علت ترک خوردن بتن

علت ترک خوردن بتن

دلایل علت ترک خوردن بتن چیست؟

دلایل علت ترک خوردن بتن چیست؟

بررسی این که علت ترک خوردن بتن چیست، مسأله مهمی است که باید در مورد آن بسیار تحقیق انجام داد. زیرا بتن ماده معجزه آسایی است که بسیار سخت و بادوام بوده و برای ساخت و ساز، ماده‌ایده آۀی به شمار می‌رود. حال اگر دچار ترک خوردگی شود، باید بتوان آن را ترمیم کرد یا علت بروز این حادثه را تشخیص داده و آن را برطرف ساخت.

در بتنها ممکن است برخی مواقع شاهد ترک خوردن آن باشیم. این ترک‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلفی از سازه ایجاد شوند. یعنی ممکن است ترک بر روی سقف ایجاد شود، یا بر روی کف و یا حتی بر روی فونداسیون. پیمانکاران باید علت بروز چنین اتفاقی را بررسی نمایند، تا بتوانند از بروز آن جلوگیری نموده یا ترک را ترمیم کنند.

مهمترین علت ترک خوردن بتن پس از بتن‌ ریزی

مهمترین علت ترک خوردن بتن پس از بتن‌ ریزی

مشکل ترک خوردگی بتن، یک مسأله پیچیده است و به عوامل مختلف و بسیار زیادی هم بستگی دارد. پیمانکاران می‌توانند با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، احتمال بروز این اتفاق را به حداقل برسانند. اما در بیشتر موارد باز هم بتن ترک خواهد خورد. این که چه مواردی می‌توانند منجر به ایجاد ترک در بتن شوند، بسته به درصدی که دارند، چنین بیان شده‌اند:

نوع کیفیت مواد در ترک خوردن بتن، تقریباً ۱۷%

• مشکلات نظارتی بر روی ساخت و ساز، تقریباً ۳۶%

• شرایط محیط همچون میزان رطوبت و دما و …، تقریباً ۲۱%

• نقص در نوع طراحی سازه، تقریباً ۲۷%
با این حال دیگر موارد به عنوان علت ترک خوردن بتن وجود دارند که باید آن‌ها را چنین بیان کنیم:

جمع شدگی بتن

جمع شدگی بتن

از مهمترین دلایلی که می‌توانیم برای ترک خوردن بتن بعد از بتن‌ریزی بیان کنیم، جمع شدگی بتن است. تمامی سیمان‌های پرتلند، زمان عمل‌آوری وهیدراسیون شدن، دچار حالت جمع شدگی می‌شوند. این جمع شدگی می‌تواند به صورت مختلف ایجاد شود. همچون جمع شدگی حرارتی، جمع شدگی در اثر خشک شدن، جمع شدگی پلاستیک و جمع شدگی اتوژنیک. در هر صورت، جمع شدگی می‌تواند باعث بروز ترک خوردگی در بتن شود.

فونداسیون نامناسب

از دیگر مواردی که علت ترک خوردن بتن به شمار ‌می‌روند، باید به استفاده از فونداسیون نامناسب اشاره کرد. نشست زمین و جابجا شدن فونداسیون (هر چند کوچک)، می‌تواند علت تغییر شرایط بتن بوده و تنش کششی در بتن ایجاد کند. در نهایت نیز این مسأله باعث ترک خوردن بتن خواهد شد.

استفاده از مواد بی‌کیفیت

در نهایت نیز باید به عدم استفاده از مواد بی‌کیفیت در زمان ساخت بتن اشاره کنیم. این مسأله نیز می‌تواند یکی از دلایل ترک خوردگی بتن باشد. اگر پیمانکاران برای ساخت بتن از بهترین مواد استفاده کنند که از کیفیت بالایی برخوردارند، می‌توان بتن را از خطر ترک خوردگی دور کرد.

زیرا موادی که در بتن استفاده می‌شوند، تأثیر بسیار زیادی بر روی ساختار بتن داشته و هر چه از کیفیت بیشتری برخوردار باشند، استقامت و استحکام بتن را نیز افزایش می‌دهند. در نهایت نیز، بتن کمتر با خطر ترک خوردگی مواجه خواهد شد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما