روان کننده های بتن

خصوصیات انواع فوق روان کننده های بتن شامل چه مواردی است ؟

خصوصیات انواع فوق روان کننده های بتن شامل چه مواردی است ؟

روان کننده های بتن، مواد شیمیایی هستند که در سازه های بتنی نقشی فوق العاده مهم ایفا می‌کنند. بتن یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی دارد. چرا که با وجود مزایای بسیار زیاد می‌تواند دوام و استحکام سازه را در سطحی عالی قرار دهد. علاوه بر این، در برابر تغییر فصول سال نیز از درجه محافظتی بسیار خوبی برخوردار است. بنابراین می‌توان آن را در مناطق مختلف مورد استفاده قرار داد.

با وجود تمام این مزیت هایی که بتن در ساختمان سازی دارد، برای داشتن عملکرد بهتر نیازمند همراهی با مصالح و مواد دیگر است. مثلاً: انواع میلگرد به ویژه میلگردهای آجدار می‌توانند بتن را در برابر تنش هایی مثل تنش های حاصل از زلزله تقویت کنند. روان کننده های بتن نیز یکی دیگر از موادی هستند که به استحکام سازه های بتنی کمک می‌کنند. اما به طور دقیق روان کننده بتن چیست؟ با یکی دیگر از سری مقالات نانو بتن آیریک همراه باشید.

روان کننده بتن چیست؟

روان کننده بتن چیست؟

روان کننده بتن افزودنی معدنی و شیمیایی است که با اضافه شدن به بتن خواص آن را بهبود می‌بخشد. این افزودنی ها به صورت مایع و پودر وجود دارند و از اقلام ضروری در ساختمان سازی محسوب می‌شوند. انواع افزودنی بتن کارایی و مقاومت بتن را بدون از بین بردن خواص خاص بتن بالاتر می‌برند.

زمان تولید بتن به منظور تولید بتن قوی تر میزان آب به کار رفته در آن را کم می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا کار کردن با بتن در زمان ساخت یک سازه بتنی مشکل شود. به همین دلیل است که انواع روان کننده های بتن و فوق روان کننده بتن را حین استفاده از بتن مورد استفاده قرار می‌دهند. ویژگی روان کننده های بتن این است که باعث روان تر شدن بتن شده، عملکرد آن را بهتر می‌کنند. وقتی بتن روان تر شود به راحتی می‌تواند روی سطحی که ریخته می‌شود حرکت کند. همین امر منجر به پر شدن خلل و فرجی که در محل وجود دارد، خواهد شد.

مزایا و معایب روان کننده های بتن کدام است؟

مزایا و معایب روان کننده های بتن کدام است؟

روان کننده های بتن مثل هر نوع مواد کاربردی دیگر مزیت ها و معایب خاص خود را دارا هستند. مزایا و معایب روان کننده های بتن را می‌توان به صورت جداگانه و به شکل زیر بررسی کرد:

 • مزایای روان کننده های بتن

مزایا

روان کننده های بتن همان طور که اشاره شد کاربرد مهمی در افزایش مقاومت و استحکام سازه های بتنی دارند. در واقع اصلی ترین کاربرد روان کننده های بتن همین استفاده بهینه از بتن در پوشش دهی تمام سطح و نقاط موجود در محل است. چرا که با روان تر شدن بتن امکان پوشش دهی سطوح غیر قابل دسترس سازه نیز میسر خواهد شد. در واقع تأثیر روان کننده ها بر بتن باعث می‌شود تا سازه بتنی را راحت تر و بهتر بسازند. این اثرگذاری ها تنها بخشی از مزیت های روان کننده ها به شمار می‌آیند. به طور خلاصه از مزایای این مواد افزودنی بسیار مهم در ساختمان سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ساده تر کردن بتن ریزی در قالب: این اثر روان کننده های بتن برای سازه های بتنی با میلگرد فشرده، همچنین فضاهای غیر قابل دسترس بسیار مفید و با ارزش است.
 2. کم کردن میزان سیمان مصرفی: حسن این ویژگی این است که با حفظ کارایی بتن این کاهش مقدار صورت می‌گیرد. همین امر باعث می‌شود تا حرارت ناشی از هیدراتاسیون در بتن کاهش پیدا کند.
 3. افزایش خاصیت شکل پذیری بتن: این خاصیت کار کردن با بتن را راحت تر کرده، آن را برای کارایی های مختلف آماده می‌کند.
 4. کاهش حالت چسبندگی بتن: ایجاد این ویژگی در بتن موجب کم تر شدن اصطکاک در آن حین انجام کار می‌شود.
 5. راحت تر شدن پمپاژ بتن: این ویژگی در بتن ریزی و سرعت انجام کار بسیار اثرگذار است.
 • معایب روان کننده های بتن

معایب

روان کننده های بتن به تنهایی در حین کار مشکلی ایجاد نمی‌کنند. آن چه که می‌تواند مشکل ساز شود، عدم رعایت مقدار استفاده از این مواد افزودنی است. چنانچه از این مواد بیش از مقدار لازم به بتن اضافه شود، از هم گسیختگی و تفکیک بیش از اندازه بتن را باعث خواهد شد. بنابراین باید با توجه به نوع ماده شیمیایی انواع افزودنی بتن مقدار مناسب آن ها را مورد استفاده قرار داد. در غیر این صورت حین کار با بتن مواردی نظیر آب انداختن، جداشدگی و کندگیری به وجود می‌آید.

انواع روان کننده های بتن کدام است؟

انواع روان کننده های بتن کدام است؟

انواع روان کننده های بتن خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارا هستند. در واقع تفاوت خصوصیات آن ها کارایی های متفاوت آن ها را در ساخت سازه‌های بتنی ایجاد می‌کند. انواع این افزودنی های بتن شامل 3 دسته زیر می شوند:

 • روان کننده بتن

روان کننده بتن

به روان کننده پودری بتن و انواع مایع آن، روان کننده های دیرگیر بتن نیز می‌گویند. این افزودنی های بتن را بر پایه مونومرهای لیگنو سولفونات تولید می‌کنند. تأثیر روان کننده ها بر بتن در این دسته کاهش میزان آب موجود در ترکیبات بتن است.

 • فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن

خصوصیات انواع فوق روان کننده های بتن به صورتی است که عملکردی بسیار قوی تر از روان کننده بتن دارند. استفاده از آن به دقت، تجربه و تخصص فوق العاده زیاد نیاز دارد. کوچک ترین بی دقتی می‌تواند ویژگی محصول را از بین ببرد و کیفیت بتن را کاهش دهد. یکی از مواردی که فروش فوق روان کننده های بتن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اثر بلند مدت آن بر بتن است. چرا که در دراز مدت نمی‌تواند خواص بتن را حفظ کند.

 • ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن

این نوع روان کننده های بتن در مقایسه با 2 نوع دیگر عملکردی فوق العاده قدرتمندتر دارند. از دیگر ویژگی های ابر روان کننده بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تولید آن ها بر پایه پلی کربوکسیلات است.
 2. برای کم تر کردن افت اسلامپ مناسب است.
 3. باعث ارتقا یافتن پمپ پذیری بتن می‌شود.
 4. از خمیر شدن ملات جلوگیری می‌کند.
 5. در مقایسه با قیمت روان کننده های بتن دارای قیمتی مقرون به صرفه تر هستند.
 6. در کاهش حباب سازی بتن بسیار مؤثر عمل می‌کنند.

کلام آخر

کلام آخر

آخرین کلام در رابطه با روان کننده های بتن به خرید آن ها مربوط می‌شود. برای این که مناسب ترین کیفیت و قیمت روان کننده های بتن را در اختیار داشته باشید بهتر است مراکز فروش معتبر مانند نانو بتن آیریک را انتخاب کنید. این مراکز محصولات اصل و استاندارد را با قیمت مصوب به مشتریان خود عرضه می‌کنند.جهت کسب اطلاعات بیشتر با نانو بتن آیریک تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما