محصولات پایه سیمانی و بتن | کفسازی پایه سیمانی

محصولات پایه سیمانی| نانو بتن آیریک

نکاتی در رابطه با محصولات پایه سیمانی

محصولات پایه سیمانی

ملات حاصل را برای استحکام بیشتر با ماسه و شن ترکیب می‌کنند.

سیمان مخلوطی از خاک رس و سنگ های آهکی است که در دمای بسیار بالا پخته شده است. این ترکیب به صورت پودر می‌باشد و برای استفاده از آن؛ مقداری آب اضافه می‌شود. ملات حاصل را برای استحکام بیشتر با ماسه و شن ترکیب می‌کنند. جهت مشاهده الیاف پلیمری و روان کننده های بتن و اپوکسی کلیک کنید.

از سیمان برای تهیه بتن استفاده می‌شود. در واقع سیمان برای چسباندن دانه ها به یکدیگر به کار می‌رود. سیمان با ترکیبات مختلفی تهیه و مصرف می‌شود. زیرا در ترکیب سیمان از انواع اکسیدهای آلومینیوم، آهن، منیزیم و سایر اکسیدهای قلیایی که میل ترکیبی زیادی با آب دارند و در حضور هوا و یا در زیر آب به مرور شروع به سخت شدن می‌کنند. در نهایت یک محصول سخت و مقاوم تشکیل می‌شود.

در حال حاضر چند نوع سیمان وجود دارد. سیمان زود سخت شونده، سیمان سفید، سیمان تندگیر، سیمان با تولید حرارت کم،سیمان با مقاومت سولفاتی بالا، سیمان تشکیل شده از سرباره کوره، سیمان با آلومینای بالا، سیمان رنگی، سیمان هوازا، سیمان هیدروگرافیک، سیمان منبسط شونده، سیمان پوزولانی از جمله این سیمان ها می‌باشند. با یکی دیگر از مقالات نانو بتن آیریک همراه باشید.

مزایای استفاده از محصولات پایه سیمانی و بتنی در ساختمان

مزایای استفاده از محصولات پایه سیمانی و بتنی در ساختمان

محصولات بتنی انواع مختلفی دارند و کاربرد هر کدام نیز متفاوت است.

یکی از مهم ترین و عمده ترین مصالحی که در ساخت و ساز به کار می‌رود، بتن و انواع محصولات بتنی می‌باشند. محصولات بتنی انواع مختلفی دارند و کاربرد هر کدام نیز متفاوت است. عمده ترین مزایا و محاسن استفاده از محصولات بتنی در ساختمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. قابلیت قالب گیری و شکل دهی
 2. قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 3. مقاومت در برابر آب و نفوذ رطوبت
 4. قابلیت بازیافت و استفاده مجدد
 5. عمر مفید طولانی
 6. مقاومت در برابر گرما و حرارت زیاد
 7. روش اجرای ساده و نگهداری آسان

یکی از متداول ترین انواع محصولات بتنی، بتن ساده یا معمولی می‌باشد. بتن سبک نیز جز محصولات پایه سیمانی است که کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان سازی دارد.

بتن آرمه، بتن پیش ساخته، بتن آسفالتی، بتن هوادهی شده و بتن آهکی نیز در ساخت سازه های مقاوم و محکم به کار می‌روند.

انواع محصولات پایه سیمانی

انواع محصولات پایه سیمانی

قیمت محصولات پایه سیمانی متفاوت می‌باشد و براساس مقاومت، زمان کارپذیری مد نظر و مقدار مورد نیاز تعیین می‌شود.

محصولات مختلفی از سیمان ساخته شده اند و هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. محصولات کف سازی پایه سیمانی مهم ترین این محصولات می‌باشند و انواع مختلفی دارند. پودر سخت کننده سطوح صنعتی، ملات سخت کننده سطوح صنعتی، پودر سخت کننده بتن منقش، پودر رها ساز قالب سطوح منقش در دسته محصولات کف سازی پایه سیمانی قرار می‌گیرند. ویژگی محصولات پایه سیمانی سهولت و سرعت بالای اجرای آنها می‌باشد.

قیمت محصولات پایه سیمانی متفاوت می‌باشد و براساس مقاومت، زمان کارپذیری مد نظر و مقدار مورد نیاز تعیین می‌شود. همچنین نوسانات بازار نیز بر قیمت این محصولات اثر می‌گذارند. به طور مثال: قیمت بلوک سیمانی 1401 نیز به علت نوسانات بازار سیمان و تعطیل شدن برخی از کارخانجات تولید سیمان دستخوش تغییرات زیادی شده است.

 • پودر سخت کننده سطوح صنعتی

پور سخت کننده سطوح صنعتی

با استفاده از این پودرها؛ سطوح بتنی بسیار سخت و بادوام می‌شوند

این پودر با نام بتن سخت شناخته می‌شود و یک نمونه از محصولات پایه سیمانی است. این پودر بر روی سطوح بتن تازه پاشیده می‌شود. سپس این سطوح صیقل داده می‌شوند. در واقع این پودر سخت کننده ترکیبی از ذرات دانه بندی شده و سمباده ای مانند کوارتز، سیلیس، کروندوم، فیلترهای آلی و غیر معدنی، انواع ترکیبات روان کننده، کروندوم، بازالت، پلیمرهای مخصوص و چسباننده های سیمانی می‌باشد.

 با استفاده از این پودرها؛ سطوح بتنی بسیار سخت و بادوام می‌شوند و از نظر سایشی، تحمل فشار و ظرفیت باربری بسیار مقاوم می‌شوند. از جمله مزایای این پودرها اجرای هم زمان بتن و مواد سخت کننده می‌باشد و در نتیجه سرعت عمل و اجرا بالا می‌رود. در ضمن در برابر سایش و فرسایش بر اثر ترافیک های بالا بادوام و مقاوم هستند.

 • پودر سخت کننده بتن منقش

پودر سخت کنند منقش

از محصولات پایه سیمانی، می‌توان به پودر سخت کننده بتن منقش اشاره کرد.

نمونه ای دیگر از محصولات پایه سیمانی، می‌توان به پودر سخت کننده بتن منقش اشاره کرد. این نوع محصول از تنوع رنگ بالایی برخوردار است و دارای طرح و بافت مختلفی می‌باشد. پودر سخت کننده سیمانی یا همان بتن استمپی، برای مقاوم سازی سطوح بتنی منقش به کار می‌روند و پوسته نیز نمی‌شوند.

 • ملات سخت کننده سطوح صنعتی

ملات سخت کننده سطوح صنعتی

با کمک این ملات می‌توان سطوح بسیار مقاوم با ضخامت کم به دست آورد.

ملات سخت کننده سطوح صنعتی یک بتن پلیمری می‌باشد. این ملات خاصیت چسبندگی، مقاومت در برابر خمش، سایش و فشار سطوح را افزایش می‌دهد. با کمک این ملات می‌توان سطوح بسیار مقاوم با ضخامت کم به دست آورد. با استفاده از این ملات سطوحی حاصل می‌شوند که از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار هستند و مانع از لغزش اجسام می‌شوند. همچنین تنوع رنگ بالایی دارند و در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاوم می‌باشند. آلودگی ها و گرد و غبار نیز جذب این سطوح نمی‌شوند و نظافت آن ها آسان است.

 • پودر رها ساز قالب سطوح منقش

پودر رهاساز قالب سطوح منقش

محصولات نانو آب بندی نیز نمونه ای محصولات پایه سیمانی می‌باشند.

برای سهولت در جداسازی قالب ها از بتن های منقش و استمپی از پودر رها ساز قالب سطوح منقش (ریلیز) استفاده می‌شود که در دسته محصولات پایه سیمانی قرار دارند. این پودرها برای کف سازی با بتن قالبی مناسب می‌باشند و دارای رنگ های متنوعی هستند. علت این تنوع رنگ این است که بعد از اجرای بتن منقش، سطوح زیباتر و طبیعی تر جلوه کنند.

محصولات نانو آب بندی نیز نمونه ای محصولات پایه سیمانی می‌باشند. محصولات نانو آب بندی ترکیباتی بر پایه‌ی امولسیون پلیمرهای آکریلیک هستند و باعث ضد آب نمودن یا به عبارتی آب بندی سازه های سیمانی و گچی می‌شوند. با کمک این ترکیبات سازه ها در برابر نفوذ رطوبت بسیار مقاوم شده و عایق بندی می‌شوند.

ویژگی محصولات پایه سیمانی نانو آب بندی

ویژگی محصولات پایه سیمانی نانو آب بندی

محصولات نانو آب بندی ویژگی ها و مزایای مختلفی دارند. از جمله مزایای محصولات نانو آب بندی
می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  قابلیت کنترل کردن الاستیسیته و انعطاف پذیری نانو مواد
 •  قابلیت رنگ پذیری
 •  ضد حریق بودن
 •  دارای چسبندگی بالا بر روی سطوح مختلف
 •  دارای طول عمر مفید بالا
 •  ضد باکتری و ضد قارچ
 •  جلوگیری از تخلخل بتن و افزایش مقاومت سازه
 •  مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید
 • قابلیت اجرای بسیار ساده و آسان
 • سازگاری با محیط زیست و فاقد آلودگی های فیزیولوژیکی

 محصولات پایه سیمانی و بتن

محصولات پایه سیمانی و بتن

در این مطلب در مورد محصولات پایه سیمانی و انواع مختلف آن صحبت می‌کنیم و آن ها را از همه لحاظ مورد بررسی قرار می‌دهیم.

محصولات پایه سیمانی از جمله مصالح پرکاربرد و البته جدایی ناپذیر در صنعت ساختمان سازی هستند که رفته رفته نیز کاربرد بیشتری پیدا می‌کنند. به خاطر اهمیت و تنوع انواع محصولات پایه سیمانی خالی از لطف ندیدیم که آنها را به شما معرفی کنیم. در ادامه توضیحات مختصری راجع به هر یک ارائه داده و به مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم.

بتن یک ماده بی نظیر است که به دلیل قابلیت های منحصر به فردش، بسیار پرکاربرد است. جهت آشنایی بیشتر شما با این محصول، به معرفی مهم ترین انواع می‌پردازیم که عبارتند از:

محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های سیمانی

اولین نوع از محصولات پایه سیمانی بلوک های سیمانی هستند که به دو نوع باربر و غیرباربر تقسیم می‌شوند. از این نوع بلوک ها معمولاً برای ساخت سقف های مجوف و دیوار های باربر و غیرباربر استفاده می‌شود.

بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده

یک نوع دیگر از محصولات پایه سیمانی بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده هستند که به آن ها بتن گازی نیز می‌گویند. این نوع محصولات با استفاده از پودر آلومینیوم ساخته می‌شوند و کارایی فوق العاده ای دارند.

 • بلوک های بتنی سبک اسفنجی

سومین نوع از محصولات پایه سیمانی بلوک های بتنی سبک اسفنجی هستند. این بلوک ها با استفاده از متریال هایی مثل خاکستر بادی، گاز سیلیس و … ساخته می‌شوند و انواع مختلفی دارند. این نوع بلوک ها ساختار متخلخلی دارند و بسیار سبک هستند. به دلیل این ویژگی ها استفاده از آن ها بسیار راحت است و نیازی نیست هزینه هنگفتی برای خرید آن ها صرف شود. وجود این همه مزیت در این محصول، سبب شده است که مورد توجه صنعتگران قرار بگیرد و در صنایع مختلف به کار به کار گرفته شود.

 • محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های بتنی نمادار
  محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های بتنی نمادار

یک نوع دیگر از محصولات پایه بتنی، بلوک های بتنی نمادار هستند که از ترکیب چند نوع ماسه، سیمان و آب ساخته می‌شوند. این مدل بلوک ها ساختار خیلی مقاومی دارند و از لحاظ کارایی به معنای واقعی کلمه فوق العاده اند.

 • محصولات پایه سیمانی از نوع ژئوبلوک

از دیگر نمونه های محصولات پایه سیمانی، قطعه بتنی مدولار نمادار است که به دلیل قابلیت های منحصر به فردی که دارد، بسیار پرکاربرد است. این محصول در حوزه های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثالی از کاربرد آن می‌توان به صنایعی مثل پل سازی و راه سازی اشاره کرد.

 • محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های پولیشی

نوع دیگر بلوک های پولیشی هستند که هم ساختار مقاومی دارند و هم بسیار زیبا هستند. از این بلوک ها بیشتر برای ساخت بوتیک ها، ساختمان دادگاه ها و شهرداری ها استفاده می‌شود.

 • محصولات پایه سیمانی از نوع موزاییک
  محصولات پایه سیمانی از نوع موزاییک

از دیگر نمونه های محصولات پایه سیمانی، موزاییک است. این محصول از متریال هایی مثل مصالح سنگی، سیمان و آب ساخته می‌شود و انواع مختلفی دارد و بسیار پرطرفدار است. با وجود این همه محصولات متنوعی که تا کنون به بازار عرضه شده است باز هم جزء محصولات پر فروش به شمار می‌آید.

آخرین محصولی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، ورق های سیمانی الیاف دار است. این محصول در رده محصولات مقاوم بازار به شمار می‌آید و ساختار غیر قابل نفوذی دارد. این محصول از زمانی که به بازار عرضه شده، شدیداً مورد استقبال قرار گرفته و در حوزه های متعددی استفاده می‌شود.

در صورت سوال داشتن درباره ی محصولات پایه سیمانی می‌توانید با نانو بتن آیریک تماس بگیرید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان می‌باشند.

نحوه استفاده از محصولات پایه سیمانی

نحوه استفاده از محصولات پایه سیمانی

محصولات پایه سیمانی متنوعی در صنعت ساختمان و ساخت و ساز استفاده می‌شوند. این محصولات شامل سیمان، بتن، آجر، بلوک سیمانی و گچ می‌شوند. در ادامه هر یک از این محصولات را توضیح می‌دهیم:

 • سیمان: سیمان یک ماده پایه است که برای تهیه بتن و ملات استفاده می‌شود. برای استفاده از سیمان، معمولاً آب به آن اضافه می‌شود تا پیستونی بشود و به صورت خمیری تبدیل شود. سپس می‌توان از آن برای ساخت بتن، ملات، مستحکم کننده‌ها و پوشش‌های سطحی استفاده کرد.
 • بتن: بتن ماده‌‌ای است که با ترکیب سیمان، ماسه، سنگدانه و آب تهیه می‌شود. بتن به دلیل خواص مکانیکی بالا، مقاومت در برابر فشار و سازگاری با اکثر مواد ساختمانی، برای ساخت بناهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن می‌تواند به صورت پیش ساخته یا ریخته گری شده استفاده شود.
 • آجر: آجر یک واحد ساختمانی سنگین است که از خمیر سیمانی و خاک رس تهیه می‌شود. آجرها می‌توانند به صورت آجر نمایی یا آجر پی دهی برای ساخت دیوارها و سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شوند.
 • بلوک سیمانی: بلوک های سیمانی ساختمانی هستند که از خمیر سیمانی و خاک رس یا مصالح سنگدانه ای تهیه می‌شوند. این بلوک ها به عنوان واحدهای سازه ای استفاده می‌شوند. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

محصولات پایه سیمانی جایگزین چه چیزهایی می شوند؟

محصولات پایه سیمانی جایگزین چه چیزهایی می شوند؟

محصولات پایه سیمانی معمولاً جایگزین‌هایی ندارند که در تمامی کاربردهایشان قابلیت جایگزینی را داشته باشند. با این حال، برخی از مواردی که می‌توانند به طور محدود در برخی از کاربردهای ساختمانی به عنوان جایگزین استفاده شوند عبارتند از:

 1. مصالح غیر سیمانی: برای برخی از کاربردها می‌توان از مصالح غیر سیمانی مانند خاک رس، گچ، گچ بری، آهک و آهک بری استفاده کرد. این مصالح در برخی از سازه ها و تزئینات داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. مصالح سبک: برای بعضی از بخش‌های ساختمانی که نیاز به وزن سبک تر دارند، می‌توان از مصالح سبک مانند سبوها، بلوک های سبک، سیمان سبک، ورق های سیمانی و فوم بتن استفاده کرد.
 3. انواع مواد و مصالح سازه های فولادی: در برخی از کاربردها، مانند ساخت سازه‌های بتن آرمه، می‌توان از مصالح فولادی به عنوان جایگزین استفاده کرد. به عنوان مثال، در بعضی از پل‌ها و ساختمان‌های بلند، فولاد به عنوان مصالح سازه ای اصلی استفاده می‌شود.

به هر حال، باید توجه داشت که انتخاب جایگزین مناسب و بررسی تأثیر آن بر عملکرد و ایمنی سازه ها در دستور کار مهندسان و معماران متخصص است و باید با دقت و با توجه به نیازهای خاص هر پروژه صورت بگیرد. در ادامه بیشتر با محصولات پایه سیمانی آشنا می‌شویم.

قیمت محصولات بتنی

یکی از مهم ترین دغدغه کسانی که می‌خواهند محصولات پایه سیمانی بخرند، قیمت این محصولات است. در واقع مصرف کننده های این محصولات می‌خواهند اطلاعات دقیقی در مورد قیمت آن ها داشته باشند. قیمت این محصولات بتنی به مؤلفه های مختلفی بستگی دارد و برآورد دقیق آن کمی‌مشکل است. از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات بتنی عبارتند از:

 • نرخ ارز

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که بر قیمت محصولات بتنی، تأثیر می‌گذارد قیمت ارز است. قیمت ارز هر چند وقت یک بار نیز به دلیل نوسان های بازار تغییر می‌کند و وضعیت ثابتی ندارد.

 • مقدار تقاضا

یکی دیگر از مسائلی که بر قیمت انواع محصولات پایه سیمانی و بتنی را تحت شعاع قرار می‌دهد، مقدار تقاضا است. قاعدتاً اگر شرایط اقتصادی مطلوب باشد و صنعت ساخت و ساز رونق داشته باشد. تقاضا بیشتر می‌شود. افزایش تقاضا بر قیمت آنها تاثیر مستقیم داشته و باعث بالا رفتن قیمت می‌شود. اما اگر بازار در حالت رکود قرار داشته باشد و میزان تقاضا هم کم باشد، قیمت محصولات پایه سیمانی به صورت مشهودی کاهش پیدا می‌کند. نتیجه این می‌شود که محصولات به مقدار محدود و با قیمت کمتر روانه بازار می‌شوند.

 • قیمت مواد اولیه

مؤلفه دیگری که در حین محاسبه قیمت محصولات پایه بتنی، مورد توجه قرار می‌گیرد قیمت مواد اولیه این محصولات است. قیمت مواد اولیه بر اساس کیفیت و خلوص آن ها تعیین می‌شود و نمی‌توان به صورت قطعی در مورد آن اظهار نظر کرد. طبیعتاً محصولاتی که با مواد اولیه مرغوب و استاندارد ساخته می‌شوند، کارایی بهتری دارند و با قیمت بیشتری نیز به فروش می‌رسند اما از آنجایی که از لحاظ کیفیت مورد تأیید هستند، محبوبیت خود را حفظ کرده و پر فروش اند.

خرید محصولات پایه سیمانی

خرید محصولات پایه سیمانی

کیفیت و کارایی محصولات پایه سیمانی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توصیه ما به شمایی که قصد خرید دارید این است که به مراکز و فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. در این مراکز می‌توانید از خدمات و تخفیف های ویژه ای ارائه می‌شود، استفاده کنید.

در عین حال می‌توانید بهترین نوع محصولات پایه سیمانی را با قیمتی مناسب خریداری کنید. در ضمن اگر این محصولات را نمی‌شناسید و در مورد خواص آن ها اطلاعات کافی ندارید، راه حلی برای شما ارائه می‌دهیم. راه حل این است که قبل خرید با یک کارشناس مشورت کنید و راهنمایی بگیرید.

البته شاید از نظر برخی افراد رعایت این نکته ضرورتی نداشته باشد، اما بد نیست بدانید که با در نظر گرفتن این نکته به ظاهر کوچک، هم کلی در وقت صرفه‌جویی می‌شود، هم کیفیت محصولات خریداری شده افزایش پیدا می‌کند.

بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده

بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده

در واقع باید بیان کنیم این نمونه از محصولات پایه سیمانی، از نمونه بتن های متخلخل فوق سبک هستند. همچنین برای تولید آنها از واکنش شیمیایی بین کلسیم هیدروسیلیکات های ژله ای سیمان با سیلیس در دما و فشار بالا، استفاده می‌شود. مهمترین ویژگی این نمونه از بلوک های بتنی، سبک بودن آنها است. آن هم به دلیل وجود حباب های بسته هوا که دانسیته آن کمتر از 500 کیلوگرم در متر مکعب است.

از سوی دیگر بلوک های بتن هوادار، از مقاومت فشاری بالایی برخوردارند. رنگ سفید آنها هم، به دلیل بازتابش نور از ساختار بلوری توبومرایت است. تا به امروز نحوه تولید این نمونه از بلوک ها، تغییرات چشمگیری داشته است. در حالی که تولید بتن های هوادار در اروپا با عمر بیش از 80 سال انجام می‌شود.

بلوک های بتنی سبک اسفنجی

بلوک های بتنی سبک اسفنجی

نوع دیگری از محصولات پایه سیمانی، بلوک های بتنی سبک اسفنجی هستند. این نمونه از بتن ها برای اولین بار در کشور سوئد تولید شدند و در اجرای ساختار های دوگانه و عملکرد عایق بندی شده نسبت به دیگر نمونه بلوک ها، از برتری بیشتری برخوردارند. می‌توان به راحتی از این نمونه بلوک های بتنی در سازه های کم ارتفاع استفاده کرد.

همچنین باید بیان کنیم که بلوک های اسفنجی عملکردی مشابه بلوک های متراکم و سبک وزن دارند. این بلوک ها از آهک، سیمان، خاکستر، شن و ماسه تشکیل شده و تولید می‌شوند. در زمان تولید این نمونه از بلوک ها، منافذ هوا درون خمیر سیمان ایجاد شده و منجر به حالت اسفنجی گرفتن این بلوک ها می‌شود. می‌توان بلوک های بتنی اسفنجی را در نوع گازی و کفی تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد.

محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های بتنی نمادار

بلوک های بتنی نمادار، نوع دیگری از محصولات پایه سیمانی هستند که دو طرف یا یک طرف آنها طرح طرح خاصی، به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه، دیزاین شده اند. این بلوک ها صاف نبوده و از حالت معمولی خارج هستند. اصولا از بلوک های نمادار برای محیط های خاصی همچون ویلاها، پل بندی، حصارکشی ها و محوطه سازی استفاده می‌شود.

در اصل استفاده از این نوع بلوک ها بیشتر برای محیط هایی مناسب است، که کارفرما تمایل دارد با هزینه مالی و زمانی کم، به یک ظاهر مطلوب و زیبا دست یابد. می‌توان این نمونه بلوک ها را هم به صورت سیمانی هم بتنی، هم سفالی، هم گچی و هم سبک تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد.

بلوک های پولیشی 

بلوک های پولیشی 

این نمونه از محصولات پایه سیمانی، که با نام بتن های صیقلی، ویگلس، واکس بتن و گلیزینگ هم شناخته می‌شوند، بسیار مقاوم و براق هستند. می‌توان به راحتی از بلوک های پولیشی در فضاهای تجاری، مسکونی و صنعتی استفاده کرد. علت محبوبیت استفاده از این نوع بلوک ها، تمیز کردن و نگهداری آسان آنها نسبت به دیگر کفپوش های بتنی است.

علاوه بر آن، بلوک های پولیشی بتنی دارای ویژگی های بسیاری هستند. این محصولات بدون بو و رنگ بوده و ضد آب و سایش هستند. همچنین در برابر عوامل اسیدی مقاومت بالایی داشته و قابلیت ترمیم پذیری بالایی نیز دارند. از این رو افراد بسیاری تمایل به استفاده از این نوع محصولات سیمانی در سازه های خود دارند.

مثال هایی از محصولات پایه سیمانی

مثال هایی از محصولات پایه سیمانی

محصولات پایه سیمانی، محصولاتی هستند که از مخلوط‌ های سیمانی و مواد معدنی دیگر به عنوان ماده اصلی ساخته شده‌ اند و در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، عمران، تزئینات داخلی و خارجی، نفت و گاز، تولید سفال و سرامیک، معدنی و… استفاده می‌‌شوند. این محصولات با استفاده از خواص متفاوتی که از سیمان و مواد معدنی دیگر به دست می‌‌آیند، ویژگی‌ ها و کاربرد های مختلفی دارند. در زیر به برخی از نمونه‌ های محصولات پایه سیمانی و کاربردهای آن ها اشاره می‌کنیم.

بتن و بتن آماده: بتن، به عنوان یک مخلوط سیمانی که از ترکیب سیمان پرتلندی، ماسه، آب و مواد شیمیایی تشکیل می‌شود، در ساخت و ساز به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن آماده نیز به شکل آماده برای استفاده به محل‌ های ساختمانی تحویل داده می‌شود.

مصالح بتنی و سیمانی: به محصولاتی مانند آجر سیمانی، بلوک سیمانی، لوله‌ های سیمانی و… مصالح بتنی و سیمانی گفته می‌‌شود که در ساخت بناها و سازه‌ ها به عنوان قطعات اصلی استفاده می‌شوند.

ملات و دیوار چینی: ملات‌ها به عنوان مواد روکشی که برای پوشش و نرم‌کردن سطوح استفاده می‌شوند، از مخلوط‌ های سیمانی و ماسه تشکیل شده ‌اند. جداره‌ کشی نیز به عنوان روشی برای نرم‌ کردن و تسطیح سطوح به کار می‌رود.

سرامیک ‌های سیمانی: در تولید سرامیک ‌ها، سیمان به عنوان ماده اصلی برای ساخت قطعات مختلف مانند کاشی‌ها، آجرهای سرامیکی و لوازم سفالی به کار می‌رود.

مصالح خرده ساختمانی: از مصالح خرده ساختمانی مانند ماسه سیمانی و شن سیمانی به عنوان جزء اصلی در ترکیب بتن استفاده می‌شود.

پوشش ‌های دکوراتیو: پوشش‌ های دکوراتیوی مانند کفپوش ‌های دکوراتیو، انواع پوشش ‌های زمینی و دیواری، تایل ‌های دکوراتیو و… از مخلوط‌ های سیمانی به عنوان ماده اصلی ساخته می‌شوند.

محصولات پیش‌ساخته: از محصولات پیش ‌ساخته مانند پنل ‌های دیواری و کفپوش‌ های پیش‌ساخته در ساخت و ساز به عنوان روش‌ های تسریع در ساخت استفاده می‌‌شود.

سیمان ‌های خاص: علاوه بر سیمان پرتلندی که برای بتن‌ سازی معمولی استفاده می‌شود، سیمان‌های خاصی مانند سیمان سفید، سیمان آلومیناتی و… نیز به صورت خاص در کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محصولات نفت و گاز: در صنایع نفت و گاز، محصولات سیمانی مانند گچ‌ های سیمانی برای ایجاد انسداد در چاه‌ های نفت و گاز و همچنین برای تثبیت لوله‌ ها و تجهیزات در این صنایع استفاده می‌شوند.

تولید سفال و سرامیک: در تولید سفال، کاشی و سرامیک، سیمان به عنوان یک ماده اصلی برای تثبیت و نگهداری شکل و ساختار قطعات استفاده می‌شود.

پوشش ‌های ضد آب و ضد خوردگی: محصولات پایه سیمانی در تولید پوشش ‌های ضد آب برای سطوح مختلف مانند استخر ها، تانک ها و سازه‌ های فلزی، به عنوان لایه محافظ در برابر آب و خوردگی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

تولید کفپوش‌ های صنعتی و مخازن: در محیط ‌های صنعتی و تجاری، کفپوش ‌های سیمانی به عنوان پوشش‌ های مقاوم و با دوام بر روی سطوح کف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، مخازن ذخیره سیالات نیز با استفاده از محصولات سیمانی ساخته می‌شوند.

محصولات نورپردازی و تزئینی: در محصولات نورپردازی مانند لامپ‌ ها و محصولات تزئینی مانند تایل‌ های نوری، سیمان به عنوان ماده اصلی برای ایجاد تأثیرات نورپردازی و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصالح عایق سازی: از محصولات پایه سیمانی برای تولید مصالح عایق سازی مختلف مانند پنل ‌های عایق صوتی و حرارتی در ساختمان ‌ها و سازه‌ ها استفاده می‌شود.

مصالح تزئینی خارجی و داخلی: محصولات پایه سیمانی به عنوان قطعات تزئینی در محیط‌ های خارجی و داخلی مانند آب نماها، کف، نمای ساختمان و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به تنوع و ویژگی‌ های مختلف محصولات پایه سیمانی، این محصولات به عنوان مواد ساختمانی، تزئینی، عمرانی و صنعتی در صنایع مختلف از جمله ساختمانی، خودروسازی و… بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های سیمانی 

محصولات پایه سیمانی از نوع بلوک های سیمانی 

این نمونه از بلوک ها یا محصولات پایه سیمانی دارای نمونه دیگری هم هستند. آن هم بلوک های سنگین توپر هستند، که مناسب برای ساخت جداول خیابان ها، جوی خیابان ها و نهرها و کانال های کشاورزی و آبیاری هستند. همچنین می‌توان از آنها به عنوان جدول حائل در وسط بزرگراه ها و دیوارهای پل ها و … استفاده کرد.

موادی که تشکیل دهنده بلوک های سنگین سیمانی هستند، شامل آب، سیمان، ماسه و شن می‌شوند. این نمونه بلوک ها همچنین برای ساخت دیوارهای حیاط، دیوار باغ، دیوار پارکینگ و طبقات منفی هم مناسب هستند. از این رو کاربردها بسیاری دارند.

بلوک های بتن هوادار اتوکلاو شده 

این نمونه از محصولات پایه سیمانی با ایجاد تخلخل ناشی از واکنش های شیمیایی همچون حباب ساز، منجر می‌شوند تا پودر آلومینیوم پس از گیرش اولیه و برش، در محیط های تحت فشار بخار عمل آمده و تولید شود. در واقع باید بگوییم مهمترین کاربرد این نمونه از بلوک های بتنی، استفاده در دیوارهای غیر باربر داخلی و خارجی است.

بلوک های بتنی سبک اسفنجی

بلوک های بتنی سبک اسفنجی به عنوان یکی از نمونه محصولات پایه سیمانی، دارای دو نمونه مختلف هستند. یکی از آنها از نوع اسفنجی کفی و دیگری از نوع اسفنجی گازی است. هر دوی آنها به عنوان عایق حرارتی در لایه میانی ساندویچ پنل ها قابل استفاده هستند. همچنین به عنوان پرکننده های حفاری هم شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از نظر کاربرد، این نمونه از بلوک ها را می‌توانیم در دو نوع سازه ای و غیر سازه ای دسته بندی کنیم. از نوع سازه ای آن می‌توان برای کف سازی، ساخت پنل های جداکننده، شیب بندی و … استفاده کرد. در حالی که نوع غیر سازه ای آن برای تولید بلوک و قطعات ساختمانی و قطعات پیش ساخته کاربرد دارد.

بلوک های بتنی نمادار 

در بلوک های بتنی نمادار به عنوان یکی از محصولات پایه سیمانی، پوکه معدنی یا افزودنی های جدید سبک کننده بتن همچون پودر آلومینیوم یا دانه لیکا استفاده می‌شود. اصولا این بلوک ها توسط دستگاه های اتوماتیک با پرس بالا در قالب های خاصی که در بدنه آنها کنده کاری شده است، تولید و ساخته می‌‌شوند.

از آنجایی که بلوک های بتنی نمادار سبک وزن هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند، انتخاب مناسبی برای مکان های مختلف به شمار می‌روند. به همین دلیل هم استفاده از آنها محبوبیت بسیار زیادی دارد و توسط صنایع مختلف تهیه می‌شود.

محصولات پایه سیمانی از نوع ژئوبلوک 

در نهایت باید به ژئوبلوک ها به عنوان دیگر نمونه محصولاتی اشاره کنیم که از پایه سیمانی هستند. می‌توان از این نمونه بلوک ها در محوطه سازی، ایجاد دیوارهای حائل بلند و دیوارهای حائل تراس بندی استفاده کرد. در واقع این مدل محصولات سیمانی، نیازی به عملیات پی سازی ندارند.

همچنین نیازی به مهارت و تخصص نیروی انسانی هم برای استفاده ندارند. پس هر کسی می‌تواند به راحتی از آنها در محیط های مختلف استفاده کند. اجرای سریع، آسان و فوق العاده ای که این نمونه از محصولات پایه سیمانی دارند، منجر تا به محبوبیت بالایی برسند.

مشخصات فنی محصولات پایه سیمانی

مشخصات فنی محصولات پایه سیمانی

محصولات پایه سیمانی به عنوان یکی از اجزای اساسی در ساخت و سازهای عمرانی بسیار پر اهمیت هستند. این محصولات برای ایجاد پایداری و استحکام در سازه‌ ها استفاده می‌‌شوند. در ادامه به برخی از مشخصات فنی پایه سیمانی اشاره خواهیم کرد:

 • مواد اولیه

مواد اولیه

محصولات پایه سیمانی از ترکیبات سیمان، شن و ماسه به میزان دقیقی تشکیل شده ‌اند.

 • نسبت ترکیبات

نسبت دقیق و مناسب بین سیمان، شن و ماسه در فرمولاسیون پایه سیمانی بسیار حیاتی است.

 • مقاومت فشاری

مقاومت فشاری

پایه‌ های سیمانی باید دارای مقاومت مناسبی در برابر فشار باشند تا بتوانند وزن سازه را به خوبی تحمل کنند.

 • ضریب جذب آب

مقدار ضریب جذب آب در پایه سیمانی باید به گونه‌ ای باشد که از مشکلات ناشی از نفوذ آب به داخل سازه جلوگیری کند.

 • مقاومت به تغییرات دما

پایه‌ های سیمانی باید دارای مقاومت مناسبی به تغییرات دمایی باشند تا در تمام فصول سال به خوبی کارایی داشته باشند.

این مشخصات فنی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در انتخاب و استفاده از محصولات پایه‌ سیمانی در پروژه‌ های ساختمانی باید توجه ویژه‌ ای به آن داشت.

 • انتخاب بهترین محصولات پایه سیمانی برای ساختمان ها

انتخاب بهترین محصولات پایه سیمانی برای ساختمان ها

در ساخت و ساز ساختمان‌ ها، انتخاب مواد اولیه و به خصوص پایه‌ های سیمانی بسیار حائز اهمیت است. پایه‌ های سیمانی علاوه بر ایفای نقش به عنوان ستون اصلی سازه، باید مقاومت و پایداری لازم را در مقابل فشارها و نیروهای مختلف داشته باشند. از این رو، انتخاب بهترین نوع پایه سیمانی برای ساختمان‌ ها امری حیاتی است که نیاز به دقت و دانش فنی دارد.

 • پایه سیمانی عادی

استفاده از پایه سیمانی عادی یکی از انتخاب های متداول در ساختمان‌ ها است. این نوع پایه از مخلوطی از سیمان پرتلند، شن و ماسه تشکیل شده است. این پایه‌ ها به دلیل هزینه مناسب و سازگاری با اکثر شرایط جوی، در ساختمان‌ های معمولی و کم هزینه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • پایه سیمانی مقاومت‌ پذیر

برخی از ساختمان‌ ها نیازمند پایه سیمانی با مقاومت بالا در برابر فشار و نیروهای داخلی هستند. در این موارد، معمولا از پایه‌ های سیمانی مقاومت‌ پذیر که از سیمان پرتلند با کیفیت بالا تهیه شده ‌اند، استفاده می‌‌شود. این پایه‌ ها با افزودن این موارد مقاومت و دوام بیشتری پیدا می‌کنند.

 • پایه سیمانی خاص

بعضی از ساختمان‌ ها به دلیل شرایط خاص محل ساخت، نیاز به محصولات پایه سیمانی خاص دارند. به عنوان مثال، در مناطقی که زلزله خیز تر هستند، استفاده از پایه‌ های سیمانی تقویت‌ شده با فیبر یا مواد تقویت‌ کننده دیگر می‌‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 • پایه سیمانی با کاربردهای خاص

پایه سیمانی با کاربردهای خاص

برخی از ساختمان‌ ها نیاز به پایه‌ های سیمانی با خصوصیات خاص دارند؛ به عنوان مثال، پایه‌ های سیمانی ضد آب یا محصولات پایه سیمانی که خصوصیت های مانند عایق‌ سازی را دارا هستند. این گونه پایه‌ ها به منظور حفظ ساختمان در برابر آب و عوامل زیست محیطی مختلف طراحی می‌‌شوند.

 • پایه سیمانی نوآورانه

تحقیقات و توسعه در زمینه مهندسی ساختمان به وجود پایه‌ های سیمانی نوآورانه منجر شده است. استفاده از مواد نوین و فناوری‌ های پیشرفته در تولید محصولات پایه سیمانی، این امکان را فراهم می‌‌کند که ساختمان‌ ها بهترین عملکرد را با کاهش هزینه و زمان اجرا داشته باشند.

در انتخاب بهترین نوع پایه سیمانی برای ساختمان، لازم است تا از مشاوره مهندسان متخصص شرکت نانو بتن آیریک استفاده کنید و به نیازهای خاص ساختمان، توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین، تکنولوژی‌ های جدید و تحقیقات پیشرفته در زمینه مهندسی مواد می‌‌تواند در انتخاب بهترین پایه سیمانی برای ساختمان های آینده نقش موثری ایفا کند.