چسب های ساختمانی

توضیح در مورد چسب های ساختمانی:

توضیح در مورد چسب های ساختمانی

ما در این مقاله از نانو بتن آیریک قصد داریم شما را با چسب های ساختمانی آشنا کنیم. با توجه به ویژگی چسب های ساختمانی می‌توان گفت این محصول از پرکاربرد ترین ابزارهای ساختمانی به شمار می‌رود. پیش از خرید این محصول می‌بایست اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف آن و همچنین نوع کارایی این محصول داشته باشید.

انواع چسب های ساختمانی:

انواع چسب های ساختمانی

همانطور که گفته شد چسب های ساختمانی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی محسوب می‌گردند. می‌توان گفت در زندگی روزمره ما نیز نقش به سزایی را ایفا می‌‌کنند. این نوع محصول با توجه به نوع کاربردی آن در جهت اتصال قطعات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در انواع مختلفی تولید می‌شود. از انواع چسب های ساختمانی می‌توان به:

 چسب کاشی ، خمیری ، سرامیک ، پلیمری ، اپوکسی،  چسب مایع ضد آب بتن ، چسب ساختمانی رزین اشاره کرد.

کاربرد و ویژگی های انواع چسب های ساختمانی:

کاربرد و ویژگی های انواع چسب های ساختمانی

در این بخش به بررسی کاربرد انواع چسب های ساختمانی خواهیم پرداخت. چسب های ساختمانی با توجه به ساختار شیمیایی و قابلیت هایی که دارا می‌باشند بسته به نیاز، در قسمت های مختلف ساختمانی استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی مختصری از کاربرد و ویژگی های آن ها می‌پردازیم.

 • چسب پلیمری :

چسب پلیمری

 تولید چسب پلیمری طی فرآیند مصنوعی صورت می‌گیرد. این محصول از قدرت چسبندگی بالایی بهره مند است. دارای انعطاف پذیری بالا و همچنین قابلیت تحمل بارهای ساختمانی می‌باشد. از جمله موارد کاربردی این محصول می‌توان به کف سازی با متریال های مختلف از جمله:  چوب، چسباندن سرامیک و کاشی به دیوار،  آماده سازی و اجرای سقف های کاذب اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این نوع چسب می‌توان به میزان عکس ‌العملی که ساختار مولکولی آن نسبت به گرما نشان می‌دهد ، اشاره کرد.

 • چسب ساختمانی رزین :

چسب ساختمانی رزین

چسب های ساختمانی رزین در طی فرآیندهایی به صورت: اسپری، پودر، مایع و امولسیون تهیه و تولید می‌گردند. از ویژگی های منحصر به فرد این محصول می‌‌توان به قابلیت اتصال فوق العاده بالای آن اشاره کرد. از این نوع محصول در موارد کامپوزیت و کامپومر بهره می ‌برند. از کاربردهای این نوع محصول می‌توان  به بهره گرفتن از آن در اتصال مصالح ساختمانی مختلفی همچون : شیشه،  سرامیک، فلز و چوب اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های این محصول می ‌توان به مقاومت بالای آن نسبت به ریز نشت باکتریایی اشاره کرد.

 • چسب اپوکسی:

چسب اپوکسی

کاربرد این نوع از چسب های ساختمانی در طیف وسیعی از فرآیندهای ساخت و ساز به چشم می‌خورد. از ویژگی ‌های بارز این محصول می‌توان به :

 1. قدرت چسبندگی بالای آن
 2. مقاومت بالا در مقابل محیط های شیمیایی
 3.  تحمل بالا در مقابل فشار بار های ساختمانی اشاره کرد. این محصول به دو صورت، یک جزئی و دو جزئی تولید می‌گردد.
 •  چسب خمیری:

 چسب خمیری

 برای غلظت دادن به این نوع چسب های ساختمانی و ایجاد حالت خمیری، در ساختار آن از مجموعه از عناصر استفاده می‌گردد. عناصر تشکیل دهنده ای که در ساخت این نوع چسب به کار می‌رود امولسیون و مواد معدنی ویژه می‌باشد. این امر سبب بالا بردن مقاومت این محصول در برابر رطوبت و فشار بارهای ساختمانی می‌شود. از کاربرد های بارز این محصول می توان به : استفاده از آن در جهت اتصال کاشی و سرامیک در محیط هایی که دارای رطوبت بالایی هستند، مانند: سرویس بهداشتی  و حمام اشاره کرد.

 • چسب سرامیکی و کاشی:

چسب سرامیکی و کاشی

 در جهت اتصال سرامیک و کاشی به دیوار از لایه نازکی از موادی که متشکل از سیمان و شن و ماسه باشد، بهره می‌گیرند. که این امر هزینه های زیادی را برای ساختمان ساز به همراه دارد. چسب سرامیک و کاشی به صورت پودر هایی می‌باشند، که با مخلوط کردن آن ها به همراه موادی، آماده برای کار می‌شوند. استفاده از چسب های ساختمانی کاشی و سرامیک ، سبب کاهش هزینه‌ های نصب کاشی و سرامیک می‌گردد. همچنین باعث افزایش سرعت کار شما در امر نصب کاشی و سرامیک می‌شود. این نوع چسب ها اغلب به رنگ های سفید و خاکستری هستند.

 •  چسب مایع ضد آب بتن :

 چسب مایع ضد آب بتن

کاربر چسب بتن چیست؟ از این نوع از چسب های ساختمانی برای مکان هایی که نیاز به مقاومت در برابر: مواد شیمیایی، آب و سایش دارند، بهره می‌گیرند. لازم به ذکر است از این نوع محصول در جهت بهبود خصوصیات ملات های سیمانی برای نصب کاشی نیز  استفاده می‌گردد. از ویژگی های بارز این محصول می‌توان به :

 1. پایداری در برابر ضربه
 2. تغییرات دمایی
 3. آب بندی
 4.  بهبود انعطاف پذیری
 5. افزایش چسبندگی
 6. مقاومت شیمیایی و… اشاره کرد.

نکات مهم در انتخاب چسب های ساختمانی:

نکات مهم در انتخاب چسب های ساختمانی

 در زمان انتخاب چسب های ساختمانی باید چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید. در وهله‌ی اول باید به این نکته توجه کرد که، چسب مورد نظر ما در جهت چسباندن  چه سطوحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه با توجه به متریال سطوح مورد نظر این محصول را تهیه نمایید. به این علت که هر یک از سطوح از جمله:  سنگ ، شیشه، بتن و… دارای ویژگی های خاصی هستند، که باید به آن ها توجه کرد.

 دومین نکته که باید به آن دقت کنید، نوع کاربری این محصول می‌باشد. با توجه به نوع کاربری آن، و مشخص کردن موارد استفاده از این چسب به عنوان درزگیر یا چسباندن ، می توانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

 سومین نکته توجه به مواد و متریال های ساختاری آن می‌باشد. که در زمان انتخاب این محصول باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال: برای سطوح سنگی و سیمانی چسب های سیلیکونی گزینه مناسبی نمی باشند.

 توجه داشتن به شرایط محیطی چسب بعد از استفاده از آن نیز ، از موارد مهمی می باشد که باید آن را مد نظر قرار دهید. که شامل :

 •  میزان دمای محیط چسب بعد از خشک شدن آن

 میزان دمای محیط چسب بعد از خشک شدن آن

مقدار رطوبت موجود در محیط در تماس با خشک شدن چسب می‌باشد. این عوامل در بالا یا پایین آوردن مقاومت چسب نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

 •  خرید انواع چسب های ساختمانی:

 خرید انواع چسب های ساختمانی با کیفیت از نانو بتن آیریک

چسب های ساختمانی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌روند. به همین دلیل امروزه در بازار، فروش این محصولات بیشتر به چشم می‌خورد. در هنگام خرید این محصول در ابتدا باید چند مسئله را مد نظر قرار دهید از جمله این مسائل: تاریخ انقضای درج شده بر روی چسب ، دارا بودن برند معتبر، کیفیت چسب و کاربرد آن است. در جهت تهیه و خرید این محصول و همچنین اطلاع از لیست قیمت چسب های ساختمانی ۱۴۰۱ با مشاورین سایت نانو بتن آیریک در تماس باشید.

چسب های ساختمانی برای پروژه های ساخت و ساز و تعمیرات

چسب های ساختمانی برای پروژه های ساخت و ساز و تعمیرات

چسب های ساختمانی به دلیل توانایی در اتصال به هر بستر و عملکرد خوب در هر شرایط آب و هوایی برای سخت ترین کاربردها نیز ایده آل هستند. با نانو بتن آیریک همراه باشید.

هنگام انتخاب چسب ساختمانی مناسب برای یک پروژه ساخت و ساز یا تعمیر، باید بدانید که هر کدام چگونه با مواد مختلف واکنش نشان می‌دهند.تولید کنندگان تقریبا برای هر نوع کاربرد، چسب های مخصوص طراحی می‌کنند. به احتمال زیاد از برخی چسب های ساختمانی استفاده کرده اید، آن ها را می‌توان در فروشگاه مصالح ساختمانی و ابزار آلات پیدا کرد. اگر واقعا در مورد کاربرد چسب های ساخت و ساز مردد هستید، به فروشگاه آنلاین نانو بتن آیریک مراجعه کنید تا چسب مورد نیاز خود را پیدا کنید.

موارد استفاده از چسب های ساختمانی

موارد استفاده از چسب های ساختمانی

چسب های ساختمانی همانطور که از نامشان پیداست در پروژه های ساخت و ساز و تعمیرات استفاده می‌شوند. کاربرد چسب های ساخت و ساز به طور موثر کاربرد پیچ و میخ برای برخی کارها را کاهش می‌دهد. برای مثال چسب میخ مایع از انواع چسب های ساختمانی است که به عنوان میخ و پیچ استفاده می‌شود.  همچنین برای جلوگیری از صدای جیر جیر در کف نیز کمک می‌کند.

چسب های ساختمانی در یک دهه گذشته بسیار زیاد شده‌اند و این گستردگی، انتخاب چسب ساختمانی مناسب را پیچیده می‌کند. این چسب ها برای کاربردهای حمام که محیط مرطوبی دارد، سنگ مرمر، کفپوش های چوبی یا پلاستیکی، نصب ابزارهای گچبری، دیوارها و پنل های چوبی طراحی شده‌اند. برخی از تولید کنندگان چسب های ساختمانی چسب هایی با چسبندگی بالا ارائه می‌دهند. این چسب ها برای کارهای سنگین اتصالات قوی را ایجاد می‌کنند.

ویژگی ها و مضرات چسب های ساخت و ساز

ویژگی ها و مضرات چسب های ساخت و ساز

چسب های ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز و تعمیرات چند منظوره هستند. سطح باید با مقداری چسب پوشانده شود و سپس خشک شود تا بستر را محکم نگه دارد. فرآیند خشک شدن بسته به جنس چسب ناشی از فرآیندهای فیزیکی یا شیمیایی مختلف است. ویژگی چسب های ساختمانی عبارتند از:

 • ضد آب بودن
 • قدرت دینامیکی بالا
 • امکان اتصال سطوح بزرگ و مواد مختلف
 • چسب ها تحت تاثیر گرما قرار نمی‌گیرند
 • باعث خوردگی نمی‌شوند
 • نیازی به تناسب دقیق سطوح چسبنده نیست

چسب های ساختمانی مضراتی نیز دارند که با هم آن ها را بررسی می‌کنیم. همواره مراقب سمی بودن این محصولات باشید، به خصوص اگر در حال تعمیرات یا بازسازی هستید و در آن مکان در حال تهیه یا مصرف غذا می‌باشید. برخی از چسب ها قابل یا بخارات آن ها قابل اشتعال می‌باشند، بنابراین سعی کنید این موارد را در نظر داشته باشید. از دیگر معایب چسب ها، تمیز کردن و آماده سازی سطح چسبنده ضروری است که باعث کندی کار می‌شود. به خاطر داشته باشید که مهمترین جنبه انتخاب چسب ساختمانی مناسب محل استفاده و کاربرد آن می‌باشد.

بهترین چسب های ساختمانی برای کاشی و سرامیک

بهترین چسب های ساختمانی برای کاشی و سرامیک

بهترین چسب‌های ساختمانی برای کاشی و سرامیک عموماً بر اساس نوع کاربری، محیط و شرایط مورد استفاده متفاوت است. در ادامه، چندین نوع چسب ساختمانی را برای کار با کاشی و سرامیک معرفی می کنم:

 1. چسب های پودری (مورد استفاده عمومی):
 • چسب‌های سرامیکی: بر پایه سیمان و پودرهای معدنی هستند و به خوبی برای چسباندن کاشی و سرامیک با سطوح صاف مناسب هستند.
 • چسب‌های پودری پلیمری: این نوع چسب ها حاوی پلیمرهای مختلف مانند پوشش پلی وینیل استات (PVA) هستند و به خوبی بر روی سطوح مرطوب عمل می‌کنند.
 1. چسب های مایع (مورد استفاده برای کاربردهای خاص):
 • چسب‌های اپوکسی: این نوع چسب‌ها دارای خواص مکانیکی بسیار بالا هستند و مناسب برای سطوحی با بار و فشار بالا هستند. آنها بر روی سطوح خشک عملکرد بهتری دارند.
 • چسب‌های مورتار: این نوع چسب ها به عنوان یک ترکیب از سیمان و پلیمرها عمل می کنند و بر روی سطوح مرطوب هم عملکرد مناسبی دارند.
 1. چسب های ضد آب (مورد استفاده در محیط های مرطوب):
 • چسب‌های اکریلیک: این نوع چسب ها بر روی سطوح مرطوب عملکرد خوبی دارند و مناسب برای محیط هایی هستند که قرار است با آب تماس داشته باشند.

چسب کاشی پلیمر خمیری چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

 

چسب کاشی پلیمر خمیری چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

چسب کاشی پلیمر خمیری (Polymer Modified Tile Adhesive) یک نوع چسب است که برای نصب کاشی و سرامیک در سطوح مختلف استفاده می‌شود. این نوع چسب به ترکیبی از پلیمرها، مواد معدنی و مواد معدنی پرکننده اشاره دارد.

ویژگی‌های اصلی چسب کاشی پلیمر خمیری عبارتند از:

 • چسبندگی بسیار خوب: این چسب دارای چسبندگی بالاست و قادر به چسباندن کاشی و سرامیک به انواع سطوح مانند بتن، سیمان، گچ، فلز و غیره است.
 • انعطاف پذیری: برخلاف چسب‌های سنتی، چسب کاشی پلیمر خمیری انعطاف پذیری بیشتری دارد که به عمران در برابر انقباض و تغییرات دمایی کمک می‌کند و جلوی تشکیل ترک و شکستن کاشی‌ها را می‌گیرد. در واقع جزو محبوب ترین چسب‌های ساختمانی محسوب می‌شود.
 • مقاومت در برابر آب: این چسب مقاوم در برابر آب و رطوبت بوده و می‌تواند در محیط های مرطوب مانند حمام ها و آشپزخانه ها استفاده شود.
 • عمران بهتر: با استفاده از چسب کاشی پلیمر خمیری، عمران کاشی و سرامیک بهبود می‌یابد و ضمن افزایش مقاومت مکانیکی، خطر جدا شدن و جدا شدن کاشی ها کاهش می‌یابد.

چسب کاشی پلیمر خمیری در انواع مختلفی برای نصب کاشی‌ها در داخل و خارج ساختمان ها و برای کاربردهای مختلف ارائه می‌شود.

دیگر کاربردهای چسب ساخت و ساز

در صنعت ساخت و ساز، چسب ها و درزگیرها از راه حل های منحصر به فرد محسوب می‌شوند. چسب های ساختمانی روند ساخت را ساده کرده و به کاهش هزینه بدون کاهش کیفیت، ظاهر و دوام کمک می‌کنند. چسب های موجود در بازار مایع، نیمه مایع یا خمیری مانند می‌باشند. کاربرد چسب های ساخت و ساز عبارتند از:

 • برای تثبیت کاشی، سرامیک کف، موکت، لمینت کف و دیوارها
 • در چسباندن فلز به غیر فلزات به خصوص پلاستیک کاربرد دارد.
 • جایگزینی به جای پرچ و پیچ در سازه
 • استفاده گسترده در ساخت سازه های داخلی ساختمان و ایجاد سطح صاف
 • چسباندن پنل های پیش ساخته، گچی، چوبی و پلاستیکی
 • تثبیت سیستم های سقف کاذب و سایر مصالح پیش ساخته

نقش چسب در ساخت و ساز

نقش چسب در ساخت و ساز

انتخاب چسب ساختمانی مناسب برای چسباندن مصالح ساختمانی بسیار مهم است. در ساخت و ساز ساختمان ها از چسب ها و مواد اولیه مختلفی استفاده می‌گردد. برای اینکه سطوح با چسب، درزگیر یا باند مناسب به هم بچسبند به آماده سازی نیاز دارند. برای مطالعه بیشتر به جدول زیر مراجعه فرمایید.

مصالح نوع چسب ویژگی ها
بتن ملات های سیمانی

چسب های اپوکسی

با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب و هوا و حرارت مقاومت کند.
سنگ ملات های پایه سیمانی

چسب اپوکسی

امولسیون اکریلیک

هنگام نصب به دیوارها باید از اتصالات فلزی استفاده شود.
شیشه سیلیکون ها

اپوکسی ها

پلیمرهای ام اس

پلی اورتان ها

جلوگیری از ترک

خاصیت ارتجاعی بالا

می‌تواند کشش و تنش طولانی مدت را تحمل کند.

چسبندگی به شیشه باید زیاد باشد.

چوب وینیل

رزین های فرمالدئید

چسب های سیانات

PU

اکریلیک های ساختاری

 پیوندهای انعطاف پذیر به منظور تحمل وزن و حرکت
فلزات اپوکسی ها  پیوند ساختاری
پلاستیک و کامپوزیت PU

اکریلیک

چسب های مبتنی بر حلال

مونتاژ با بست های فلزی

جدول چسب های ساختمانی بر اساس متریال

راهنمای انتخاب چسب های رایج

چسب های ساختمانی اصطلاحی است که طیف گسترده ای از چسب های مورد استفاده در پروژه های ساختمانی را در بر می‌گیرد. زمانی که سطوح دارای ناهمواری هستند این چسب ها عالی عمل می‌کنند و می‌توانند شکاف های بین متریال را پر کنند. انتخاب چسب ساختمانی مناسب در میان مجموعه ای از برندها اهمیت دارد. کاربرد چسب های ساخت و ساز مشخص کننده نوع و مکان استفاده می‌باشد.

تولید کنندگان چسب های ساختمانی از مواد شیمیایی متعدد و فرمول های متفاوتی برای تولید استفاده می‌کنند. ترکیب رایج این چسب ها شامل خاک رس، سیمان، رزین، مونومرهای پل اورتان، مواد لاستیکی استایرن-بوتادین، هگزان و سایر حلال های غیر قطبی و افزودنی های کاربردی مختلف است. امروزه شاهکارهای معماری یا خانه های چند طبقه چوبی در برخی مناطق ساخته می‌شوند که از چسب برای مونتاژ استفاده می‌کنند. به لطف آخرین فناوری های چسب، این پایدارترین و ایمن ترین راه برای ساختن خانه با مصالح ساختمانی تجدیدپذیر است.

کدام چسب های ساختمانی باید بخشی از جعبه ابزار شما باشند؟

با انتخاب چسب ساختمانی مناسب بیشترین بهره وری را از پروژه های خود خواهید برد. اما گاهی اوقات درک اینکه کدام چسب برای یک پروژه خاص استفاده شود می‌تواند چالش برانگیز باشد. همانطور که بسیاری از پیمانکاران حرفه ای میدانند، انتخاب مواد مناسب می‌تواند در پیشرفت پروژه و خروجی آن تاثیر گذار باشد. اگر بر روی یک پروژه بزرگ و سخت کار می‌کنید که از متریال بتن، چوب و سایر مصالح استفاده می‌شود، یک چسب ساختمانی چند منظوره و مخصوص کارهای سنگین برای ایجاد اتصالات بادوام ایده آل است.

اگر به دنبال چسب های ساختمانی هستید که بتوانند به عنوان یک راه حل “چند منظوره” عمل کند، به دنبال چسب تمام سطوح باشید. شما می‌توانید به راحتی از فروشگاه آنلاین نانو بتن آیریک چسب مورد نظر خود را بیابید. برای راهنمایی های بیشتر در مورد انتخاب چسب ساختمانی مناسب برای پروژه خود از کارشناسان نانو بتن آیریک مشاوره بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما