و تحمل بیشتر بتن اشاره کرد.

مهم‌ترین مزیت استفاده از الیاف در بتن مقاومت کششی است و دوبرابر میلگرد در برابر اسیدها و بازها استقامت دارد.

خواص الیاف سنتتیک را در هنگام بتن‌ریزی می‌توان مشاهده کرد. عمومأ در زمان بتن‌ریزی احتمال ترک‌خوردگی بتن بسیار بالاست. این الیاف مانع از ترک‌خوردگی بیشتر در بتن شده و جایگزین بسیار عالی برای آرماتور است. الیاف سنتتیک از نظر اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه بوده و مقاومت کششی این نوع الیاف 650 مگاپاسکال یعنی دوبرابر میلگرد است. مهم‌ترین مزیت‌های الیاف عبارت‌اند از:

 1. ایستادگی بالا در برابر اسیدها و بازها
 2. پایداری بیشتر در برابر پوسیدگی
 3. پایداری و توانایی بالا در برابر اشعه ماورای بنفش
 4. قدرت اتصال قوی مکانیکی با بتن
 5. به‌وجودآوردن مقاومت چندجانبه در بتن
 6. مقاومت مناسب در برابر فشارهای حرارتی
 7. توانایی بیشتر پس از ایجاد ترک احتمالی در بتن
 8. جلوگیری از توسعه ترک در بتن
 9. جلوگیری از بیشتر شدن ترک‌های پلاستیک
 10. استقامت بالا در برابر ساییدگی و لایه‌لایه شدن بتن
 11. بهترین جایگزین برای آرماتور در بتن

قیمت الیاف پلیمری سنتتیک به عوامل مختلفی چون کیفیت و مواد اولیه آن بستگی دارد. چون کشش و مقاومت این الیاف در صنایع بتن‌سازی از اهمیت خاصی برخوردار است کیفیت آن در تعیین قیمت الیاف پلیمری سنتتیک تأثیر دارد.

مزایای الیاف سنتتیک چیست؟

مزایای الیاف سنتتیک چیست؟

الیاف سنتتیک مزایای زیادی دارند، اینجا به برخی از آن ها اشاره می‌شود:

 • مقاومت بالا در برابر خرابی: الیاف در برابر خرابی هایی مانند رطوبت، حرارت، نور خورشید و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند و برای مصارفی مانند لباس، صنایع خودروسازی، صنعت هوافضا و غیره بسیار مناسب هستند.
 • سبکی و محکمی: الیاف سنتتیک بسیار سبک هستند و به راحتی قابل حمل و نقل هستند. همچنین، این الیاف دارای مقاومت بالا در برابر شکستن و ترکیدن هستند و برای ساخت قطعات مانند صفحه هواپیما و خودرو و همچنین تجهیزات ایمنی از جمله کلاه، کفش، و دستکش استفاده می‌شوند.
 • ضد آب بودن: بسیاری از الیاف از جمله پلی استر و نایلون مقاومت بالایی در برابر آب دارند و برای مصارفی مانند پوشاک بارانی، چادر، کفش و ورزشکاران استفاده می‌شوند.
 • مقاومت بالا در برابر حرارت: بسیاری از الیاف سنتتیک مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و برای مصارفی مانند محافظت در مقابل آتش، لباس های حرارتی و غیره استفاده می‌شوند.
 • ارزانتر: الیاف معمولاً ارزانتر از الیاف طبیعی هستند و می‌توانند به راحتی تولید و استفاده شوند.
 • قابلیت تنظیم وزن: با تغییر ترکیب مواد و روش تولید، می‌توان وزن الیاف را تنظیم کرد.

قیمت الیاف سنتتیک چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت الیاف سنتتیک چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت الیاف سنتتیک بستگی به چندین عامل دارد که به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع الیاف: قیمت الیاف بستگی به نوع الیاف دارد که در تولید آن استفاده شده است. برخی از الیاف همچون پلی استر و نایلون ارزانتر هستند، در حالی که الیافی مانند کربن، آرامید و گلس فایبر قیمت بالاتری دارند.
 • کیفیت الیاف: کیفیت الیاف سنتتیک نیز می‌تواند بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد. الیاف با کیفیت بالا قابلیت مقاومت در برابر شکستن، اتلاف انرژی کمتر و مقاومت بالاتر در برابر شرایط آب و هوایی را دارند.
 • حجم تولید: حجم تولید نیز می‌تواند بر قیمت الیاف سنتتیک تاثیرگذار باشد. تولید بزرگتر می‌تواند به منظور کاهش هزینه های تولید و بستنی قیمت الیاف منجر شود.
 • منابع انرژی: منابع انرژی مورد استفاده در فرآیند تولید نیز می‌تواند بر قیمت الیاف سنتتیک تاثیرگذار باشد. استفاده از منابع انرژی با هزینه کمتر می‌تواند به تولید الیاف ارزانتر منجر شود.
 • شرایط بازار: شرایط بازار نیز می‌تواند بر روی قیمت الیاف تاثیرگذار باشد. این شرایط شامل تقاضای بازار، رقابت با شرکت های دیگر، شرایط اقتصادی و بیماری ها و شرایط آب وهوایی می‌شود.

قیمت الیاف سنتتیک

قیمت الیاف سنتتیک به وسیله ی متغیرهای مختلفی مانند نوع الیاف، کیفیت، تامین کننده، مقدار سفارش، وضعیت بازار و… تعیین می‌شود. به عنوان مثال، قیمت پلی استر در سال ۲۰۲۱ در بازار جهانی حدود ۱٫۲ دلار برای هر کیلوگرم بوده است. با این حال، لازم به ذکر است که قیمت الیاف هر روز با توجه به شرایط بازار و متغیرهای مختلف ممکن است تغییر کند.

نحوه استفاده از الیاف سنتتیک

نحوه استفاده از الیاف سنتتیک

الیاف سنتتیک به عنوان یک جایگزین مناسب برای الیاف طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این الیاف در بسیاری از صنایع مانند پوشاک، مبلمان، کفپوش، پوشش های دیواری، لوازم بهداشتی و بهداشتی و… استفاده می‌شوند.

برای استفاده از الیاف سنتتیک در صنایع مختلف، می‌توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. برای مثال، در صنعت پوشاک، الیاف سنتتیک می‌تواند به عنوان جایگزین مناسب برای پنبه، پشم و ابریشم استفاده شود. برای تولید لباس های ورزشی، الیاف مانند نایلون و پلی استر به عنوان الیاف مقاوم در برابر رطوبت و سایش مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در صنایع ساختمانی، الیاف سنتتیک می‌تواند به عنوان جایگزینی برای الیاف طبیعی مانند چوب، بامبو و پشم استفاده شود.

روش مصرف الیاف سنتتیک

روش های مصرف الیاف سنتتیک بستگی به نوع و کاربرد الیاف دارند. در ادامه به برخی از روش های مصرف الیاف سنتتیک در صنایع مختلف اشاره می‌شود:

 • استفاده در صنعت پوشاک: الیاف سنتتیک به عنوان جایگزینی برای الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم در صنعت پوشاک استفاده می‌شود. برای این منظور، الیاف باید با نخ های طبیعی مخلوط شده و با استفاده از ماشین های بافت و دوزندگی به شکل پارچه تبدیل شوند.
 • استفاده در صنایع ساختمانی: الیاف مانند الیاف شیشه ای، پلی استر و… به عنوان ماده ایزولاسیون در دیوارهای ساختمانی، پوشش داخلی و خارجی ساختمان، پوشش های دیواری و کفپوش ها استفاده می‌شوند.
 • استفاده در صنعت خودروسازی: در صنعت خودروسازی، الیاف به عنوان جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم استفاده می‌شوند. برای این منظور، الیاف سنتتیک مانند پلی استر و نایلون به عنوان الیاف مقاوم در برابر سایش، رطوبت و حرارت به کار می‌روند.
 • استفاده در صنعت ورزشی: الیاف سنتتیک در صنعت ورزشی به عنوان جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم استفاده می‌شوند. برای تولید لباس های ورزشی، الیاف مانند پلی استر و نایلون به عنوان الیاف مقاوم در برابر رطوبت و سایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی الیاف سنتتیک

مشخصات فیزیکی و شیمیایی الیاف سنتتیک

الیاف سنتتیک می‌توانند از جنس های مختلفی مانند پلی استر، نایلون، پلی پروپیلن، پلی اتیلن و… باشند و بسته به نوع الیاف، مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن ها ممکن است متفاوت باشد. با این حال، برخی از مشخصات فیزیکی و شیمیایی عمومی‌الیاف عبارتند از:

 • ضریب الیاف: ضریب الیاف به مقدار تماس بین الیاف و چسب های رنگدانه اشاره دارد. هر چه این مقدار بیشتر باشد، رنگدانه بهتر روی الیاف چسبیده و رنگ پایدارتری را ایجاد می‌کند.
 • قطر الیاف: قطر الیاف به میزان ضخامت الیاف اشاره دارد. الیاف سنتتیک می‌توانند از چند میکرون تا چند میلیمتر قطر داشته باشند.
 • طول الیاف: طول الیاف به میزان طول هر الیاف اشاره دارد. طول الیاف ممکن است بین یک تا چند سانتیمتر باشد.
 • جذب آب: جذب آب به مقدار آبی که الیاف می‌تواند در خود جذب کند اشاره دارد. الیاف سنتتیک معمولاً آب را به میزان کمتری نسبت به الیاف طبیعی جذب می‌کنند.
 • نقطه ذوب: نقطه ذوب، درجه حرارتی است که الیاف در آن دچار ذوب شدن می‌شوند. برای الیاف متفاوت این نقطه می‌تواند متفاوت باشد.

انواع الیاف سنتتیک در بتن

انواع الیاف سنتتیک در بتن

الیاف سنتتیک و ساخت آن بر اساس تحقیقاتی در صنعت پتروشیمی‌و نساجی انجام شد و در صنعت بتن با فرمول پلیمرهای آلی مورداستفاده قرار گرفت. بهترین انواع الیاف سنتتیک در بتن عبارت‌اند از:

 • آکرلیک

آکرلیک

این الیاف دارای 85 درصد کریلونیتریل است. این نوع الیاف در نساجی بکار رفته و به‌جای الیاف پنبه‌ای نسوز استفاده شده و دارای توان کششی بسیار بالا است.

 • آرامید

آرامید

از نظر قیمت این نوع الیاف بسیار گران است. هرچند که از نظر کششی بسیار بالا بوده؛ اما قیمت آن مانع از کاربرد بیشتر در بتن‌سازی می‌شود.

 • کربن

کربن

الیاف کربن یکی از محکم‌ترین مصالح ساختمانی است. این ماده استقامت بسیار بیشتری در مقابل حرارت داشته و برای ساخت قطعات ضد آتش و انفجار به کار می‌رود.

 • نایلون

نایلون

این الیاف به مقدار پلیمر و شیوه ساخت آن بستگی دارد. دو مدل الیاف نایلونی 6 و 66 در بتن به کار می‌رود. این مدل‌ها دارای ویژگی‌هایی چون جذب، خاصیت لاستیکی و مقاومت در برابر حرارت است.

 • پلی‌استر

پلی‌استر

یکی از الیاف سنتتیک مدل پلی‌استر است که در درون میکسر بتن در کارخانه یا کارگاه ریخته شده و در افزایش مقاومت و کشش بتن تأثیر دارد. پلی‌استر برای ممانعت از شکاف و ترک‌های ایجاد شده از آب‌گرفتگی به‌جای آرماتور به کار گرفته می‌شود.

 • پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن

کاربرد الیاف سنتتیک در مسلح‌سازی بتن با پلی‌اتیلن بسیار دیده می‌شود و یک پلیمر هیدروکربنی است. الیاف پلی‌اتیلن برای اولین‌بار در شرکت ژاپنی صنایع پتروشیمی‌میتسویی ساخته شد. این الیاف به‌صورت رشته‌های قطعه‌ قطعه‌ شده با غلظت بالا در بتن‌سازی به کار می‌رود.

 • پلی‌پروپیلن

پلی‌پروپیلن

این الیاف نیز مانند پلی‌اتیلن از پلیمر هیدروکربنی ساخته شده و برای جلوگیری از ایجاد شکاف در بتن به کار می‌رود. جذب آب توسط این الیاف اصلاً وجود نداشته و هنگام بتن‌سازی نیازی به آب اضافی نیست.

چگونگی ساخت و تفاوت الیاف‌های طبیعی و مصنوعی در چیست؟

چگونگی ساخت و تفاوت الیاف‌های طبیعی و مصنوعی در چیست؟

الیاف مصنوعی چگونه درست می‌شود؟ شاید شما نیز با چگونگی ساخت و تفاوت الیاف طبیعی و مصنوعی آن‌چنان آشنایی نداشته باشید. الیافی که در صنایع مختلف به کار می‌برید از نظر ساخت به دو گروه الیاف طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود. الیاف طبیعی از طبیعت گرفته شده و هیچ تغییری در شکل و ماهیت آن داده نمی‌شود. در این الیاف هیچ مواد شیمیایی و غیرطبیعی به کار نمی‌رود. الیاف طبیعی شامل گیاهی، حیوانی و معدنی است. تفاوت الیاف طبیعی و مصنوعی از نظر کاربرد، استفاده و ساخت آن است.

مهم‌ترین تفاوت الیاف طبیعی و مصنوعی در استحکام و دوام آن است. الیاف مصنوعی نسبت به طبیعی به علت فرایند تولید و استفاده از مواد پلیمری از دوام بیشتری برخوردار است. اما مزیت الیاف طبیعی در ضد حساسیت بودن آن است؛ بنابراین از این نوع الیاف بیشتر در صنعت نساجی و تولید لباس و پارچه به کار می‌برند.

اگر از شما بپرسند که الیاف مصنوعی چگونه ساخته می‌شوند؟ پاسخ به این سؤال بسیار آسان است. الیاف مصنوعی دسته‌ای از الیاف مورداستفاده در نساجی است که به شیوه‌های خاصی به‌صورت غیرطبیعی ساخته می‌شود. در واقع این الیاف در طبیعت وجود نداشته؛ بلکه با ترکیب مواد با یکدیگر توسط بشر ساخته شده است.

اما همین الیاف مصنوعی ریشه طبیعی داشته و می‌توان به آکرلیک، پلی آمین یا نایلون اشاره کرد. الیاف مصنوعی از نظر ساخت به دو گروه تقسیم می‌شود که شامل الیاف بازیافته بوده و برای ساختن آن از مواد طبیعی نیز استفاده می‌شود. دومین گروه شامل الیاف ترکیبی یا کاملاً مصنوعی است که برای ساخت آن مواد شیمیایی بکار می‌رود.

در میان الیاف مصنوعی بهترین و پرمصرف‌ترین به الیاف پلیمری اختصاص دارد. از مهم‌ترین الیاف مصنوعی با ریشه مواد شیمیایی ریون، نایلون، پلی‌استر و الیاف سنتتیک است.

کاربرد پلاستیک بتنی و الیاف ماکروسنتتیکی

کاربرد پلاستیک بتنی و الیاف ماکروسنتتیکی

الیاف پلاستیکی بتن یک سری رشته‌های پلاستیک است که در اشکال مختلف بعد از ترکیب مواد بتن به شکل نامرتب بین آن پخش می‌شود. هدف از کاربرد این الیاف پلاستیکی در بتن بالابردن توان و استقامت بوده و در کف‌سازی، ساخت پل، تونل‌ها و ساختمان‌سازی به کار می‌رود.

الیاف ماکروسنتتیک بتن برای مسلح کردن بتن جهت بالابردن دوام و افزایش خاصیت مکانیکی برای جلوگیری از ترک‌خوردگی‌های بتن بکار می‌رود. مهم‌ترین اثرات و کاربرد الیاف ماکروسنتتیک بتن شامل افزایش مقاومت بتن، کاهش نفوذپذیری و بالابردن دوام بتن است.

برای خرید الیاف سنتتیک می‌توانید به شرکت‌ها و کارخانه‌های فروش و همچنین به مراکز فروش معتبر مراجعه کنید. در خرید این الیاف به کیفیت و مزایای آن باید دقت کرده و محصولاتی را خریداری کنید که در بتن‌سازی دارای بهترین کارایی باشد.

برای تهیه و تولید الیاف مصنوعی نیاز به دستگاه الیاف است. برای تبدیل مواد اولیه به محصولات مصنوعی نیازمند دستگاه‌هایی است که تمام فرایند تولید را به شکل مکانیزه انجام دهد. شرکت‌ها و کمپانی‌های سازنده الیاف مصنوعی مثل سنتتیک با ابداع تجهیزات و ماشین‌آلات جدید فرایند تولید الیاف مصنوعی و بازیافتی را تسریع کرده‌اند.

استفاده از الیاف طبیعی روزبه‌روز به دلیل گرانی مواد اولیه آن سخت‌تر شده است. از همین رو تولید الیاف مصنوعی با مواد شیمیایی جایگزین الیاف طبیعی شده است. یکی از این الیاف مصنوعی که در بتن‌سازی به کار می‌رود الیاف است.

الیاف سنتتیک بتن به‌صورت رشته‌های آمیخته به هم تولید می‌شود و دارای راندمان و خواص بسیار عالی برای استفاده در بتن و محصولات بتنی جهت جلوگیری از ترک‌خوردگی است. الیاف بتن به‌عنوان مناسب‌ترین جانشین میلگرد در بتن مورداستفاده قرار می‌گیرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

خرید و فروش الیاف سنتتیک با ارزان ترین قیمت بازار

خرید و فروش الیاف سنتتیک با ارزان ترین قیمت بازار

الیاف سنتتیک یکی از انواع الیاف پلیمری است، این الیاف به صورت رشته هایی در هم آمیخته شده برای صنایع بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الياف سنتتیک دارای مقاومت و استحکام بالایی می‌باشد و خواص بی نظیری دارد.

خرید و فروش الیاف سنتتیک به جهت کاربرد ها و مصارف متعددی که دارد، امروزه افزایش پیدا کرده است. افرادی که سروکارشان با الياف سنتتیک است همیشه سعی دارند این محصول را با ارزان ترین قیمت بازار تهیه کنند. برای خرید ارزان قیمت الياف سنتتیک روش های متنوعی وجود دارد که در این مقاله با یکی از مهم ترین روش های خرید الیاف با ارزان ترین قیمت اشاره خواهد شد. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

الیاف سنتتیک چیست؟

الیاف سنتتیک چیست؟

از زمان‌های گذشته در کشور های اروپایی و پیشرفته به جای استفاده از میلگرد از الیاف مختلفی برای مستحکم‌ کردن بتن استفاده می‌کردند، مدتی است که کشور ایران نیز توانسته است از الیاف مختلف برای بتن استفاده کند تا ماندگاری آن را افزایش دهد. یکی از بهترین الیافی که جایگزین میلگرد ها در بتن شده است، الیاف می‌باشد. این الیاف که از مواد مصنوعی پلیمری تهیه شده است خواص بی نظیری را در خود جای داده است.

الیاف سنتتیک نسبت به دیگر انواع الیاف‌های مشابه، مقاومت کششی بالاتری دارد. بر اساس آزمايشات گسترده‌ای که بر روی این الیاف صورت گرفته است می‌توان گفت قدرت کششی الیاف سنتتیک نسبت به میلگرد دو الی سه برابر است، به همین جهت استفاده از این الیاف در کف های صنعتی به جای میلگرد پیشنهاد می‌شود.

راهنمای خرید الیاف سنتتیک

راهنمای خرید الیاف سنتتیک

با وارد شدن به بازار برای خرید الیاف سنتتیک می‌توان متوجه تنوع بی نظیری که در بین الیاف سنتتیک و برند های تولید کننده آن وجود دارد، شد. توجه داشته باشید امروزه استفاده از الیاف سنتتیک بسیار افزایش پیدا کرده است به همین جهت تولید کنندگان زیادی در عرصه تولید و فروش الیاف فعالیت می‌‌کند؛ لذا از این جهت خرید الیاف باعث سردرگمی‌خریداران شده است. در ادامه سعی شده است راهنمای خرید الیاف را در اختیار خریداران قرار دهیم، تا خریداران بتوانند از این پس با در نظر گرفتن این راهنمای خرید، محصولی درجه یک و مناسب را خریداری کنند.

 • خرید از مراکز معتبر: مراکز زیادی در حوزهٔ فروش الیاف صنعتی فعالیت می‌کنند. امروزه خرید و فروش الیاف سنتتیک افزایش پیدا کرده است به جهت این افزایش، افراد سودجوی زیادی وجود دارند که الیاف مشابه را به عنوان الیاف با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند. به همین جهت لازم است در حین خرید الیاف سنتتیک از مراکز معتبر و با سابقه استفاده کنید. تا بتوانید یک محصول مرغوب و درجه یک را به دست بیاورید.
 • به قیمت الیاف سنتتیک توجه کنید: اگر نمی‌دانید که کدام یک از انواع الیاف مرغوب و اصل هستند به قیمت آن توجه کنید. قیمت الیاف نباید بسیار کم و نه زیاد بسیار بالا باشد؛ قیمتی که این محصول دارد مناسب و مقرون به صرفه است.
 • بودجه خود را در نظر بگیرید: یکی از اصلی ترین مواردی که هر فردی باید در هنگام خرید محصولی به آن توجه کند، بودجه می‌باشد. در هنگام خرید الیاف باید به بودجه خود توجه داشته باشید و بر اساس بودجه خود دست به خرید این محصول بزنید.

خواص الیاف سنتتیک

brown minimalist real estate property poster

اگر برای اولین بار اسم الیاف سنتتیک را  شنیده باشید و با این نوع از الیاف آشنایی نداشته باشید به احتمال زیاد با خصوصیات، ویژگی ها و کاربرد های آن بی اطلاع هستید. در این رابطه باید بدانید که الیاف سنتتیک یکی دیگر از انواع الیاف هایی است که کاربرد، ویژگی ها و خصوصیات بیشماری را به خود اختصاص داده است. به نوبه ای که نسبت به سایر الیاف مشابه، مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مصارف و خصوصیات قابل توجه الياف سنتتیک می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • الیاف سنتتیک در برابر انواع حلال ها مقاوم است.
 • این نوع الیاف در تولید کالاهایی محکم، سبک و راحت مورد استفاده قرار گرفته و باعث مقاومت این کالا ها خواهد شد.
 • الیاف سنتتیک در برابر پوسیدگی مقاوم می باشد، برای مثال: در تور های ماهیگیری از الیاف سنتتیک استفاده می شود.
 • برای کالا هایی که بیش از دیگر کالا ها شسته می شوند مناسب است، چرا که در حفظ اندازه و ابعاد ثبات دارد.
 • در برخی از انواع الیاف سنتتیک از جمله پلی استر که برای تولید انواع پارچه مورد استفاده قرار می گیرد در برابر اشعه‌ ایکس و اشعه ماورای بنفش مقاوم می باشد.
 • از این الیاف برای تولید نایلون هایی چون نخ های بخیه استفاده می شود در نتیجه استحکام بالایی دارد.

نقش الیاف سنتتیک در کف سازی بتنی

نقش الیاف سنتتیک در کف سازی بتنی

کف سازی بتنی با الیاف سنتتیک یکی از بهترین روش ‌ها و مواد برای کف سازی به شمار می ‌رود.  با استفاده از این ماده برای کف سازی پس از مرور زمان مهندسین متوجه ایجاد ترک ‌ها و حباب‌ هایی در سازه شدند؛ بدین جهت تصمیم گرفتند از موادی برای کف سازی بتنی استفاده کنند که علاوه بر تقویت بتن بتواند از ترک ‌هایی ایجاد شده در سازه در طولانی مدت جلوگیری کند.

از این رو مهندسین از الیاف سنتتیک بهره بردند.  الیاف سنتتیک از مواد اولیه پی‌ پروپیلن، پلی آستر و… تهیه می‌ شود، در نتیجه می‌ تواند به راحتی باعث مقاوم شدن بتن و سازه شود.

امروزه الیاف سنتتیک در کف ‌سازی بتنی نقش بسیار مهمی را ایفا می ‌کند به صورتی که مهندسین برای تقویت و مقاوم سازی سازه از این الیاف استفاده می‌ کنند. جالب است بدانید که با استفاده از الیاف سنتتیک در کف سازی بتنی مقدار استفاده بتن کاهش پیدا کرده و باعث می‌ شود که بتن وزن سنگین‌ تری نسبت به حالت عادی داشته باشد.  در نتیجه وجود این الیاف در سازه هم باعث سبک شدن سازه می شود و هم هزینه‌ ها را کاهش می‌ دهد.

مزایای الیاف سنتتیک

مزایای الیاف سنتتیک

شاید وجود مزایای الیاف سنتتیک یکی از دلایل رشد این الیاف شناخته می‌ شود که باعث شده اکثر مهندسین و معماران برای ایجاد سازه‌ های بتنی از این الیاف استفاده کنند.   از مزایای الیاف سنتتیک می ‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مقاوم در برابر ضربه
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • کاهش هزینه‌ ها
 • کاهش وزن سازه و وزن سبک قابل حمل
 • انعطاف پذیری بالا
 • قابل استفاده در رطوبت و آب
 • قابل استفاده در برابر نور خورشید
 • افزایش طول عمر سازه

 الیاف سنتتیک در چه زمانی به بتن اضافه می شود

یکی از قانون ‌هایی که برای استفاده از الیاف سنتتیک اهمیت زیادی دارد زمان اضافه کردن الیاف  به بتن است. استفاده از این الیاف سختی زیادی ندارد تنها شما باید زمان اضافه کردن آن را به بتن بدانید. اینگونه می‌ توانید به راحتی از این الیاف استفاده کنید و رضایت کامل را از کیفیت آن داشته باشید.

برای اضافه کردن الیاف سنتی شما زمانی که بتن خود را تولید کردید لازم است این الیاف را به مخلوط بتن خود اضافه کنید و سپس با مخلوط کردن بتن با الیاف سنتتیک دیگر آماده استفاده است. توجه داشته باشید الیاف بیشتر برای مقاوم سازی بتن در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

شرایط نگهداری الیاف سنتتیک

شرایط نگهداری الیاف سنتتیک

شرایط نگهداری الیاف نیز می ‌تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت آن داشته باشد، پس حتماً برای نگهداری این الیاف توجه بسیار زیادی به خرج دهید و سعی کنید نکاتی را که در ادامه گفته می‌ شود را رعایت کنید:

 • این الیاف باید در محیط ‌های خشک و خنک نگهداری شود تا کیفیت آن ها کاهش پیدا نکند.
 • این الیاف سنتتیک را در کنار لوازم آرایشی مختلف قرار ندهید چرا که باعث خرابی این محصولات می ‌شود.
 • برای شست‌ و شوی الیاف سنتتیک لازم است که شما حتماً از آب سرد استفاده کنید. از استفاده آب گرم و ولرم برای شست ‌و‌ شو سنتتیک خودداری کنید.