اجرای بتن سخت هرکولیت

اجرای بتن سخت هرکولیت

بتن سخت هرکولیت چیست؟

بتن سخت هرکولیت چیست؟

 

پیمانکارانی که در صنایع مختلف، اقدام به اجرای بتن سخت هرکولیت می‌نمایند، این نکته را می‌دانند که این نوع بتنها خاص بوده و برای هر محیطی مناسب نیستند. در واقع بتنهای سخت، بتنهایی هستند که در برابر سایش و فرسایش از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل از آن‌ها تنها در محیط‌هایی استفاده می‌شود که بسیار خاص و حساس هستند. محیط‌هایی همچون فرودگاه‌ها، مراکز نظامی، ‌ایستگاه‌های راه آهن و مترو و اسکله‌ها.

در واقع کف‌های بتنی سخت، نیاز به طراحی دقیق و ساخت با کیفیت دارند. این نوع کف‌های بتنی باید در برابر سایش بالا از مقاومت بسیار زیادی برخوردار باشند. همچنین عمر طولانی داشته و توانایی حمل بار‌های خیلی سنگین بر روی آن‌ها نیز وجود داشته باشد. پیمانکارانی که به این مسأله توجه می‌کنند، برای سخت کردن بتن ساخته شده از پودر‌های سخت‌کننده (هرکولیت) استفاده می‌کنند تا بتوانند اقدام به اجرای این نمونه از بتنها نمایند.

در واقع اجرای بتن سخت هرکولیت باید به اندازه کافی از مقاومت برخوردار باشد. در غیر این صورت کف بتنی قادر نخواهد بود در برابر خدماتی که به آن وارد می‌شود و بار‌های سازه‌ای که بر روی آن قرار می‌گیرد، مقاومت نماید. از سوی دیگر این نوع بتنها باید با مصالح با کیفیتی ساخته شوند تا در شرایط محیطی مختلف، بتوانند دوام بیاورند. پس به طور کلی این نمونه از بتنها باید شرایط خاصی ساخته و اجرا شوند که بهترین کاربرد را داشته باشند.

نحوه اجرای بتن سخت هرکولیت به چه صورت است؟

نحوه اجرای بتن سخت هرکولیت به چه صورت است؟

هرکولیت که نوعی سیمان مخصوص به شمار می‌رود، به عنوان نوعی پوشش سخت‌کننده بتن در زمان اجرای بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصولاً برای اجرای این نمونه از بتنهای سخت، از دستگاه ماله برقی(ماله پروانه‌ای) بعد از اجرای مراحل بتن‌ریزی کف استفاده می‌شود. در فرایند اجرایی کردن بتن سخت با پودر پوششی هرکولیت، ابتدا باید سطح بتن از پیش ریخته شده را خراش داد.

پس از آن سطح خراش داده شده باید شسته شود تا از تمام آلاینده‌هایی که بر روی آن وجود دارند، پاک شود. لازم است در این مرحله سطح بتن با جارو تمیز شده و سپس مورد شستشو قرار گرفته و خشک شود. حال نوبت به استفاده از چسب لاتکس بر روی سطح بتنی می‌رسد، که باید توسط افراد متخصص اجرا شود.

به طور کلی برای اجرای بتن سخت هرکولیت در هر متر مکعب بتن، نیاز به استفاده از ۲۰۰ کیلوگرم ماده هرکولیت است. همچنین باید در کنار این ماده، از فوق روان‌کننده به میزان lit/m³ ۵/۱ و اف پلی پروپیلن هم به میزان kg/m³ ۱، استفاده شود. تمامی این مواد با یکدیگر به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باید میکس شوند. پس از آن ماده مخلوط شده درون اسلب‌هایی که از پیش قالب‌بندی شده‌اند، ریخته می‌شوند.

حال این ماده آماده را می‌توان با استفاده از دستگاه ماله پروانه‌ای بر روی سطح بتن اجرا کرد. پس از گذشت ۴۸ ساعت بعد از اجرای بتن سخت هرکولیت، باید بر روی سطح کاتر زد. به این صورت اجرای بتن سخت با پوشش هرکولیت تکمیل خواهد شد. همچنین شما می‌توانید با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما